Intelligent vandmåler “lytter” sig til lækager

Ny brug af ultralydsteknologi gør det muligt at identificere og mindske antallet af lækager i vandrør ved hjælp af akustiske støjmålinger. Det giver mulighed for en mere proaktiv indsats mod vandspild.

I dag er lækageovervågning ofte en tidskrævende, ineffektiv og dyr opgave for forsyningerne, men med Kamstrups nye intelligente vandmåler og analysesoftware, der er udstyret med ultralydsteknologi, bliver det nu lettere. Foto: Kamstrup..

"Tænk, hvis vores målere kunne høre alt det, vi ikke kan se”.

Det var på baggrund af den tanke, at ideen til en akustisk lækageovervågning opstod hos Kamstrups produktchef, Stig Knudsen, for fire år siden.

Læs også: Kamstrup indvier nyt intelligent vandcenter

Nu kan teknologivirksomheden så lancere sin nye intelligente vandmåler og analysesoftware, der er udstyret med ultralydsteknologi, der kan spore mulige lækager ved at opfange lydbølger i vandflowet og registrere akustisk støj.

Løsningen er udviklet i tæt samarbejde med blandt andre Skanderborg Forsyning og Børkop Vandværk. Løsningen gør først og fremmest lækageovervågningen meget mere effektiv, idet den skaber øget transparens over forsyningsnetværket.

"Det er vigtigt for os at udvikle produkter, der passer til kundernes behov. Og i dette tilfælde har vores samarbejdspartnere bidraget med vigtig driftsmæssig erfaring, for hvordan er det lige, et hul egentligt lyder”, siger Stig Knudsen.

Det fandt partnerne ud af i et stort sandkasse set-up i Kamstups egen baghave. Her eksperimenterede man med en række prototyper, holdt lyttemøder, testede støjkilder osv. Det viste sig nemlig, at der var stor forskel på, hvordan lyden fra et boret hul og et naturligt lækagehul lyder.

Lækager i stikledninger skyld i vandtab
I dag er lækageovervågning ofte en tidskrævende, ineffektiv og dyr opgave for forsyningerne - særligt i jord- og stikledninger. Samtidig anslår en europæisk rundspørge foretaget af Ennova, at op mod 31 procent af forsyningernes samlede vandtab skyldes lækager i stikledninger.

"I dag måler vi det vand, der leveres til den enkelte husstand, og har vi formodning om lækageproblemer i et område, kan det være svært præcist at finde lækager - særligt på stikledningerne”, fortæller fagleder hos Skanderborg Forsyning, Jens Ravn Knudsen, og fortsætter:

”Vi har fx tilfælde, hvor vi i flere uger har gået og gennemlyttet et stort område manuelt. Det er dyrt - både i ressourcer og vandspild”.

Den nye løsning gør det imidlertid muligt at overvåge rørledningerne før måleren for mulige lækager. Samtidig indsnævres det geografiske område, der skal undersøges for at lokalisere lækagerne, væsentligt. Og ud over driftsoptimering, er der også gevinster at hente ved at udnytte asset management potentialet.

"For os ligger den helt store værdi i de data, der gør det muligt at optimere driften. Herhjemme har vi jo et relativt lavt vandspild, men når vi kan udnytte vores viden optimalt, kommer vi til at kunne identificere tegnene på et forestående brud og skifte præcis det rør, der trænger, allerede inden det lækker”, siger Jens Ravn Knudsen.

Læs også: Herning Vand nomineret til DI-pris for intelligente vandmålere

Akustisk lækageovervågning er én blandt flere nye løsninger fra Kamstrup, der vil fortsætte med at investere i innovativ teknologisk udvikling, som det lyder i årsregnskabet for 2018.

- JMA

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geberit A/S

Sponseret

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup