Lovforslag skal sikre flere intelligente bygninger

Transport- og Boligministeriet vil gerne sænke energiforbruget i større erhvervsbygninger ved at stille lovkrav om intelligente installationer.

Bygningsautomation skal være med til at sikre besparelser på energiforbruget - og det vil ikke koste ekstra. Det er beskeden fra Transport- og Boligministeriet, der er kommet med et nyt lovforslag. .

Bygninger står i dag for omkring 40 procent af energiforbruget i Danmark. Det er en af grundene til, at Transport- og Boligministeriet vil have erhvervslivet og det offentlige til at spare på energiforbruget i større bygninger. Det skriver estatemedia.dk.

Læs også: Databaseret styring skal nedbringe bygningers energiforbrug

Forslaget skal sikre, at f.eks. kontorbygninger, hospitaler, museer og storcentre fremadrettet skal have installeret bygningsautomatiserings- og kontrolsystemer, der styrer varme, lys og ventilation i bygningerne.

”Intelligent styring af de tekniske systemer i større bygninger er en effektiv måde at reducere energiforbruget, og samtidig medfører det en betydelig besparelse. Hvis lovforslaget vedtages, vil det være et stort skridt for udbredelsen af bygningsautomation i Danmark, og det vil gavne både forbrugerne og erhvervslivet”, siger Martin Mortensen fra bestyrelsen i KNX National Group Danmark til estatemedia.dk.

Udgifter hentes hjem ved besparelser
Forslaget om ændringen af Byggeloven vil både inkludere nybyggeri og ældre bygninger, der har en vis størrelse, med undtagelse af boligbyggerier. Det vurderes, at ændringen ikke vil få økonomiske konsekvenser for hverken det offentlige eller erhvervslivet. Det forventes nemlig, at udgifterne vil blive dækket via besparelser på energiforbruget.

”Intelligent bygningsautomation, som KNX-standarden, overvåger og håndterer driften af bygningers tekniske anlæg, og systemerne dækker ofte alle funktioner i bygningen”, siger Martin Mortensen til estatemedia.dk og tilføjer:

”Man kan reagere og gribe ind over for uhensigtsmæssig drift og dermed sikre, at bygningen altid styres energimæssigt korrekt. Det vil også sikre de forventede besparelser på forbruget. En sidegevinst er, at bygningens levetid bliver forlænget og dermed falder prisen på bygningen”.

Læs også: Hofor vil gøre fjernvarmen grønnere ved at udnytte varme lagret i bygninger

Hvis lovforslaget vedtages, vil ændringen træde i kraft fra næste år.

- SDN

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Danvak

Sponseret

Bygningsautomatik efter BR18: Fra uklare krav til praktiske løsninger

Installator.dk

Caverion køber BS Sikring og Elteknik

Installator.dk

Brugte elbilbatterier skal styrke butikkers forsyningssikkerhed

Installator.dk

Ingen udfasning af gas i private boliger efter 2035

Installator.dk

Aftale sikrer fortsat jernbanefærgedrift mellem Sverige og Tyskland

Installator.dk

Kesko køber Brødrene Dahl i milliardhandel

Installator.dk

Brunata leverer solidt regnskab og fortsætter væksten

Installator.dk

Ny afgørelse presser Odsherred Varme yderligere

Installator.dk

Hastelov på vej om elnettet

Installator.dk

Energinet: Tidsplan for 13 fremrykkes - 7 anlægsprojekter tager længere tid

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle