Ny EU-strategi skaber optimisme i varmebranchen

En ny EU-strategi, der blandt andet skal tætne huse og forbedre udnyttelsen af energien til opvarmning og køling, vækker glæde i varme- og kølebranchen. Strategien giver nemlig store eksportmuligheder for danske virksomheder.

EU's strategi for varme- og kølesektoren fremlægges officielt tirsdag den 16. februar. .

I næste uge fremlægger EU-Kommunionen en strategi for varme og kølesektoren. Den nye strategi skal blandt andet være med til at skabe tætte huse samt forbedre udnyttelsen af energien til opvarmning og køling. Det skriver børsen.dk.

Læs også: Nye EU-energikrav til ventilation: Systemair er klar

Og den strategi vækker glæde i køle- og varmebranchen. Den kan nemlig give stor efterspørgsel på produkter fra danske virksomheder, da vi er langt fremme med de energieffektive løsninger herhjemme.

Hofor, der blandt andet laver fjernkølingsløsninger for en række store industribygninger i København, ser ”et kæmpestort forretningsområde” som resultat af den nye strategi.

"I europæisk perspektiv er København jo ikke ret stor, men der er mange storbyer, der minder om København i Europa. Så der er ingen tvivl om, at det kan være med til at skabe efterspørgsel for vores løsninger", siger Henrik Lorentsen Bøgeskov, chef for fjernkøling i Hofor, til børsen.dk.

Varmepumper, fjernvarme og –køling
Også varmepumper, fjernvarme og –køling bliver nævnt i en lækket udgave af EU-strategien, og det skaber optimisme hos Bosch. Virksomhedens direktør for termoteknik, Jens Bredning, mener nemlig, at det kan betyde øget salg af både fjernevarme, udstyr til styring af intelligente bygninger og hybridvarmepumper til resten af Europa.

Der er også optimisme at spore hos Danfoss' chef for bæredygtighed, Fleming Voetmann. Han mener dog, at det er vigtigt at huske, at planen først udmøntes i 2020, samt at implementeringen af EU-strategien er varierende i de 28 medlemslande.

”Men det skal ikke ændre ved, at det et stort skridt i den rigtige retning", siger han til børsen.dk og fortsætter:

”Vores begejstring er stadig stor. Vi regner med, at det får en positiv afsmittende effekt omkring forhandlingerne om energieffektivitetsdirektivet og omkring byggedirektivet. Vi ser det her som, at man for første gang sætter fokus på noget af det, der batter allermest".

Læs også: Hver tredje ventilator dumper på nye EU-krav

EU-strategien fremlægges officielt tirsdag den 16. februar. 

-SSM

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

16.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

09.04.2025Installator.dk

Undersøgelse: Danske boligejere bekymrer sig mindst om energieffektivitet

03.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nye Altivar™ softstartere optimerer motorstyring i digitaliserede anlæg

31.03.2025ABB A/S

Sponseret

ABB i samarbejde med ArcelorMittal for at reducere miljøpåvirkningen fra el-distributionssystemer

06.03.2025Elma Instruments A/S

Sponseret

Elma Thermo X – Ny serie termiske kameraer fra Elma

06.03.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics fabrik i Ringsted er nu CO2-neutral i driften

05.03.2025Solar Danmark

Sponseret

Få afgiftsrefusion på opladning af elbil, også selvom du har solceller

28.02.2025Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Bekendtgørelser og standarder

Vil du håndtere el-installationer, anlæg og mellemspændingsdistributionsanlæg inden for reglerne? KEA giver dig redskaberne til at gøre det.

Dato

23.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Bygningsautomatik for FM-ledere

Hvad enten du er leder eller specialist, er der i rollen behov for at forstå de bygningsautomatiske anlæg, som styrer alt fra varme og ventilation til lys og køl.

Dato

23.04.2025

Tid

08:30

Sted

København NV

Alcadon ApS
Webinar
Transformer din PDU til en pengemaskine - og vælg den rette PDU til fremtiden

Et webinar til alle som arbejder med PDU!

Dato

24.04.2025

Tid

10:00

Sted

Webinar - Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmepumper - VE-installatør

Vil du være VE-installatør af varmepumper? KEA får dig klar til godkendelse.

Dato

25.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted