Ny rover fjerner barrierer og spildtid på byggepladser

Med den nye UnicontrolRover kan alle uanset uddannelsesbaggrund præcist måle og afsætte punkter, der straks bliver digitaliseret og tilgængelige for 3D-maskinstyringen i førerhuset.

Den nye rover med indbygget tilt-kompensation er allerede i brug i virksomheden Harry Andersen & Søn A/S. Foto: UNICONTROL.

Allerede før UnicontrolRover er lanceret, har Unicontrol fået mange bestillinger på det nye produkt. Testbrugerne ude på byggepladserne har været så tilfredse, at de vil have flere eksemplarer af UnicontrolRover til at optimere arbejdet med opmåling, kvalitetskontrol og dokumentation.

Den nye rover med indbygget tilt-kompensation kombinerer en højtydende GNSS-modtager med Unicontrols velkendte intuitive brugerflade. Med få klik kan man afsætte punkter og linjer, oprette overfladedesigns, udarbejde arealberegninger samt via UnicontrolCloud dele punkter og linjer direkte med maskiner og kolleger.

”Vores kunder har længe efterspurgt, at vi også tilbød en rover, for at de kunne få et komplet, strømlinet og integrerbart system fra Unicontrol. Det gør en stor forskel, at man let kan uploade projektfiler fra UnicontrolRover til andre Unicontrol enheder, i stedet for at rende efter maskinføren med et USB-drev på byggepladsen”, siger Ehsanullah Ekhlas, CCO i Unicontrol.

LÆS OGSÅ: Danskernes boligrenovering handler om komfort og lavere udgifter

Genkendeligt og pålideligt

Hos entreprenørfirmaet Harry Andersen & Søn A/S er UnicontrolRover blevet en fast del af værktøjskassen:

”Vi bruger UnicontrolRover til opmåling af alt fra terræn til kloaker, kantstensafsætning og også til at kontrollere højder efter afretning. Den er værdifuld for os, fordi den er præcis og pålidelig.Tiltfunktionen gør det hurtigere at lave en opmåling. Samspillet mellem UnicontrolRover og maskinstyringen kører godt, fordi vi straks kan lægge projektdata op i clouden. Det er også en fordel, at brugergrænsefladen er den samme og simple, som vi kender i gravemaskinerne med Unicontrol3D maskinstyring”, siger landmålingstekniker Lars Thomsen hos Harry Andersen & Søn A/S.

Vækstkometen stormer frem

I første halvår af 2022 satte Unicontrol omsætningsrekord: Selskabet har allerede solgt brugervenlige maskinstyringsløsninger for 34 millioner kroner mod 30 millioner i hele 2021. Forventningerne til væksten resten af 2022 er tilsvarende høje, nu med et endnu mere komplet produktsortiment til maskinstyring i kraft af UnicontrolRover, som har et lavere prispunkt end andre rover-løsninger på markedet. Selskabet er netop flyttet i nyt domicil, der udgør en firedobling af arealer, og staben tæller nu 35 ansatte.

-AKJ

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

14.10.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Modulært AC ladestik med reduceret installationsdybde: fleksibel og pladsbesparende montage

13.10.2025B.E.G.

Sponseret

Økonomisk og intuitiv lysstyring

13.10.2025ABB A/S

Sponseret

Markant stigning i spændingsdyk i elnettet koster virksomheder millioner

12.10.2025Alcadon ApS

Sponseret

[WEBINAR] Spar tid, tjen penge: Vælg den rette fiberløsning fra start!

10.10.2025PHOENIX CONTACT

Sponseret

Uskærmede board-to-board stik med 0,8 mm deling

08.10.2025Alcadon ApS

Sponseret

[HUSK POPCORN] (Gen)se webinaret: “Transformer din PDU til en pengemaskine – og vælg den rette PDU"

08.10.2025Installator.dk

Grønt lys til nyt elnet over Sydsjælland, Lolland og Falster

08.10.2025Wexøe A/S

Sponseret

Kabelopmærkning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle