Samarbejde sikrer dokumenteret brandstop til ventilerede facader

Der er en revolution på vej inden for dokumenterede brandstopløsninger. Et samarbejde mellem tag- og facadeleverandøren Komproment og Dansk Brand- og Sikringsteknisk Institut (DBI) er nemlig endt ud i teknisk dokumentation for brandstopløsninger til alle brandklasser.

Den nye brandstopløsning er især relevant med etagehuse som her på Betty Nansens Allé på Frederiksberg, hvor Komproment har leveret facadeløsning til. Foto: Komproment..

Den nye brandstopløsning Komproment Firestop tilbyder bygningsrådgivere og entreprenører helt nye muligheder for at kunne dokumentere brandsikkerheden for ventilerede facadesystemer. Ventilerede facader har et ventilerende hulrum mellem isoleringen og regnskærmen. Dette hulrum sikrer bedre ventilation og indeklima. Brandstoppet er placeret i mellemrummet mellem vindspærre eller isolering og regnskærm. I mange år har det ellers været vanskeligt for rådgiverne at anbefale facadesystemerne, da kravene for brandstopløsninger i BR18 er upræcise.

Ventilerede facader er populære i byggeriet. Der er imidlertid ingen test af brandstop til ventilerede facader, der giver direkte adgang til markedet ifølge DBI.

Læs også: 15 nye tiltag til bedre brandsikkerhed på plejecentre

BR18’s krav til løsningers dokumentation stemmer ikke overens med de eksisterende teststandarder på området, hvilket kan gøre jagten på dokumentation besværlig. For at imødekomme problematikken med de upræcise dokumentationskrav er DBI og Komproment gået sammen om at udvikle brandteknisk dokumentation for brandstopløsninger, der kan anvendes bredt.

Et samarbejde der brænder igennem
Hos Komproment er de stolte over at have indgået et samarbejde med DBI, der er specialister inden for lige netop brandsikring.

”Samarbejdet betyder, at vi nu ikke skal bruge så meget tid på at retfærdiggøre vores løsninger. Nu er dokumentationen let tilgængelig for rådgiverne”, fortæller Niels Heidtmann, der er udviklingsdirektør hos Komproment.

På den baggrund har Komproment haft mulighed for at lave en gennemtestet brandsikringsløsning til de eftertragtede, ventilerede facader.

Læs også: Nu bliver sprinkleranlæg set efter i sømmene

”Komproment Firestop er testet med den anerkendte metode TDG19, og dokumentationen vil skabe værdi for både produktet, projektet og kunden. Den kan nemlig bidrage til at gøre det lettere og skabe tryghed ved at anvende ventilerede facader. Løsningen sørger for at der ikke er nogle begrænsninger i ventilationen i facaden”, siger Niels Heidtmann.

Fakta om Komproment Firestop

• Brandstoppet produceres i 3-4 forskellige modeller afhængigt af hvilket facadesystem, det skal monteres i.
• Brandstoppet er testet og godkendt hos DBI efter en såkaldt TDG19-testmetode.
• Komproment har patentanmeldt måden at installere brandstopløsningen på. Løsningen sørger for, at der ikke er nogle begrænsninger i ventilationen i facaden.

Dokumentation er vejen frem
Komproments dokumenterede brandstop er revolutionerende for ventilerede facader, fordi det kan bidrage til at bringe produkter ind på markedet, der gør det muligt at holde de ventilerede facader i en attraktiv prisklasse. På den måde vil hele branchen drage fordel af udviklingen.

Samtidigt betyder det omfattende testsystem og følgende dokumentation, at rådgivere trygt kan anbefale de populære facader uden frygt for brandsikkerheden.

”Selvom BR18 er tøvende med at specificere kravene, kan vi som producent alligevel godt gå forrest og sikre den nødvendige dokumentation for vores brandstopløsninger. Det er den eneste vej, hvis vi vil i mål med et sikkert byggeri”, afrunder Niels Heidtmann.

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

08.01.2026SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Integra – det fuldendte sikringssystem

22.12.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Julehilsen fra SystemHouse Solutions til alle jer….

10.12.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

Landskrona Golfklub tager sikkerheden ind i den digitale tidsalder

27.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Vinterforanstaltninger på byggepladsen sikrer kvalitet og sikkerhed for håndværkerne

21.11.2025Installator.dk

Nyt testudstyr udvider DBI´s muligheder

10.11.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Forebyg driftsstop og ulykker med moderne beskyttelse

23.10.2025SystemHouse Solutions AB

Sponseret

SystemHouse Solutions indgår strategisk partnerskab med EET Group

21.10.2025Installator.dk

Tyverier rammer installationsbranchen hårdt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup