Intelligent vandmåler “lytter” sig til lækager

Ny brug af ultralydsteknologi gør det muligt at identificere og mindske antallet af lækager i vandrør ved hjælp af akustiske støjmålinger. Det giver mulighed for en mere proaktiv indsats mod vandspild.

I dag er lækageovervågning ofte en tidskrævende, ineffektiv og dyr opgave for forsyningerne, men med Kamstrups nye intelligente vandmåler og analysesoftware, der er udstyret med ultralydsteknologi, bliver det nu lettere. Foto: Kamstrup..

"Tænk, hvis vores målere kunne høre alt det, vi ikke kan se”.

Det var på baggrund af den tanke, at ideen til en akustisk lækageovervågning opstod hos Kamstrups produktchef, Stig Knudsen, for fire år siden.

Læs også: Kamstrup indvier nyt intelligent vandcenter

Nu kan teknologivirksomheden så lancere sin nye intelligente vandmåler og analysesoftware, der er udstyret med ultralydsteknologi, der kan spore mulige lækager ved at opfange lydbølger i vandflowet og registrere akustisk støj.

Løsningen er udviklet i tæt samarbejde med blandt andre Skanderborg Forsyning og Børkop Vandværk. Løsningen gør først og fremmest lækageovervågningen meget mere effektiv, idet den skaber øget transparens over forsyningsnetværket.

"Det er vigtigt for os at udvikle produkter, der passer til kundernes behov. Og i dette tilfælde har vores samarbejdspartnere bidraget med vigtig driftsmæssig erfaring, for hvordan er det lige, et hul egentligt lyder”, siger Stig Knudsen.

Det fandt partnerne ud af i et stort sandkasse set-up i Kamstups egen baghave. Her eksperimenterede man med en række prototyper, holdt lyttemøder, testede støjkilder osv. Det viste sig nemlig, at der var stor forskel på, hvordan lyden fra et boret hul og et naturligt lækagehul lyder.

Lækager i stikledninger skyld i vandtab
I dag er lækageovervågning ofte en tidskrævende, ineffektiv og dyr opgave for forsyningerne - særligt i jord- og stikledninger. Samtidig anslår en europæisk rundspørge foretaget af Ennova, at op mod 31 procent af forsyningernes samlede vandtab skyldes lækager i stikledninger.

"I dag måler vi det vand, der leveres til den enkelte husstand, og har vi formodning om lækageproblemer i et område, kan det være svært præcist at finde lækager - særligt på stikledningerne”, fortæller fagleder hos Skanderborg Forsyning, Jens Ravn Knudsen, og fortsætter:

”Vi har fx tilfælde, hvor vi i flere uger har gået og gennemlyttet et stort område manuelt. Det er dyrt - både i ressourcer og vandspild”.

Den nye løsning gør det imidlertid muligt at overvåge rørledningerne før måleren for mulige lækager. Samtidig indsnævres det geografiske område, der skal undersøges for at lokalisere lækagerne, væsentligt. Og ud over driftsoptimering, er der også gevinster at hente ved at udnytte asset management potentialet.

"For os ligger den helt store værdi i de data, der gør det muligt at optimere driften. Herhjemme har vi jo et relativt lavt vandspild, men når vi kan udnytte vores viden optimalt, kommer vi til at kunne identificere tegnene på et forestående brud og skifte præcis det rør, der trænger, allerede inden det lækker”, siger Jens Ravn Knudsen.

Læs også: Herning Vand nomineret til DI-pris for intelligente vandmålere

Akustisk lækageovervågning er én blandt flere nye løsninger fra Kamstrup, der vil fortsætte med at investere i innovativ teknologisk udvikling, som det lyder i årsregnskabet for 2018.

- JMA

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Fremtidens intelligente nødstrøm: Hjemmebatteriet indtager Danmark – men installationskvaliteten kræver det rette måleudstyr

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online