LIXIL’s udviklingslaboratorium får anerkendelse

LIXIL’s globale udviklingslaboatorie, der producerer banebrydende vand- og boligprodukter for sanitetsproducenten GROHE, kan bryste sig af en genakkreditering, der lever op til internationale standarder. Det sker kun et år efter deres indledende akkreditering fra den tyske akkrediteringsorganisation, DAkkS.

GROHE blev i år hædret to gange med den tyske innovationspris i kategorien "Excellence in Business to Consumer" som "Vinder" for GROHE Eurosmart 2-i-1 armatur, samt SafetyStop-teknologi. Foto: Grohe A/S.

Akkreditering er en tidsbesparende ressource, da den reducerer tiden mellem produktudvikling og lancering af produktet. Det sker, da produktudgivelser både udføres og godkendes af virksomhedens eget laboratorium, der er det første udviklingslaboratorium inden for sanitetsbranchen til at modtage akkreditering fra den tyske akkrediteringsorganisation, DAkkS.

Det betyder, at LIXIL’s udviklingslaboratorium kan udføre produkttests for sanitetsproducenten GROHE, der blandt andet fokuserer på produktlivscyklus, produktsikkerhed og kvalitet, komfort og industristandarder.

"For et laboratorium og dets medarbejdere er akkreditering en særlig bedrift, da den samtidig er en anerkendelse af deres ekspertise og erfaring. I virksomheden fungerer vi som et eksternt, uafhængigt testlaboratorium, der selvstændigt udfører tests og godkendelser. Med denne akkreditering kan vi ikke kun teste vores egne produkter, men også tilbyde produkttests for andre virksomheder, der ikke selv har en sådan knowhow", siger Mark Bobzien, ansvarlig for valideringer på LIXIL-laboratoriet.

LÆS OGSÅ: Solcellepark gør klar til at møde elnettet

Produkter fra GROHE efterspørges over hele verden
GROHE-produkter er populære over hele verden. Derfor er det vigtigt, at udviklingen og fremstillingen af produkterne lever op til de standarder, der er påkrævet internationalt og som kan variere efter land og region.

"Reakkrediteringen fra DAkkS er en hæder, som vi er stolte af. Med 13 internationalt anerkendte testprocedurer for fittings dækker vores laboratorium en bred vifte af produktegenskaber, som er underlagt en meget grundig inspektion for vores kunder. Laboratoriet i Hemer er en grundlæggende byggesten for LIXILs innovative styrke", siger Matthias Nauß, Leader Experimental Laboratory og Prototyping.

Og forsknings- og udviklingsarbejdet i Hemer-laboratoriet betaler sig: GROHE blev i år hædret to gange med den tyske innovationspris i kategorien "Excellence in Business to Consumer" som "Vinder" for GROHE Eurosmart 2-i-1 armatur, samt SafetyStop-teknologi. Vinderkategorien anerkender innovationer, der fremmer branchen gennem originalitet, implementering og effektivitet.

-AKJ

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

13.10.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Gulvvarme på eksistrende gulve - Hillerød

13.10.2025Installator.dk

Ny AI-drevet app identificerer de ukendte

13.10.2025TOTO

Sponseret

WX 1 – Dette eksklusive produkt fås nu i mat hvid og mat sort med trykplader i samme farver!

06.10.2025ACO Nordic A/S

Sponseret

Effektivt rottestop ved renovering af Folehaven i Valby

01.10.2025GEMINA TERMIX A/S

Sponseret

Leverance til første nye fjernvarmeselskab i otte år

30.09.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth Touchline® SL Plus rumtermostat, 230V – vores nyeste rumtermostat i sortimentet

25.09.2025Roth Danmark A/S

Sponseret

Roth QuickTemp ClimaComfort® – nu også til 16 mm rør

22.09.2025Minimax Danmark

Sponseret

Danmarks mindste blødgøringsanlæg er nemt at montere og giver masser af blødt vand

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle