Nyt træningsakademi løfter faglighed for VVS-lærlinge

Bedre Bad har i samarbejde med blandt andet Geberit skabt et nyt, innovativt træningsakademi, der både skal udvikle elevernes tekniske evner og sikre en bedre relation til kunderne. Formålet er at løfte standarden blandt VVS’ere, og initiativet bliver hilst velkommen af brancheforening.

Opgaverne på landets byggepladser bliver mere og mere komplicerede, og i den udvikling spiller uddannelse en vigtig rolle. Derfor har Danmarks største VVS-kæde, Bedre Bad, netop åbnet et nyt træningsakademi for lærlinge, der skal løfte deres faglighed og give dem mere praktisk erfaring. Foto: Geberit..

Opgaverne på landets byggepladser bliver mere og mere komplicerede, og i den udvikling spiller uddannelse en vigtig rolle. Derfor har Danmarks største VVS-kæde, Bedre Bad, netop åbnet et nyt træningsakademi for lærlinge, der skal løfte deres faglighed og give dem mere praktisk erfaring.

Akademiet er resultatet af et stærkt samarbejde mellem Bedre Bad og 27 samarbejdspartnere. En af dem er sanitetsvirksomheden Geberit, der står for undervisning og en række fysiske træningsinstallationer, hvor lærlingene får mulighed for at blive fortrolige med blandt andet GIS-systemet, indbyggede cisterner og AquaClean douchetoiletter.

”For at blive en god håndværker har man behov for at få tingene mellem hænderne og øve sig, så fejlene ikke begås ude hos kunderne. Derfor er det også i vores interesse, at kommende VVS’ere får endnu mere teknisk kompetence og bliver dygtigere”, siger Peter Mølgaard, Sales Manager for BtC hos Geberit Danmark.

Men en god håndværker skal også være dygtig til at se kundens behov. Derfor vil lærlingene udover tekniske færdigheder blive trænet i kundeservice og kommunikation:

”Vi har en klar ambition om at fremme den kommende VVS-generations evne til at levere de allerbedste løsninger til kunderne. Ved at lære dem at håndtere relationen til kunden professionelt og konstruktivt sikrer vi, at de ikke blot bliver dygtige fagfolk, men også enestående serviceudbydere”, forklarer Vibeke Biune, direktør hos Bedre Bad.

Læs også: Ledige inspireres til faglærte uddannelser

Hos brancheorganisationen Tekniq Arbejdsgiverne, der repræsenterer 2.700 installationsvirksomheder, hilser underdirektør Tina Voldby det nye initiativ særdeles velkommen:

”Det er afgørende, at lærlinge på VVS-energiuddannelsen bliver introduceret til de nyeste VVS-tekniske løsninger og produkter under uddannelsen. Leverandører og producenter, som for eksempel Geberit, kan netop være med til at sikre dette. Vi kan kun opfordre skolerne til at tage imod tilbuddet og dermed styrke undervisningen”.

Træningsakademiet ligger i Bedre Bads nye domicil i Farum, og de første hold af lærlinge er allerede i gang med deres kurser. Udover otte træningsakademier om året afholder Bedre Bad også montørkurser og lederkurser i de nye træningslokaler.

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

18.12.2025Installator.dk

Regeringen gå enegang med nyt klimamål på 82 pct.

17.12.2025CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

17.12.2025Installator.dk

Ahlsell Danmark får ny kommerciel direktør

16.12.2025Installator.dk

Energinet henter ny CFO i egne rækker

16.12.2025Geovent

Sponseret

To nye ansigter hos Geovent – hver med deres helt egen rejse

16.12.2025Installator.dk

Bauhaus har nye varehuschefer på plads

15.12.2025Installator.dk

Elektrikere blandt de mest tilfredse

15.12.2025Installator.dk

SMVdanmark: Bæredygtighedsaftale sikrer permanente lettelser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle