LIXIL’s udviklingslaboratorium får anerkendelse

LIXIL’s globale udviklingslaboatorie, der producerer banebrydende vand- og boligprodukter for sanitetsproducenten GROHE, kan bryste sig af en genakkreditering, der lever op til internationale standarder. Det sker kun et år efter deres indledende akkreditering fra den tyske akkrediteringsorganisation, DAkkS.

GROHE blev i år hædret to gange med den tyske innovationspris i kategorien "Excellence in Business to Consumer" som "Vinder" for GROHE Eurosmart 2-i-1 armatur, samt SafetyStop-teknologi. Foto: Grohe A/S.

Akkreditering er en tidsbesparende ressource, da den reducerer tiden mellem produktudvikling og lancering af produktet. Det sker, da produktudgivelser både udføres og godkendes af virksomhedens eget laboratorium, der er det første udviklingslaboratorium inden for sanitetsbranchen til at modtage akkreditering fra den tyske akkrediteringsorganisation, DAkkS.

Det betyder, at LIXIL’s udviklingslaboratorium kan udføre produkttests for sanitetsproducenten GROHE, der blandt andet fokuserer på produktlivscyklus, produktsikkerhed og kvalitet, komfort og industristandarder.

"For et laboratorium og dets medarbejdere er akkreditering en særlig bedrift, da den samtidig er en anerkendelse af deres ekspertise og erfaring. I virksomheden fungerer vi som et eksternt, uafhængigt testlaboratorium, der selvstændigt udfører tests og godkendelser. Med denne akkreditering kan vi ikke kun teste vores egne produkter, men også tilbyde produkttests for andre virksomheder, der ikke selv har en sådan knowhow", siger Mark Bobzien, ansvarlig for valideringer på LIXIL-laboratoriet.

LÆS OGSÅ: Solcellepark gør klar til at møde elnettet

Produkter fra GROHE efterspørges over hele verden
GROHE-produkter er populære over hele verden. Derfor er det vigtigt, at udviklingen og fremstillingen af produkterne lever op til de standarder, der er påkrævet internationalt og som kan variere efter land og region.

"Reakkrediteringen fra DAkkS er en hæder, som vi er stolte af. Med 13 internationalt anerkendte testprocedurer for fittings dækker vores laboratorium en bred vifte af produktegenskaber, som er underlagt en meget grundig inspektion for vores kunder. Laboratoriet i Hemer er en grundlæggende byggesten for LIXILs innovative styrke", siger Matthias Nauß, Leader Experimental Laboratory og Prototyping.

Og forsknings- og udviklingsarbejdet i Hemer-laboratoriet betaler sig: GROHE blev i år hædret to gange med den tyske innovationspris i kategorien "Excellence in Business to Consumer" som "Vinder" for GROHE Eurosmart 2-i-1 armatur, samt SafetyStop-teknologi. Vinderkategorien anerkender innovationer, der fremmer branchen gennem originalitet, implementering og effektivitet.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

PETTINAROLI A/S

Sponseret

Pettinaroli fejrer 50 år i den danske VVS-branche

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Installator.dk

Ny salgschef i Schneider Electric: Skal omsætte energidata til konkret effekt

Installator.dk

Efterspørgslen på varmepumper stiger – men salget halter efter

Installator.dk

Blackstone investerer milliarder i Eurowind Energy

Installator.dk

Norlys kommer ud af 2025 med milliardtab

Installator.dk

Verdo får trecifret million-tab og sælger ud

Installator.dk

Energi Fyn lander hidtil bedste resultatet

Installator.dk

Grønne energiløsninger - muligheder i en tid med bump på vejen

Installator.dk

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i VVS-branchen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle