Nyt samarbejde sigter mod 100 procent vedvarende elproduktion

Better Energy og Hybrid Greentech er gået sammen om solenergi og energilagring for at opnå en 100 procent vedvarende elproduktion i forsyningsektoren.

Nyt partnerskab vil forbedre lagringen af solenergi, så fremtiden kan byde på 100 procent vedvarende elproduktion til forsyningsektoren. Foto: Better Energy..

Herunder skal samarbejdet fokuserer på energilagring, hvor energiproducenter dels kan øge el-leverancens kvalitet og stabilitet, dels opnå højere priser på elmarkederne og forbedre anlæggenes profitabilitet, ifølge virksomhederne selv.

Målet er at ramme en 100 procent vedvarende elproduktion i forsyningssektoren i fremtiden.

”Vi ønsker at demonstrere konkurrencedygtige energilagringsteknologier sammen med solcelleparker for at vise vejen mod 100 procent vedvarende energi ” siger adm. direktør for Hybrid Greentech, Rasmus Rode Mosbæk.

Beregningsværktøj til udregning af profit
”Sammen med Better Energy og flere forskningsinstitutioner er vi ved at udvikle et beregningsværktøj til projektering og driftsoptimering af energilagringsanlæg til elproduktion med solceller. Værktøjet skal beregne den optimale anlægsstørrelse og forretningsmodel for en given applikation i forhold til lagerets forventede driftstab og levetid og dermed finde den samlede løsnings forrentningsevne og profitabilitet”, siger Rasmus Rode Mosbæk.

Hybrid Greentech har over 25 års erfaring indenfor energilagring med fokus på brint og batteriteknologi. Den kerneviden er væsentlig for beregningsværktøjets værdi og brugbarhed, lyder det fra Mikkel Dau Jacobsen, Executive Vice President, Technology and Solutions, Better Energy.

”Personerne i Hybrid Greentech tilfører relevant teknisk kompetence, der kan bidrage til vores udvikling af energilagring i samspil med vores energiteknologier. At kunne kombinere løsninger og teknologier er afgørende for vores drive på den grønne omstilling. Her passer Hybrid Greentech rigtig godt ind, og vi er sikre på de bliver en stærk partner at have med”, siger Mikkel Dau Jacobsen.

Læs også: Fjernvarme kombineret med vedvarende energi kan løse klimaproblemer

Better Energy har blandt andet aktiviteter i Danmark, Holland, Storbritannien, Tyskland, Polen og Ukraine, med en samlet opført kapacitet på 229 MWp/380 GWh.

- SDN

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

24.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Det er verdens grønneste virksomhed, og de måler alt: - Det er dumt at lade være

16.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

09.04.2025Installator.dk

Undersøgelse: Danske boligejere bekymrer sig mindst om energieffektivitet

03.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nye Altivar™ softstartere optimerer motorstyring i digitaliserede anlæg

31.03.2025ABB A/S

Sponseret

ABB i samarbejde med ArcelorMittal for at reducere miljøpåvirkningen fra el-distributionssystemer

06.03.2025Elma Instruments A/S

Sponseret

Elma Thermo X – Ny serie termiske kameraer fra Elma

06.03.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics fabrik i Ringsted er nu CO2-neutral i driften

05.03.2025Solar Danmark

Sponseret

Få afgiftsrefusion på opladning af elbil, også selvom du har solceller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding