Juridiske svar: Hvordan håndterer man en ansats private brug af firmabilen?

Få den juridiske vurdering i en sag om en medarbejder, der måske kørte på ferie i Jylland i firmabilen.

En timelønnet VVS-medarbejder havde fået stillet en firmabil til rådighed til brug i arbejdstiden. Ligeledes måtte der køres til og fra arbejde i bilen. Medarbejderen havde underskrevet en tro og love-erklæring udleveret af arbejdsgiver, hvor han erklærede at være indforstået og bekendt med, at virksomhedens firmabiler udelukkende må anvendes til erhvervsmæssigt brug.

I efterårsferien havde medarbejderen ferie, og firmabilen stod derfor stille hjemme hos ham.

Katrine Bruun, jurist i Arbejdsgiverne..

Medarbejderen boede i nærheden af en kollega, der en dag gik en tur på blandt andet den vej, hvor medarbejderen boede. Kollegaen syntes ikke, han kunne få øje på firmabilen i medarbejderens indkørsel. Dagen efter meddelte han dette til arbejdsgiveren, der efterfølgende hørte fra en bekendt, at medarbejderen vist nok havde været i Jylland den dag, firmabilen manglede. Da medarbejderen efter ferien blev konfronteret med dette, benægtede han at have taget firmabilen til Jylland.

Arbejdsgiveren ringede efterfølgende til juridisk afdeling i Arbejdsgiverne for at høre, hvad han havde af muligheder.

SVAR:
Firmabilen (et såkaldt specialindrettet køretøj) kan benyttes i arbejdstiden og til erhvervsmæssig kørsel. Køres der privat i firmabilen, kan dette som udgangspunkt udløse en beskatning hos medarbejderen. Det er dog tilladt, at medarbejdere kører mellem hjem og arbejdsplads.

I denne sag, hvor medarbejderen havde underskrevet en tro og love-erklæring om benyttelsen af firmabilen, havde medarbejderen erklæret at være bekendt med, at forsætligt eller groft uagtsomt brug af bilen i strid med aftalen kunne medføre afskedigelse eller bortvisning.

For at kunne afskedige eller bortvise, skal arbejdsgiver kunne dokumentere, at firmabilen er brugt i strid med aftalen.

Katrine Bruun, jurist i Arbejdsgiverne

For at kunne afskedige eller bortvise, skal arbejdsgiver kunne dokumentere, at firmabilen er brugt i strid med aftalen. Dette kunne eksempelvis være vidner, der har set medarbejderen i Jylland med firmabilen, eller hvis medarbejderen erkendte at have brugt firmabilen i strid med aftalen.

Da der ikke forelå bevis for, at medarbejderen havde været i Jylland med firmabilen, kunne det dermed ikke dokumenteres, at firmabilen blev brugt i strid med aftalen. Der var derfor ikke grundlag for en opsigelse eller bortvisning. Virksomheden blev opfordret til at drøfte brug af firmabilen med medarbejderen.

Juridisk afdeling anbefaler, at arbejdsgiver udleverer en tro og love-erklæring til medarbejdere vedrørende benyttelse af firmabilen. Dermed erklærer medarbejderen, at han er indforstået med brug af bilen og konsekvensen af, at der handles i strid med aftalen.

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

25.04.2025Installator.dk

Lemvigh-Müller har indgået toårig aftale med InstallatørGruppen

24.04.2025Installator.dk

Klimaministeren overlevede mistillidsafstemning

24.04.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på VVS-messen

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding