Panasonic og Systemair skal udvikle integrerede HVAC&R-løsninger sammen

De to internationale virksomheder indgår partnerskab for at udvikle bæredygtige og integrerede HVAC&R-løsninger.

Toshiyuki Takagi, direktør Panasonic Corporation og formand for Panasonic Air-conditioner (tv), og Roland Kasper, CEO hos Systemair (th), annoncerede deres partnerskab til årets Climatizacion-messe, 26. februar 2019. Foto: Panasonic..

Panasonic Corporation, der er førende inden for udvikling af HVAC&R, og Systemair, specialist inden for ventilation og klimaanlæg, har lanceret et nyt, strategisk partnerskab.

Det nye samarbejde skal sikre udviklingen af integrerede og bæredygtige løsninger til kommerciel brug og beboelsesområder.

Læs også: Panasonic flytter produktionen af varmepumper til Europa

"Vi er meget glade for dette partnerskab og den nye mulighed, som det vil skabe for nye, innovative og ukomplicerede løsninger. Sammen søger vi at styrke drift, optimere energieffektiviteten, reducere vores CO2-aftryk og reducere energiudgifter”, siger Roland Kasper, CEO for Systemair, og fortsætter:

”Gennem dette partnerskab vil vi kunne tilbyde forbedrede løsninger, som vil spille en ledende rolle i udviklingen af fremtidens bygninger”, siger han.

Samarbejdet vil tage udgangspunkt i allerede eksisterende teknologi og ekspertise fra begge parter.

Varmepumpe og løsninger til kølervandteknologi
"Vi ser dette som en stor mulighed i at udvikle, levere og imødekomme vores kunders højere miljøkrav samt at skabe langsigtede forretningsmuligheder på tværs af det foranderlige europæiske marked”, siger Toshiyuki Takagi, administrerende direktør for Panasonic Corporation og formand for Panasonic Air Conditioner og fortsætter:

Partnerskabet mellem Panasonic og Systemair betyder:

  • Fokus på integrerede og bæredygtige HVAC&R-løsninger til både kommercielt brug og beboelse
  • Lanceringen af en ny Chiller varmepumpeserie som startskud på en af mange faser i partnerskabet
  • Kombinerede løsninger der vil drage fordel af begge parters eksisterende teknologier

”Systemairs fremragende produktsortiment og store erfaring inden for HVAC&R og industrikendskab stemmer godt overens med vores engagement i at tilbyde vores kunder enestående værdi, løsninger og produktkvalitet”, siger han.

I første fase introducerer Panasonic en effektiv og miljøvenlig ny varmepumpe i Chiller-serien, der indeholder Systemairs luftkilde og reversible køleteknologi. Disse nye integrerede løsninger kan specialfremstilles og tilpasses for at skabe skræddersyede løsninger til specifikke projekter for at imødekomme kundernes krav og behov.

Læs også: Regler for brandsikring udfordrer producenter og installatører

Systemair og Panasonic samarbejder desuden tæt om at udvikle teknologier og løsninger, der kan indarbejdes i kølervandteknologi. Målet er at skabe endnu mere effektive og miljøvenlige køle- og varmepumper. Disse løsninger vil desuden blive yderligere forbedrede ved at benytte virksomhedernes allerede eksisterende Smart Cloud-grænseflader til praktisk fjernbetjening og vedligeholdelse ved blot et tryk med fingeren.

- JMA

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

03.02.2026Installator.dk

Daikin åbner nyt uddannelses- og oplevelsescenter i Fredericia

30.01.2026Installator.dk

Varmepumpepuljen åbner igen - med forhøjet tilskud

28.01.2026PipeLink Aps

Sponseret

Information om vores nye forstærkede PEXrør.

27.01.2026BRUGG Denmark A/S

Sponseret

Effektivitet starter under jorden

26.01.2026Installator.dk

Varmepumpesalget steg 65 procent i 2025

20.01.2026Guldager A/S

Sponseret

360° vandbehandling til fjernvarmen

12.01.2026KUDSK Service

Sponseret

Vinteren kommer

08.01.2026METRO THERM A/S

Sponseret

Oplev METRO THERMs fjernvarmeløsninger

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning