19.08.2019 | VVS | Varme og køling
Frese lancerer IoT-fjernvarmestyring
Frese har skabt en IoT-løsning, der skal gøre det nemmere for landets fjernvarme- samt boligselskaber at overvåge og styre driften af deres anlæg.
IoT-løsningen blev til i forbindelse med en opgave fra Næstved Fjernvarme. På billedet ses Arne Ulstrup, kundechef, Næstved Fjernvarme (t.v.) og Alex Rørbæk, projektleder, Frese. PR-foto.
Frese, der blandt andet fremstiller regulerings- og kontrolventiler til HVAC og VVS, kommer nu med sit eget Internet of Things (IoT) produkt, Frese Flowvagt.
Læs også: Nyt samarbejde skal sikre digital og moderne kundekontakt
”Det begyndte med, at Næstved Fjernvarme kom til os med et helt konkret behov: De havde brug for en fjernbetjent, batteridrevet ventilløsning, som kunne styre og afbryde flowet til fjernvarmeinstallationen”, fortæller Martin Overbjerg, business development manager, District Energy, Frese.
Den nye løsning består af en kontrolboks, der forbinder Freses ’Optima Compact’-ventil med omverdenen via Narrowband-teknologi. Dermed bliver ventilen en del af det omfattende IoT, der forbinder elektroniske enheder og lader dem indsamle og udveksle data.
Fjernbetjent monitorering
Med Frese Flowvagt får fjernvarmeselskaberne mulighed for at overvåge tryk og temperatur samt at begrænse eller helt afbryde flowet til installationen, eksempelvis i forbindelse med driftsforstyrrelser.
”Vi kan simpelthen isolere installationen fra vores ledningsnet, og det var det, vi ønskede”, forklarer kundechef Arne Ulstrup fra Næstved Fjernvarme og fortsætter:
”Vi er meget tilfredse med udviklingsforløbet af Frese Flowvagt. Der er blevet lyttet til de ønsker, vi havde. Det kunne vi ikke ønske os bedre.”
Næstved Fjernvarme har foreløbig monteret Frese Flowvagt på 200 fjernvarme-units.
Kommunikation over radionetværk
Frese Flowvagt er batteridrevet, så det er ikke nødvendigt at etablere nogen form for ny elektrisk installation hos den enkelte kunde.
Dette er muligt, fordi kontrolboksen kommunikerer via radionetværket Sigfox, hvor datamængderne er meget små og derfor har et meget lavt strømforbrug. Batteriet har dermed en forventet levetid på op til ti år, hvilket gør installationen langtidsholdbar.
En anden fordel er, at den ikke er baseret på mobilnettet. Det betyder, at enheden ikke har noget simkort, men kun en chip, hvilket gør den langt mindre kompliceret i drift.
Læs også: Fjernvarmeselskaber indbyder private energiaktører til at tage roret i geotermiens næste fase
I Danmark samarbejder Sigfox med virksomheden IoT Denmark, der står for drift og yderligere udbygning af infrastrukturen i form af de basestationer, som enhederne skal kommunikere med.
- SDN
Energi

Månedens udfordring: Installatører kan bidrage kæmpestort til energioptimering
Bygningsejere og branchen har i årtier satset på isolering, som har meget lang tilbagebetalingstid. Investeringer i tekniske installationer batter meget mere på energieffektiviteten og har en tilbagebetalingstid på tre til fem år. Der sker bare ikke meget. ”Vi har en udfordring her”, lyder det fra aktør.
Branchen

Faglig stolthed i fokus, da Danmarks bedste lærlinge blev kåret
Konkurrencen var hård, men jublen større, da finalerne ved DM i Skills blev afgjort lørdag i Høng-Hallen. Blandt TEKNIQ Arbejdsgivernes medlemsvirksomheder kunne hele tre glæde sig over et mesterskab til en af deres lærlinge.
Virksomhedsdrift

EG køber Vitani Energy Systems A/S
EG offentliggjorde i maj måned købet af den danske softwarevirksomhed Vitani Energy Systems A/S.
Byggeri

Mere end 10.000 tilskud samler støv
Varmepumpeprojekterne står i kø, men alligevel er cirka 10.000 tilsagn via Bygningspuljen ikke udnyttet endnu.
Branchen

Stor interesse for uddannelsestruck på DM i Skills
GROHE havde fuldt hus af lærlinge, lærere, elever og forældre, da virksomhedens store uddannelsestruck gæstede DM i Skills i sidste uge.
Energi

Installatørpanelet: Stort potentiale i energi
”Bygningsejere har ikke den samme viden, som vi har, og viden forpligter. Her kan vi som branche godt blive bedre til at turde gå i dialog med kunderne, udfordre dem på energieffektiviteten og rådgive om nye løsninger”, lyder det fra medlem af Installatørpanelet.