Høje energipriser presser mindre virksomheder

Energiprisernes himmelflugt har fået virksomhederne til at skrue forventningerne til årets resultat alvorligt ned. Næsten hver tredje mindre virksomhed er enten i meget høj grad eller i høj grad presset på økonomien på grund af el-prisen, og 60 procent af dem venter et lavere årsresultat end sidste år. Samtidig begrænser de deres produktion i form af for eksempel lukkedage, viser ny analyse fra SMVdanmark.

Selvstændige, der har modtaget 4-5-doblede energiregninger, og som har måtte lukke eller skære ind til benet, har fyldt medierne de seneste uger. Nu viser en analyse fra SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder, hvor galt det står til. Foto: Arkivfoto.

Selvstændige, der har modtaget 4-5-doblede energiregninger, og som har måtte lukke eller skære ind til benet, har fyldt medierne de seneste uger. Nu viser en analyse fra SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder, hvor galt det står til.
I en spørgeskemaundersøgelse med svar fra over 1.000 virksomheder svarer næsten hver tredje mindre virksomhed, at en stigning i elprisen i ”meget høj” eller ”høj” grad presser virksomhedens økonomi.

Lasse Lundqvist, konsulent i SMVdanmark, er bekymret for virksomhedernes økonomi.

”Der er rigtig mange virksomhedsejere, som sover dårligt om natten i øjeblikket, fordi deres energiregninger mangedobles. Ikke nok med, at det er et udbredt problem, men det er også et alvorligt problem for den enkelte”, siger han.

Læs også: Regeringens energiløsning må ikke ende som papirtigre

Virksomhederne kommer lige nu i klemme mellem de stigende energipriser og forbrugernes tilbageholdenhed. Den kombination får dem til at se sort på deres økonomiske muligheder, viser analysen, der også giver et indblik i virksomhedernes forventning til, hvordan deres indtjening i år kommer til at se ud.

”De stigende energipriser ser ud til markant at påvirke virksomhedernes resultat negativt i år. Blandt de selvstændige, der oplever, at prisstigningerne udfordrer dem, der forventer 60 procent af dem, at 2022 ender med en ringere indtjening end sidste år. Blandt dem, der oplever, at energipriserne ikke udfordrer dem så meget, der er det ”kun” 33 procent, der forventer et lavere resultat”, fortæller Lasse Lundqvist.

Blandt de mindre virksomheder, der føler sig udfordrede af høje energipriser, er det kun 16 procent, der ser frem til et bedre resultat end sidste år.

Skruer ned for produktionen
Den svære økonomiske situation har fået 16 procent af alle små og mellemstore virksomheder til at skrue ned for produktionen, viser analysen. Det kan for eksempel være gennem lukkedage, begrænset åbningstid eller at lukke dele af virksomheden ned og flytte medarbejdere sammen på mindre plads.

”Vi ser, at rigtig mange virksomheder i øjeblikket desperat forsøger at stramme bæltet for at klare sig igennem krisen. Det går ikke kun ud over virksomhederne selv, men også ud over kunderne. Det kan for eksempel betyde, at byens café lukker tidligere, eller man skal vente længere tid på at få sin bil fra værksted, fordi lakeringen skal lufttørre, hvor den tidligere blev blæsetørret” ,siger Lasse Lundqvist.

Som et første skridt til at gøre det lettere for de ramte virksomheder, anbefaler han, at alle energieffektiviseringer i virksomhederne – lige fra bedre isolering til solceller på taget - skal være fradragsberettigede med over 100 procent samtidigt med, at byggetilladelser til den slags skal gå hurtigt og smidigt i kommunerne.

”Så kan erhvervslivet hurtigere omstille sig, inden den mørke og kolde vinter kommer”, siger Lasse Lundqvist.

- PiB

Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

VARMEPUMPER TIL ALT OG ALLE

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

04.02.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Vækst, udvikling og grøn omstilling i fokus i stærkt regnskab fra Wicotec Kirkebjerg A/S

04.02.2025Geovent

Sponseret

International kræftdag: Sammen mod sundhedsfarlige arbejdsmiljøer!

04.02.2025Installator.dk

Tænketank: Kun 20 pct. sandsynlighed for at nå klimamål

04.02.2025Installator.dk

Green Power Denmark åbner for nomineringer

03.02.2025Installator.dk

Lemvigh-Müller styrker indsatsen med ny kommerciel profil

31.01.2025Inspectly ApS

Sponseret

Asbestfjernelse: Strammere regler kan tredoble prisen – hvad betyder det for håndværkerne?

31.01.2025Installator.dk

InstallatørGruppen erhverver sønderjyske Jürgensen VVS

31.01.2025Installator.dk

Mads Nipper er fortid i Ørsted

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Videregående varmepumpe kursus

Kurset giver dig et dybere kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning samt fejlfinding og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver, og det forudsættes, at du har en vis erfaring indenfor VVS, el og køleteknik.

Dato

06.02.2025

Tid

08:00

Sted

Herning

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Grundlæggende ventilationsteknik 1

Tre intensive og spændende kursusdage hvor du kan lære meget om ventilationsanlægs funktion, muligheder og begrænsninger - både i teorien og i praksis.

Dato

25.02.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Elsikkerhed.dk
Webinar
Installatørmøde webinar

Hvert år holder ELsikkerhed et webinar i forlængelse af vores fyraftensmøder for elinstallatører og ledende medarbejder med elfaglig baggrund. På webinaret ser vi på de seneste nye tiltag og krav for elektriske installationer. Vi tager den praktiske tilgang til emnerne og sørger for, at du får svar på dine spørgsmål.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

26.02.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1 Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus