Frese køber fynsk ventilproducent

Ventilproducenten Frese har opkøbt 70 procent af virksomheden DE Valves. Med handlen ønsker Frese at optimere sit produktudvalg og søge nye markeder.

Foruden de 70 procent, inkluderer aftalen optioner på resten af DE Valves virksomhed. .

DE Valves blev stiftet i 1974 og producerer forskellige typer af kugleventiler, hvor den nuværende direktør, Vagn Erik Larsen, i 2015 overtog produktionen af præisolerede jordforlagte ventiler. Det er den del af forretning, varmeudstyrsleverandøren Frese nu har købt 70 procent af med option på køb af resten af virksomheden.

Med opkøbet vil Frese styrke produktporteføljen til district energy-sektoren ved at supplere sine dynamiske reguleringscentiler med præisolerede jordforlagte ventiler, som er placeret i fjernvarmenetværker. 

DE Valves tilbyder i forvejen denne type kugleventil, der er baseret på en såkaldt JIP teknologi.

“Frese er en vækstorienteret virksomhed, og et af de områder, vi ønsker at vokse ind i, er district energy markedet. Der er DE Valves en god tilføjelse for os. Vi får nogle anerkendte produkter til fjernvarme- og fjernkølingsbranchen og et varemærke, der på trods af virksomhedens relativt begrænsede størrelse er velkendt og respekteret i fjernvarmebranchen - også uden for Danmark”, siger René Barington, administerende direktør hos Frese.

Læs også: Frese lancerer IoT-fjernvarmestyring

En fremtidssikret løsning
I dag leverer DE Valves ventiler til flere store fjernvarmeselskaber i Danmark, herunder AffaldVarme Aarhus, Fjernvarme Fyn og Hofor samt til fjernkølingsprojekter i blandt andet Mellemøsten. 

“Det er et godt match for Frese, fordi vi har ambitioner for fjernvarmesegmentet, som vi har fokuseret en del på de senere år. Ud over vores dynamiske ventiler har vi satset på at udvikle en overbygning med digitale fjernstyringsløsninger. De betyder, at selskaberne vil kunne overvåge og styre centrale dele af deres netværk hjemme fra skrivebordet, uden at sende en mand ud for at åbne eller lukke en ventil, hvilket giver en stor effektivitetsbesparelse”, siger René Barington. 

DE Valves vil fortsætte forretningen med Vagn Erik Larsen som direktør og daglig leder, mens René Barington træder ind som bestyrelsesformand.

“Vi fremtidssikrer DE Valves. Vi får fordelen ved at få en stor organisation ind med en masse knowhow, og et firma, som har været der i mange år. Et stabilt firma, man kan regne med, og et firma, der behandler kunder og samarbejdspartnere godt. Det vil hjælpe os med at løfte de nødvendige udviklingsopgaver og give noget ballast og forhåbentlig nogle flere arbejdspladser her på stedet”, siger Vagn Erik Larsen. 

- HCL

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

10.06.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

11.06.2026

Tid

15:00

Sted

Kolding