Nyt projekt vil fremme el-varevogne blandt installatører

50 håndværkerbiler på el. Det er navnet på et nyt projekt, som yder støtte til installatører, der ønsker at anskaffe sig en eller flere el-varebiler.

Et nyt projekt, som går under navnet ’50 håndværkerbiler på el’, giver installatørvirksomheder mulighed for at opnå økonomisk tilskud til anskaffelse af elektriske varevogne.

Projektet er et samarbejde mellem Region Hovedstaden, energiselskabet E.ON Danmark, installatørvirksomheden GodEnergi og Nissan Danmark, skriver Licitationen.

Læs også: Kører din næste servicevogn på el?

Som projektets navn angiver, gives der tilskud til i alt 50 virksomheder, der ønsker at anskaffe sig en eller flere el-varevogne. Tilskuddet udgør 20.000 kroner eksklusiv moms pr. elbil – en Nissan e-NV200 Van – som tildeles efter først til mølle-princippet.

Idérig installatør
Ideen til projektet kom fra installatøren Jan Darville, som står bag virksomheden GodEnergi. Jan Darville mente, at der manglede et initiativ med elbiler til netop installatører.

”Jeg har været optaget af elbiler i mange år og har fulgt udviklingen og markedet tæt. Modsat dieselbiler kører elbiler uden larm og uden udledning af sundhedsskadelige emissioner og partikler. For mange faggrupper og særligt teknikere og servicefolk med arbejde i de store byer er elbilen et oplagt valg”, siger initiativtageren.

Jan Darvilles idé kom forbi Region Hovedstadens elbilsekretariat Copenhagen Electric, hvorefter en projektansøgning blev sendt af sted til Energistyrelsens daværende tilskudsrunder under Forsøgsordningen for elbiler. Og således blev initiativet en realitet.

Nysgerrige kunder
GodEnergi er ifølge Licitationen en af de første virksomheder, der har valgt at benytte sig af tilbuddet. Ifølge Jan Darville giver elbilen også pote blandt kunderne.

Læs også: Manglende CVR-nummer på firmabilen kan give stor bøde

”Det giver en helt anden indgangsvinkel til kunderne, når jeg kommer i en elbil. Kunderne er nysgerrige og synes, det er spændende”.

Hvis man som installatørvirksomhed er interesseret i at blive en del af projektet, skal man henvende sig hos sin lokale Nissan-forhandler. Her kan man få nærmere information og indgå aftale om køb eller leasing.

Derudover kan man læse mere om elbilprojektet her.

- KLZ

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Elcor A/S

Sponseret

Ses vi i Odense?

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle