Grohe: ISH er mulighedernes legeplads

Der var masser af god forretningskarma på ISH-messen, hvor både Dansani og Grohe kunne melde om mange, interesserede besøgende fra nær og fjern.

Fleksibel indretning efter kundernes individuelle ønsker, for eksempel hvad angår farvevalg, var blandt Dansanis nyheder på ISH..

ISH-messen, der fandt sted i Frankfurt i midten af marts, rundede 200.000 besøgende og havde knap 2.500 udstillere fra over 60 lande. 64 procent af udstillerne og 40 procent af gæsterne var internationale, hvilket er den største andel nogensinde.

”ISH vokser og bliver i stigende grad international. Indekstallene er fantastiske og stemningen i udstillingshallerne var fremragende. Så vi er utrolig tilfredse med eventen”, siger Wolfgang Marzin, CEO for arrangøren Messe Frankfurt.   

Andelen af internationale besøgende steg med fem procent sammenlignet med ISH-messen i 2015. Flest udenlandske gæster kom fra Kina, Italien, Frankrig og Holland.

Læs også: Grohe vil forebygge vandskader med sensor-teknologi

Mange af udstillerne havde sat alle sejl til for at tiltrække flest muligt gæster til netop deres stand. Også adskillige danske udstillere, og danske afdelinger af internationale producenter, havde fundet vej til ISH, der er verdens største inden for kombinationen af vand og energi.

”Nordmændene er glade for dansk design, så vi sælger meget i Norge”, siger Susanne Stefanie Krag, salgs- og marketingchef i Dansani. .

Fleksibel indretning i farver
Blandt de danske udstillere var Dansani, der producerer badeværelsesindretning. Salgs- og marketingchef Susanne Stefanie Krag viste Magasinet Installatør rundt på standen.

”Her kommer både danskere, nordmænd og svenskere og alle de tyske kunder. Der kommer mange fra lokalområdet, men det er stadig en international messe. Så det er vigtigt for os at være med på ISH”, siger Susanne Stefanie Krag.

I løbet af messedagene fik Dansani, ifølge salgschefen, masser af gode kontakter og salgsindgange at følge op på.

”Dansani står stærkest i Nordeuropa med Skandinavien som det største marked, men også England, Holland og Tyskland er med. Det største salg har vi dog i Danmark og Norge. Nordmændene er glade for dansk design, så vi sælger meget i Norge”, fortæller Susanne Stefanie Krag.

Blandt Dansani-nyhederne på ISH var fleksibel indretning efter kundernes individuelle ønsker, for eksempel ved at tilbyde produkterne i flere farver.

”Det er på ISH, at vi løfter sløret for vores nyheder”, siger Peter Juul, nordisk salgschef i Grohe. .

ISH er mulighedernes legeplads
Hele armaturgiganten Grohes danske afdeling var også at finde i Frankfurt i løbet den lille uges tid, som messen løb over.

Læs også: Udstillere klar med standup, bolsjepiger og blødt danskvand

På Grohes stand, der fyldte en hel hal, tog produktchef Per Clemmensen og nordisk salgschef Peter Juul sig tid til at give en rundtur på standen.

”Det er på ISH, at vi løfter sløret for vores nyheder. Og der kommer rigtig mange kunder fra Danmark, hvilket betyder, at vores sælgere er booket ind fra morgen til aften. Det er både de store installatører, grossister, arkitekter og projektkunder, der kommer herned”, siger Peter Juul.

Han fortæller, at ISH er en kæmpe investering for Grohe, faktisk den største inden for markedsføring:

”ISH er mulighedernes legeplads. Her viser vi alt, hvad Grohe kan”, siger Peter Juul. Per Clemmensen supplerer:

”ISH er den absolut vigtigste messe for Grohe internationalt. Det er den eneste større messe for sanitet og varme i Europa. Der er en mindre i Milano til næste år, men den fylder ikke en fjerdedel af ISH. Så det er top of the pops”.

”Vi vil gerne forbinde vand, teknologi og oplevelse”, siger Per Clemmensen, produktchef i Grohe. .

Grohes største nyhed
Den største nyhed fra Grohe på ISH var Sense og Sense Guard (se side 53), hvor sidstnævnte skal VA-godkendes før lanceringen i Danmark. Det sker forhåbentlig inden sommerferien, mens Sense efter planen bliver lanceret i maj.   

I det hele taget har Grohe fokus på de intelligente løsninger, blandt nyhederne var også en smartcontroller i et utal af varianter til badarmaturet, så bruseren kan indstilles på et hav af måder. 

”Vi vil gerne forbinde vand, teknologi og oplevelse. Og ikke kun i relation til vandhaner, der jo har været vores kernekompetence i mange år. Vi vil gerne kunne tilbyde hele pakken”, siger Per Clemmensen.

Læs også: Brancheprofilen: Dansani skal supportere installatørerne

Tendensen er, at produkterne bliver mere intelligente og koblet sammen, for eksempel kan både Grohes shower-toilet og spabruser, Aqua Symfoni, styres via appen Ondus.   

”Alt i alt har ISH levet op til vores forventninger. Jeg er imponeret over det tryk, der er af kunder, og hvor mange, der kommer. Så det er bestemt investeringen værd”, fastslår Peter Juul.            

Den næste ISH-messe finder sted i Frankfurt 12.-16. marts 2019. 

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

Fra kompleksitet til kontrol: Sådan har DK Roof løftet kvaliteten med Inspectly

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Energinet varsler ny model og forlænger pause for nettilslutninger

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

10.06.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding