Installatører positive overfor VE-ordning

Den nye VE-ordning bliver hilst velkommen af installatørpanelet, men da det endnu ikke er lovpligtigt at tage uddannelsen, har paneldeltagerne ikke travlt med at komme på skolebænken.

-
Månedens spørgsmål: Vil du tage uddannelsen til VE-installatør?

Claus Pinholt, Pinholt Elinstallationer
Ja, det vil jeg helt sikkert på et tidspunkt. Men VE-ordningen er endnu ikke et lovkrav, så derfor kan det godt være, at jeg venter – også fordi virksomheden i forvejen er både KSO-, KMO-, og VPO-certificeret.

Med de generelle branche-briller på hilser jeg VE-uddannelsen velkommen, for det er vigtigt, at det ikke er hvem som helst, der laver VE-løsninger. I de senere år har der været mange på markedet, som ikke haft de nødvendige kompetencer, og dem vil jeg gerne have væk. Så principielt så jeg gerne, at ordningen blev løftet op til at være et lovkrav med det samme.

For ti år siden mente jeg, at der var for mange certificeringer på markedet, men i dag mener jeg, at det er nødvendigt, at vi har nogle ”stopprøver” i branchen, som sorterer dem fra, der ikke har den nødvendige erfaring eller de nødvendige kompetencer.

Henrik Egemose, Egemose El & Energi
Vi skal måske have ”mærkatet” på et tidspunkt. Lige nu er jeg dog i tvivl om, hvorvidt det gør den store forskel, om man er VE-installatør eller ej. Vi har eksempelvis arbejdet med varmepumper i meget lang tid, så på det område har vi allerede meget stor erfaring.

Der er rigtig mange godkendelsesordninger, certificeringer og energiuddannelser på markedet, og der kommer hele tiden nye til, så jeg tror faktisk, forbrugerne har lidt svært ved at gennemskue det. Jeg tror, man skal beslutte, at vi installatører skal have én lovpligtig godkendelse per opvarmningsform, vi arbejder med, i stedet for alle mulige frivillige ordninger. Du kan selvfølgelig bruge logoerne i markedsføringen til at påstå, at du er bedre end din konkurrent, men det er jo ikke sikkert, at det er sandheden.

Jesper Knopp, Knopp VVS
Ja, det vil jeg helt sikkert. Jeg synes, at det er et godt tiltag. For når du arbejder med vedvarende energi, er det vigtigt, at du har noget erfaring og viden om, hvad du har med at gøre for at sikre, at de mulige energibesparelser bliver realiseret.

Varmepumper er jo et eksempel på, at det ikke er enkelt at arbejde med vedvarende energi. De senere år er der installeret rigtig mange varmepumper, som ikke fungerer optimalt, fordi installatøren ikke har haft den nødvendige viden.

Med et VE-certifikat sender du et signal til kunden om, at du er en installatør, der ved, hvad du har med at gøre. Og så længe det er Energistyrelsen, der står bag ordningen, så synes jeg, den har tilstrækkelig tyngde i modsætning til de nogle af de ”uddannelser”, som eksempelvis udbydes af grossister eller andre private udbydere.

 Jeg vil selv tage en VE-uddannelse for solvarme og for varmepumper.  

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

24.04.2025Installator.dk

Klimaministeren overlevede mistillidsafstemning

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

22.04.2025Installator.dk

Wavin lancerer Take-Back service af plastrør

22.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmepumper - VE-installatør

Vil du være VE-installatør af varmepumper? KEA får dig klar til godkendelse.

Dato

25.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning