John Jensen VVS køber blikkenslagerfirma

Euro-blik, der har 14 blikkenslagere i sving, bliver 1. juli overtaget af John Jensen VVS.

Med overtagelsen af Euro-blik og etablering af en ny blikkenslager-afdeling kan John Jensen VVS nu også tilbyde professionelt blikkenslager-arbejde, fastslår direktør Jesper Leen Jensen (yderst til højre) og driftsdirektør Bennet Onsvig (yderst til venstre). Foto: John Jensen VVS. .

VVS-firmaet John Jensen, der har hovedsæde i Hedehusene, overtager blikkenslagerfirmaet Euro-blik, der beskæftiger 14 medarbejdere i Kirke Hyllinge.

”Vi kender Euro-blik som en dygtig, ærlig og troværdig underleverandør gennem en lang årrække, og da muligheden bød sig, var vi ikke i tvivl om, at firmaet rummede et stort udviklingspotentiale, som vi gerne ville være med til at udfolde”.

Det siger Jesper Leen Jensen – ejer og administrerende direktør i John Jensen VVS – i en kommentar til, at virksomheden med 1. juli som skæringsdag overtager Euro-blik.

”Ikke alene er der tale om en veldrevet virksomhed med et skarpt, mangeårigt fokus på blikkenslager-opgaver, som udgør et af VVS-branchens vigtigste specialer. Der er samtidig tale om en virksomhed med 14 dygtige og dedikerede medarbejdere, et topmoderne blikkenslager-værksted og nogle grundlæggende værdier, der matcher værdierne i John Jensen VVS”, uddyber Jesper Leen Jensen og fortsætter:  

”På den baggrund ser vi overtagelsen som et nyt, stærkt og supplerende aktiv på et marked i vækst”.

’Business as usual’
Bennet Onsvig, driftsdirektør i John Jensen VVS, tilføjer, at Euro-bliks stifter og ejer Kim Pedersen som led i ejerskiftet fortsætter i John Jensen VVS som afdelingsleder i en nyetableret blikkenslager-afdeling, og han pointerer, at ejerskiftet hverken for medarbejdere, kunder eller samarbejdspartnere får de store praktiske konsekvenser i hverdagen.

”Vi har selvfølgelig en ambition om sammen at videreudvikle virksomhedens velfungerende aktiviteter i årene frem, men det bliver ’business as usual’ med samme stab af dygtige medarbejdere og fortsat udførelse af blikkenslager-arbejde i høj kvalitet”, lover han.   

- JKK

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

30.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Nye arbejdsmiljøregler 2026

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Solid vækst og styrket indtjening ruster Wicotec Kirkebjerg A/S til fremtiden og store samfundsagendaer

29.01.2026Installator.dk

Unge kræfter og fokus på materialevalg

29.01.2026Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Nedtælling til HÅNDVÆRK 2026 er i gang!

28.01.2026Installator.dk

Benny Yssing trækker sig fra formandsposten efter mistillid

27.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Energiø Bornholm er et grønt gennembrud

27.01.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM A/S indgår partneraftale med Schleifenbauer Products BV

27.01.2026Coromatic A/S

Sponseret

Fra egne rækker: Intern profil udnævnt til salgsdirektør

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Odense

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

03.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Ballerup

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.02.2026

Sted

Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup