Hver tredje installatør bliver anmeldt

Én ud af tre danske installationsvirksomheder er blevet anmeldt af kunder på nettet. Det er en tendens, som forventes at stige de kommende år, vurderer ekspert.

Anmelderkulturen spreder sig i øjeblikket til blandt andet installationsbranchen, hvor en tredjedel af el- og vvs-virksomhederne har oplevet at blive anmeldt..

At bruge nettet til at skrive og tjekke anmeldelser er blevet ganske populært de seneste år. Den tendens er nu også begyndt at sprede sig til installationsbranchen, hvor en tredjedel af alle el- og VVS-virksomheder har oplevet at blive anmeldt af kunder. Det viser en medlemsundersøgelse fra Tekniq.

Anmeldelserne finder som oftest sted på hjemmesiderne Trustpilot.com og anmaeld-haandvaerker.dk samt virksomhedernes egne Facebooksider.

Ifølge Henrik Carøe Gjellebøl, udviklingschef hos Tekniq, er det vigtigt at installatør og kunde forventningsafstemmer, inden arbejdet går i gang, for så vidt muligt at undgå dårlige anmeldelser på nettet..

”Det understreger, hvor vigtigt det er, at forventningsafstemningen mellem installatør og kunde er på plads, før arbejdet går i gang, så man undgår at selv mindre uoverensstemmelser ender som en dårlig anmeldelse på nettet”, siger Henrik Carøe Gjellebøl, der er udviklingschef hos Tekniq.

En stigende tendens
Endnu flere virksomheder vil opleve at blive anmeldt på nettet de kommende år, mener Trine-Maria Kristensen, som er selvstændig rådgiver og ekspert i brugen af sociale medier.

”Internettet er blevet socialt, og vi stopper ikke med at kommunikere på nettet, så antallet af online-anmeldelser og kommentarer vil stige yderligere”, siger hun.

Læs også: Installatører: Sociale medier kan højne salget

Der er endnu ikke én stor spiller, der har sat sig på markedet for anmeldelser inden for installationsbranchen. Det er ifølge Trine-Maria Kristensen årsagen til, at det ”kun” er en tredjedel af installatørerne, der har modtaget anmeldelser på nettet.

”Det er en god idé at holde øje med udviklingen, for hvis det lykkedes en onlinevirksomhed at skabe dét site, alle besøger, inden de ringer efter håndværkshjælp, så bliver gode kundeanmeldelser pludselig et meget vigtigt konkurrenceparameter”, konstaterer hun.

- KLZ

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

Sådan styrer du Asbest KLS digitalt - på få minutter 😎

Installator.dk

Nyt netværk skal styrke belysning og grøn omstilling

Installator.dk

Nordelektro ud med underskud: Var i frit fald – men er nu stabiliseret

Installator.dk

DI: Drop byggetilladelse for solceller på tage

Installator.dk

InstallatørGruppen køber op på Sjælland

Installator.dk

Ny organisation i Green Power Denmark får færre afdelinger

Installator.dk

Ny Geberit-direktør i fladt marked: Konsolidering og løsningssalg skal drive væksten

Installator.dk

Flyvede start på EL & TEKNIK 2026

Installator.dk

Aalborg Portland får milliardstøtte til CO2-fangst

Installator.dk

Caverion og Danfoss udvider samarbejdet med performancebaseret tilgang

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle