Månedens udfordring: Mangel på arbejdskraft kræver tæt daglig ledelsesopfølgning

Mangel på arbejdskraft er benspænd nummer ét for CBRE Integos mekaniske serviceforretning. Forretningsenheden er gået fra 48 til 62 medarbejdere på 12 måneder, men kunne beskæftige 70-75, hvis de ellers var til at få fat på. Men måske er der lys forude…, lyder det fra 26-årig afdelingschef, der på to år har gjort kometkarriere.

”Vi er de sidste 12 måneder gået fra cirka 48 til 62 medarbejdere plus syv eksterne freelancere på nuværende tidspunkt, men vi kunne beskæftige en del flere", fortæller Jannik Schjødt. Foto: CBRE Intego. .

De vedligeholder og reparerer mekaniske dele af industrivirksomheders produktionsudstyr, og behovet er stort. Forretningsområdet for mekanisk service er det ene ud af tre forretningsben, som CBRE Intego driver. De to andre områder er el og automation.

I Kolding sidder Jannik Schjødt som nyudnævnt afdelingschef for mekanisk service i Sydjylland og må konstatere, at de går glip af en del forretning, fordi de mangler kvalificerede medarbejdere.

Læs også: Månedens udfordring: Mangel på specialteknikere hæmmer væksten

”Vi er de sidste 12 måneder gået fra cirka 48 til 62 medarbejdere plus syv eksterne freelancere på nuværende tidspunkt, men vi kunne beskæftige en del flere. Vores medarbejdere er typisk uddannede smede, maskinarbejdere eller mekanikere, som kommer fra en intern vedligeholdelsesposition i en virksomhed. Oplæringen eller onboarding tager en del tid, fordi der er meget at lære” fortæller han og tilføjer:

”Det tager også en del tid, fordi smede, maskinarbejdere og mekanikere – i modsætning til for eksempel elektrikere - ofte er uvante med kundekontakt. Kundekontakt er faktisk en kompetence i sig selv, som skal læres, og som er vigtig for medarbejdernes trivsel og vores forretning. Onboarding kan tage op til fire måneder afhængig af medarbejderens erfaring”, fortæller Jannik Schjødt.

Tæt daglig ledelsesopfølgning
Han fremhæver, at det vigtigste virkemiddel til at fastholde samt skabe trivsel og effektivitet hos medarbejderne er tæt opfølgning fra nærmeste leder: ”Vi arbejder med en værdibaseret ledelsesstil, og derfor har lederne i det mekaniske område ansvaret for mellem otte og ti medarbejdere. Det betyder, at vi kan understøtte medarbejderne med daglig sparring og opfølgning, så de hele tiden oplever, at de har opbakning og den fornødne støtte. Det er vigtigt, fordi medarbejdernes arbejde ellers er ekstremt selvstændigt”.

Jannik Schjødt er uddannet klejnsmed og produktionsteknolog. Allerede i 2015 stiftede han bekendtskab med CBRE Intego, hvor han som selvstændig med virksomheden SJ-Produktion og arbejdede med stålkonstruktioner, hvor han udførte opgaver i samarbejde med CBRE Integos afdelinger i Kolding, Aarhus, Aalborg og Grindsted.

Der skal jo ske noget
”Jeg er jo kun 26 år, men jeg har faktisk ved siden af min uddannelse været selvstændig siden jeg var 18 år. Så man kan måske sige, at jeg er præget af, at der ’skal ske noget’, og jeg har allerede været inde over mange spændende opgaver”, fortæller han.

Han peger på, at han fortsat ser en spændende udvikling ved deres industrikunder, hvor markedssituationen vil medføre endnu mere behov for, at industrien bruger eksterne samarbejdspartnere.

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Denne artikel er del af et tema:

Tema om arbejdskraft & uddannelse februar 2023

Relateret indhold

Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdsmiljøkonsulenter med teknisk baggrund

Installator.dk

NRGi sælger Kuben Management til Artelia

Installator.dk

VELTEK om cybertrusler: "Vi står over for et helt nyt niveau"

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Brugsvand i praksis - hvad virker, hvad fejler og hvad bør vi gøre anderledes?

Fra standardkrav og materialevalg til energioptimering og driftserfaringer

Dato

09.11.2026

Tid

12:15

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1560 København

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

11.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Brandsikring af ventilationsanlæg - Når DS 428 møder virkeligheden

Til dette temamøde præsenterer og beretter to af eksperterne fra normudvalget DS 428 om brandsikring af ventilationsanlæg

Dato

11.11.2026

Tid

14:30

Sted

Aalborg Universitet - BUILD, Thomas Manns Vej 23, 9000 Aalborg

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg og PV design PRO

Kurset Solcelleanlæg og PV design PRO er for dig, som ønsker at lægge et ekstra lag på de praktiske kompetencer

Dato

12.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

12.11.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

13.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup