Grossist vil sætte klimamål med afsæt i forskning

Landets største stål- og teknikgrossist tager bæredygtighedsarbejdet til næste niveau og forpligter sig til klimamål og -initiativer, som er baseret på videnskab.

Majken Maria Løyche (th.) er nyansat som Sustainability Specialist i Lemvigh-Müller og skal blandt andet arbejde med at sætte videnskabsbaserede klimamål. Her ses hun sammen med Pernille Kiær, Head of Sustainability, og Vesta Pihl Hesselvig (tv.), Sustainability Specialist. Foto: Lemvigh-Müller..

”Vi arbejder i Lemvigh-Müller seriøst med den grønne omstilling og har valgt at tilslutte os Science Based Targets-initiativet, fordi det bliver betragtet som den bedste, mest troværdige metode at sætte klimamål efter. Det er en blåstempling, som sikrer, at vores mål og initiativer til at reducere CO2 har baggrund i klimaforskningen. Det er afgørende for at kunne gøre en reel forskel”, siger Christian Herbert, CCO, Lemvigh-Müller.

Med tilslutningen forpligter stål- og teknikgrossisten sig til at sætte mål for, hvordan virksomheden lever op til Parisaftalens mål om CO2-reduktion og begrænsning af den globale opvarmning til mindre end 1,5 grader.

Fra data til klimamål
Lemvigh-Müller skal både sætte mål for og reducere CO2-udledninger hos sig selv og i virksomhedens værdikæde – de såkaldte scope 1, 2 og 3.
Som grossist stammer en stor del af Lemvigh-Müllers egne CO2-udledninger naturligt fra transporten af varer til virksomhedens kunder – fra byggefirmaer til installatørvirksomheder og store børsnoterede koncerner. Her er Lemvigh-Müller i fuld gang med forskellige former for CO2-reduceret levering.
Det største potentiale for reduktioner er i scope 3, som dækker over indirekte udledninger fra blandt andet indkøb af produkter og services hos Lemvigh-Müllers leverandører og samarbejdspartnere.

Læs også: Stor grossist er i front med grøn rapportering

Det fortæller Sustainability Specialist Majken Maria Løyche fra Lemvigh-Müllers bæredygtighedsteam. Hun er nyansat og har blandt andet fokus på at skabe datagrundlaget for, at Lemvigh-Müller kan sætte ambitiøse og realistiske klimamål.

”Vi er i løbende dialog med vores leverandører om CO2-dokumentation, og vi har også rapporteret på vores udledninger i mange år, så vi starter ikke fra bar bund. Men med flere tusinde leverandører og et sortiment på 550.000 varenumre skal der hentes data fra mange eksterne kilder. Når vi har et endnu bedre overblik over CO2-udledningerne i vores værdikæde, kan vi sætte mål for den ønskede reduktion og lægge en plan for, hvordan det skal ske. Det vi kan måle, kan vi kontrollere. Tilslutningen til Science Based Targets er næste naturlige skridt på vores bæredygtighedsrejse”, siger Majken Maria Løyche.

- PiB

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg