Kamstrup køber dansk GIS-virksomhed

Teknologivirksomheden Kamstrup overtager ejerskabet af den danske virksomhed Thvilum A/S. Købet af virksomheden understøtter Kamstrups vision om at bidrage til effektiv drift af forsyninger gennem digitalisering.

Med købet af Thvilum A/S får Kamstrup nu bedre muligheder for at servicere danske forsyninger. Foto: Kamstrup.

Kamstrup har indgået aftale om pr. 8 april at overtage Thvilum A/S , der er en erfaren leverandør inden for digital ledningsregistrering til forsyningsselskaber i Danmark.

”Vi har en klar ambition om at bidrage positivt til digitaliseringen af den danske forsyningsbranche, og købet af Thvilum A/S styrker vores kompetencer inden for grundelementerne i en digitaliseret forsyning. Vi oplever en stor synergi mellem vores produkter og løsninger og med et tæt samarbejde, kan vi tilbyde branchen at opnå endnu større værdi og skabe nye muligheder for optimering”, fortæller Kim Lehmann, administrerende direktør i Kamstrup.

Thvilum A/S har opbygget en unik domæneviden og erfaring inden for GIS-systemer og kundeapplikationer, og deres ekspertise har gjort dem til en væsentlig aktør inden for vand- og varmeforsyningen.

LÆS OGSÅ: Få privat ladestander og el på arbejdsgivers regning skattefrit

”For mange af vores kunder, er identificering og kortlægning af ledningsnettet et vigtigt skridt i digitaliseringsrejsen. Et præcist overblik over rør og distributionsnetværket sammen med data fra intelligente måleløsninger, skaber fundamentet for et enormt potentiale for at foretage endnu bedre analyser der muliggør effektivisering af driften og reduktion af spild”, siger Kim Lehmann og fortsætter:

”Der er således også et åbenlyst potentiale for at sætte et endnu større bæredygtigt aftryk i anvendelsen af vand- og energiressourcer, hvilket er på agendaen hos mange af vores kunder”.

Opkøb giver flere muligheder

Med købet af Thvilum A/S får Kamstrup nu endnu bedre muligheder for at servicere danske forsyninger og skaber samtidig et solidt fundament for at tilbyde serviceydelser og løsninger, der hjælper forsyningerne med at blive endnu bedre til at træffe beslutninger på et data- og vidensbaseret grundlag. En afgørende faktor for at udnytte de digitale muligheder.

LÆS OGSÅ: Ny aftale skal sikre biogasproduktion i Danmark

Jesper Thvilum, direktør for Thvilum A/S forklarer salget af den familieejede virksomhed:

”Vi er nået rigtig langt med udviklingen af vores produktportefølje, og det er en stor fornøjelse at en stærk virksomhed som Kamstrup nu bliver en del af at videreudvikle det potentiale, som vi ser for vores digitale værktøjer. Vi ser frem til samarbejdet, som vi tror på vil blive til stor glæde for både vores medarbejdere og vores kunder”.

Thvilum A/S blev startet i 1988 og har i dag 23 medarbejdere på deres kontor i Odder syd for Aarhus.

-AKJ

KUDSK Service

Sponseret

Kudsk Service sikrer drift under renovering på hotel og konferencecenter

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

24.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny opgraderede serie af klasse A pyranometer

19.02.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du bruge en motor-diagnose på max 5 minutter?

16.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

13.02.2026RN Solutions ApS

Sponseret

Plug ’N Play-lys til vaskeplads i hårdt miljø hos PROTRUCK

11.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

WORKSHOP: Bliv en mester i SCADA IGSS ved vores grundlæggende konfigurationskursus

05.02.2026Installator.dk

Nordeuropas største batteripark etableret på rekordtid

05.02.2026Brødrene A & O Johansen A/S

Sponseret

Varmepuljen åbner - Vi har dit overblik

26.01.2026KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

HIKVISION Europe B.V.
Webinar
Five Prevention Starts Before Flames

This is a quick reminder about our Thermal Fire Prevention webinar.

Dato

27.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i København

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i København! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

28.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lokomotivværkstedet, København

Dansk Standard
Seminar
DS Elektrodag 2026

På DS Elektrodag sætter Dansk Standard fokus på beredskab og beskyttelse af kritisk infrastruktur i en tid med mere elektrificering, klimarisici og et skærpet geopolitisk trusselsbillede.

Dato

02.03.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i Nordhavn eller online