Nyt Bispebjerg - laboratorie- og logistikbygning

Den 9. oktober blev Nyt Bispebjerg - laboratorie- og logistikbygning indviet. I WK har vi stået for udførelsen af de tekniske installationer i et one company samarbejde med Per Aarsleff.

Laboratorie- og Logistikbygningen er en del af projektet Nyt Hospital Bispebjerg, som også omfatter nybyggeri af et parkeringshus, en teknikbygning og et Akuthus.

Laboratorie- og Logistikbygningen er på ca. 10.000 kvm. og indeholder laboratorier, logistik- og lagerfaciliteter samt fælles forskningsfaciliteter for hospital og psykiatri.

I WK har vi stået for alle de tekniske installationer bestående af EL, VVS, Ventilation og Sprinkler. Projektet er udført i et one company samarbejde med vores søsterselskab, Per Aarsleff. 

Mere fra...

27.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Nomineret til Fagtalent 2025 i kategorien Ledelse

27.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Fra lærling til faglært til fremtidssikret

24.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Sådan udfordrer vi de klassiske rekrutteringsmønstre

06.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Wicotec Kirkebjerg A/S styrker servicedivisionen med opkøb af erfaren VVS-virksomhed

08.09.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Danmarks Nationalbank får ventilation i topklasse

01.09.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Wicotec Kirkebjerg-koncernen leverer teknikinstallationer i særklasse