Nye drikkevandstanke i plast er miljøvenlige

Der var flere muligheder på bordet, da forsyningsselskabet Energi Hurup skulle erstatte de gamle drikkevandstanke i beton hos Hurup Vandværk, der forsyner cirka 3.000 husstande med rent drikkevand. Valget faldt på plasttanke, der er en økonomisk og miljøvenlig løsning.

Wavins XL-rør med en længde på 33 meter og en diameter på 2,4 meter Foto: Wavin..

I starten af året opstod der et behov for Hurup Vandværk, da de gamle vandtanke i beton sang på sidste vers. Men hvilke alternative løsninger var der til de nuværende tanke i beton?
Det spørgsmål stod direktøren for Energi Hurup, Henrik Pedersen med. Direktøren afsøgte i den forbindelse forskellige muligheder for at finde den rigtige løsning for vandværket. Rustfrie tanke var én af overvejelserne, men disse ville kræve en tre meter dyb betonsokkel til bygningen, hvor tankene skulle stå. Den løsning var ikke interessant for den klimabevidste direktør:

”Jeg kunne simpelthen ikke se mig selv i spejlet hver morgen, hvis jeg skulle lægge CO2-forurening i jorden ‒ det har virkelig været vigtigt for mig at tage den del i betragtning”, fortæller Henrik Pedersen.

I sin research bliver Henrik Pedersen opmærksom på Aarhus Vands løsning med plasttanke, da vandselskabet i 2020 har fået udskiftet betontankene med tankene i plast fra Wavin.

En genial og grøn løsning
Det blev startskuddet til en ny måde at opbevare 300 kubikmeter drikkevand i Hurup Vandværk. Wavin leverede deres XL-rør i 2 gange 33 meter i længden og en diameter på 2,4 meter, som efter placeringen på afretningsunderlaget blev samlet on-site med Wavins egne svejsere.

”Det er genialt og hvad der er endnu bedre er, at vandtankene kan genanvendes efter endt levetid”, fortæller Henrik Pedersen.
Projektleder hos Wavin, Thomas Mortensen, supplerer:

”Den lave vægt og lange længder på plastrørene sammenlignet med beton betyder blandt andet hurtig installation og færre svejsninger”.

Fremtidens vandværk står i Hurup
Henrik Pedersen ser stort potentiale i vandforsyningen fremadrettet:

”Jeg kalder det faktisk for fremtidens vandværk, fordi jeg tror på, at det er fremtidens vandværk”.

Thomas Mortensen bakker op:

”Vores tanke bliver lavet i fuldstændig samme godkendte drikkevandsmateriale, som drikkevandsledningerne i jorden. Og de lever op til de samme krav og standarder, som vi producerer drikkevandsrør efter”.

Læs også: Vandvirksomhed runder 1 milliard

Thomas Mortensen uddyber:

”Flere drikkevandsforsyninger står over for de samme udfordringer som Energi Hurup. At skulle udskifte eller renovere til noget, som lever op til den standard, der er i dag med at have to tanke ved siden af hinanden. Det vil sige, at man kan lukke den ene tank ned og stadigvæk køre på den anden, mens man har vedligehold eller inspektion af tankene. Det er med til at sikre, at vandværket kan være i drift 24/7”.

Drikkevandstankene i Energi Hurup er netop færdiginstalleret og er blevet dækket med jord. Når foråret melder sig ankomst, skal der sås vilde blomster.
”På den måde får vi skabt en biodiversitet på vandværkets område til glæde for både insekter og dyr”, afslutter Henrik Pedersen.

- PiB

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

25.04.2025Inspectly ApS

Sponseret

Mellem mursten og megabytes

25.04.2025Installator.dk

Lemvigh-Müller har indgået toårig aftale med InstallatørGruppen

24.04.2025Installator.dk

Klimaministeren overlevede mistillidsafstemning

24.04.2025METRO THERM A/S

Sponseret

Mød METRO THERM på VVS-messen

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding