Grønne hybridvarmepumper kan aflaste elnettet

Der bliver stillet større og større krav til eldistributionsnettet i forbindelse med den grønne omstilling, hvor elbiler og varmepumper vokser frem på markedet.

En gashybridvarmpepumpe kan være med til at aflaste elnettet og sørge for, at energikilderne bliver fleksible. Foto: Gastech-Energi..

En del af løsningen til at aflaste elnettet kan ligge i gasdistributionsnettet, som forsyner flere hundredetusinde husstande, skoler og industrier. Her kan gashybridpumpen være løsningen der binder det hele sammen, ifølge Jacob Juul Andersen, kommerciel produktchef hos Gastech-Energi.

”En gashybridvarmepumpe er en to-i-en løsning, hvor en gaskedel kombineres med en luft til vand-varmepumpe, der sammen med en avanceret styring kan vurdere, om det er mest hensigtsmæssigt at benytte den ene energikilde frem for den anden, eller måske benytte begge på én gang”, siger han.

Fleksibilitet er nøgleordet
Fleksibilitet bliver en vigtig rolle i fremtiden, så vi kan benytte vores vedvarende energikilder uden at udbygge elnettet i det helt store omfang, forklarer Jacob Juul Andersen.

Det kan f.eks. være hensigtsmæssigt ikke at benytte luft til vand-varmepumpen mellem kl. 6-8, når vi står op, hvor forbruget på elnettet er mest belastet.

Læs også: Investering i elektrificering kan sætte skub i grøn omstilling

Tilsvarende kan gælde, når udetemperaturen falder til under minus 7 grader, hvor traditionelle luft til vand-varmepumper skal benytte ekstra effekt i form af en elpatron.

- SDN

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle