Lyset skal få folk til at købe mere

Belysningen i et butikscenter har stor betydning for humøret og købelysten hos kunderne. Derfor var kravene til lyskvaliteten høje, da Solar Light blev valgt som leverandør af lys til Københavns nyeste shoppingcenter.

I shoppingcenteret Kronen i Vanløse skal belysningen gengive dagslyset så nøjagtigt som muligt, så varerne bliver præsenteret fra deres bedste side. PR-foto. .

Om installationen

  • Byggeriet er på 60.000 m2 og tilbyder shopping med mere i cirka 60 forskellige butikker og spisesteder.
  • Der er leveret mere end 1.200 downlights: RA 90, 4000 K, SDCM<3, med DALI. Levetid på 50.000 timer (L90/B10).
  • Belysningen i p-kælderen er udført med kvalitets-polyesterarmatur, DUNA PRO.

Der var nogle helt specifikke ønsker til belysning og lyssætning, da Solar Light leverede ny og innovativ LED-belysning til shoppingcenteret Kronen i Vanløse.

Belysningen skulle gengive dagslyset så nøjagtigt som muligt, så varerne ville blive præsenteret fra deres bedste side, og lyssætningen skulle skabe en behagelig stemning og dermed tiltrække kunder.

I praksis betyder det, at man kun anvender LED på minimum RA 90.

”Der blev ikke leveret en hyldevare. Her var nogle helt specifikke behov og ønsker til belysningen, og med moderne LED-belysning kan vi skræddersy vores løsninger, så de matcher behovet præcist”, siger Carsten Løvgren, salgschef i Solar Light.

Udover den korrekte farvegengivelse, er armaturerne også forsynet med DALI-drivere, som sikrer, at belysningen kan reguleres op og ned i takt med mængden af dagslyset udenfor. Det betyder, at energiforbruget reduceres mest muligt, hvilket har stor betydning på et så stort belysningsanlæg med så mange brændetimer, forklarer han.  

Til opgaven blev der anvendt Inverso 150 og Inpact 150 downlights, som begge er højkvalitets-armaturer fra Solar Light-sortimentet.

Der er monteret mere end 1.200 downlights. Ved lamellofterne er de integreret i specialbyggede kassetter, og i de faste gipslofter er de indbygget direkte, oplyser Solar Light.

- JKK

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Denne artikel er del af et tema:

Udvalgte 2018

Relateret indhold

13.10.2025B.E.G.

Sponseret

Økonomisk og intuitiv lysstyring

13.10.2025ABB A/S

Sponseret

Markant stigning i spændingsdyk i elnettet koster virksomheder millioner

12.10.2025Alcadon ApS

Sponseret

[WEBINAR] Spar tid, tjen penge: Vælg den rette fiberløsning fra start!

10.10.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Uskærmede board-to-board stik med 0,8 mm deling

08.10.2025Alcadon ApS

Sponseret

[HUSK POPCORN] (Gen)se webinaret: “Transformer din PDU til en pengemaskine – og vælg den rette PDU"

08.10.2025Installator.dk

Grønt lys til nyt elnet over Sydsjælland, Lolland og Falster

08.10.2025Wexøe A/S

Sponseret

Kabelopmærkning

07.10.2025Installator.dk

AO spiller nøglerolle i el-lastbilernes gennembrud

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle