LIXIL’s udviklingslaboratorium får anerkendelse

LIXIL’s globale udviklingslaboatorie, der producerer banebrydende vand- og boligprodukter for sanitetsproducenten GROHE, kan bryste sig af en genakkreditering, der lever op til internationale standarder. Det sker kun et år efter deres indledende akkreditering fra den tyske akkrediteringsorganisation, DAkkS.

GROHE blev i år hædret to gange med den tyske innovationspris i kategorien "Excellence in Business to Consumer" som "Vinder" for GROHE Eurosmart 2-i-1 armatur, samt SafetyStop-teknologi. Foto: Grohe A/S.

Akkreditering er en tidsbesparende ressource, da den reducerer tiden mellem produktudvikling og lancering af produktet. Det sker, da produktudgivelser både udføres og godkendes af virksomhedens eget laboratorium, der er det første udviklingslaboratorium inden for sanitetsbranchen til at modtage akkreditering fra den tyske akkrediteringsorganisation, DAkkS.

Det betyder, at LIXIL’s udviklingslaboratorium kan udføre produkttests for sanitetsproducenten GROHE, der blandt andet fokuserer på produktlivscyklus, produktsikkerhed og kvalitet, komfort og industristandarder.

"For et laboratorium og dets medarbejdere er akkreditering en særlig bedrift, da den samtidig er en anerkendelse af deres ekspertise og erfaring. I virksomheden fungerer vi som et eksternt, uafhængigt testlaboratorium, der selvstændigt udfører tests og godkendelser. Med denne akkreditering kan vi ikke kun teste vores egne produkter, men også tilbyde produkttests for andre virksomheder, der ikke selv har en sådan knowhow", siger Mark Bobzien, ansvarlig for valideringer på LIXIL-laboratoriet.

LÆS OGSÅ: Solcellepark gør klar til at møde elnettet

Produkter fra GROHE efterspørges over hele verden
GROHE-produkter er populære over hele verden. Derfor er det vigtigt, at udviklingen og fremstillingen af produkterne lever op til de standarder, der er påkrævet internationalt og som kan variere efter land og region.

"Reakkrediteringen fra DAkkS er en hæder, som vi er stolte af. Med 13 internationalt anerkendte testprocedurer for fittings dækker vores laboratorium en bred vifte af produktegenskaber, som er underlagt en meget grundig inspektion for vores kunder. Laboratoriet i Hemer er en grundlæggende byggesten for LIXILs innovative styrke", siger Matthias Nauß, Leader Experimental Laboratory og Prototyping.

Og forsknings- og udviklingsarbejdet i Hemer-laboratoriet betaler sig: GROHE blev i år hædret to gange med den tyske innovationspris i kategorien "Excellence in Business to Consumer" som "Vinder" for GROHE Eurosmart 2-i-1 armatur, samt SafetyStop-teknologi. Vinderkategorien anerkender innovationer, der fremmer branchen gennem originalitet, implementering og effektivitet.

-AKJ

2ctrl ApS

Sponseret

KNX intelligent lysstyring – fremtiden for nybyggeri

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ajour 2024

Relateret indhold

25.02.2025PETTINAROLI A/S

Sponseret

Kuglehaner med rustfri stålgreb – ideelle til udsatte miljøer!

21.02.2025Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ny Area Sales Manager hos Redan

17.02.2025Minimax Danmark

Sponseret

Eneste i Danmark med 5 års garanti

12.02.2025Oras Armatur A/S

Sponseret

Næste generation: Berøringsfri

10.02.2025Minimax Danmark

Sponseret

Faget ”Sanitets-automatik” sætter fokus på ny teknologi

10.02.2025TOTO

Sponseret

Velkommen til ISH – ”Løsninger for en bæredygtig fremtid”

03.02.2025Minimax Danmark

Sponseret

Produktnyt: 'Minimax INNOVA med Wi-Fi'

03.02.2025TOTO

Sponseret

Syv TOTO toiletter klarer 2.000 gæster på vild natklub i KBH

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Vølund Varmeteknik A/S
Uddannelse
⭐️ BLIV EKSPERT I SALG AF VARMEPUMPER - salgskursus med gratis overnatning ⭐️

På kurset får du en spændende kombination af teknisk viden og træning i kommunikation, som gør dig i stand til at forklare komplekse varmeløsninger på en enkel måde, der er forståelig for dine kunder.

Dato

26.02.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak

Kurset giver dig dybdegående viden om køle- og varmepumpeanlæg med ammoniak som kølemiddel.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Kolding)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.03.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Solcelleanlæg – fra design til aflevering

Deltag i en interessant og effektiv kursusdag, hvor vi sætter fokus på både arkitektur, teknik, aflevering, økonomi og jura.

Dato

04.03.2025

Tid

08:30

Sted

Taastrup

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Byggesagsbehandling via BygOgMiljø.dk

Skab forudsætninger for ubesværet byggesagsbehandling. Heldagskursus om anvendelse af BygOgMiljø.dk ved behandling af byggesager. Kurset henvender sig til bygherrer, deres rådgivere og projekterende/udførende entreprenører i alle typer og størrelser af sager - og også til kommunernes sagsbehandlere, som bl.a. varetager vejledning af den primære målgruppe i det daglige arbejde med sagernes behandling.

Dato

04.03.2025

Tid

09:00

Sted

Taastrup

Teknologisk Institut - Energi og Klima
Kursus
Bygningsreglementets krav om funktionsafprøvning af varmeanlæg

Den 1. juli 2017 indførtes nye krav i bygningsreglementet om funktionsafprøvning af bl.a. varmeanlæg. På dette kursus fokuserer vi på hvordan du opfylder de nye krav.

Dato

05.03.2025

Tid

09:00

Sted

Taastrup