IT-sikkerhedsfirma åbner kontor i Danmark

Åbningen af kontoret markerer endnu et skridt i mnemonic's internationale ekspansion, idet virksomheden fortsætter med at styrke sin tilstedeværelse i Europa.

Morten Stenfeldt, Country Manager, mnemonic Cybersecurity Danmark. Foto: mnemonic..

Mnemonic, det største IT-sikkerhedsfirma i Skandinavien, åbner afdeling i Ørestaden, København. Kontoret vil blive et centralt knudepunkt for det danske team, der allerede har en stærk tilstedeværelse i Danmark, hvilket giver dem mulighed for at betjene, udvide og styrke samarbejdet med danske kunder og partnere.

Til at lede det danske kontor, har mnemonic ansat Morten Stenfeldt som kommer fra en tidligere stilling som salgsdirektør for SEC DATACOM Group med ansvar for deres IT-sikkerheds forretning i Norden. Morten forklarer, at han ser frem til yderligere at etablere mnemonic's tilstedeværelse i Danmark:

"mnemonic har allerede en betydelig kundebase i Danmark på deres Managed Detection & Response (MDR)service. Mit fokus vil være at positionere mnemonic som en anerkendt aktør på det danske marked med afsæt i vores MDR-service, Incident Response, Threat Intelligence og andre høj kvalitets IT-sikkerhed services. Samt fortsætte med at opbygge vores stærke tilstedeværelse inden for IT-sikkerhed til bank- og finanssektoren, energi, produktion og operationsteknologi (OT)-industrierne", udtaler han.

"Desuden er mit mål at tiltrække erfarne top talenter i Danmark, der ønsker at gøre en forskel for danske virksomheder og organisationer, understøttet af en yderst professionel virksomhed, der er blevet kåret som en af de bedste arbejdspladser i Europa flere år i træk", fortsætter han.

mnemonic er udvalgt leverandør til SKI (Staten og Kommunernes Indkøbsservice), hvilket betyder, at virksomheden er forhåndsgodkendt af SKI's indkøbs- og videnscenter. SKI-ordningen er beregnet til at gøre processen med at vælge en leverandør mindre tids- og ressourcekrævende for danske offentlige organisationer.
Tønnes Ingebrigtsen, administrerende direktør i mnemonic, forklarer, at udvidelsen til Danmark er det naturlige næste skridt for det norske firma:

"Vi har allerede været på det danske marked i mange år, både i den offentlige og private sektor, og vi har observeret et behov for en IT-sikkerhedsleverandør, som kan betjene modne kunder og organisationer der begiver sig ud på deres IT-sikkerheds-modenhedsrejse”.

Læs også: Samarbejde sikrer dokumenteret brandstop til ventilerede facader

"Ikke mange leverandører kan konkurrere med den ekspertise, vi besidder. Som en af de største leverandører af IT-sikkerhedstjenester i Europa, er vi i stand til at levere en bred vifte af ekspertise, der dækker de fleste områder. Vi er overbeviste om, at vi vil kunne udfylde et hul på det danske marked, der vil gøre en forskel for vores kunder og IT-sikkerhedsfællesskabet som helhed", udtaler han.

- PiB

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Tak for besøget på The Security Event 2026

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Green Power Denmark introducerer vidensbank om energi

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Installator.dk

Danmarks 2030-klimamål står til at blive indfriet

Installator.dk

Social bæredygtighed kan styrke elbranchen

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Teknisk Lederuddannelse

Passer til projektleder, entrepriseleder/formand, serviceleder og facility manager

Dato

21.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby