2030-plan mangler penge til erhvervsuddannelser

Intentionerne er gode i den 2030-plan, som regeringen netop har fremlagt. Men pengene til erhvervsuddannelserne mangler fortsat – og det er en stor trussel mod den grønne omstilling og fremtidens velfærd, mener Dansk Metal.

Intentionerne er gode i den 2030-plan, som regeringen netop har fremlagt. Men pengene til erhvervsuddannelserne mangler fortsat – og det er en stor trussel mod den grønne omstilling og fremtidens velfærd, mener Dansk Metal. Foto: Arkivfoto.

Regeringen vil i sin nye 2030-plan blandt andet øge arbejdsstyrken ved at forbedre integrationen, sikre at flere unge får en uddannelse, lokke flere seniorer til at blive på arbejdsmarkedet og mindske sygefraværet. Samlet vurderes der at være et potentiale for at løfte arbejdsstyrken med yderligere ca. 40.000 personer.

Cheføkonom i Dansk Metal, Erik Bjørsted, er enig i, at vi har et stort uforløst potentiale herhjemme:

”Efter coronakrisen har vi oplevet et historisk jobboom. Mennesker fra alle hjørner af arbejdsmarkedet er kommet i arbejde. Som resultat er antallet af kontanthjælpsmodtagere og langtidsledige historisk lavt og beskæftigelsen blandt ikke-vestlige indvandrere rekordhøj. Det er et gigantisk socialpolitisk fremskridt, som viser, at der er et kæmpe potentiale for at få flere mennesker fra kanten af arbejdsmarkedet i arbejde”, siger Erik Bjørsted.

Arbejdsmarkedets parter og produktionsdanmark kan være med til at løfte opgaven. Men det kræver bedre rammer på de erhvervsfaglige uddannelser. Her savner Erik Bjørsted mere konkrete tiltag.

”Danmark har brug for, at mange flere tager en erhvervsuddannelse. Det er vigtigt at huske, at det er de private arbejdspladser, der finansierer fremtidens velfærd, og her spiller de mange dygtige faglærte en nøglerolle. Hvis vi skal have flere unge og indvandrere i arbejde, som regeringen lægger op til, er det helt nødvendigt, at Folketinget investerer massivt i de erhvervsfaglige uddannelser. Det gælder på udstyr, som skal være state-of-the-art, og dygtige undervisere. Her savner vi mere konkrete tiltag fra regeringens side”, siger Erik Bjørsted.

Læs også: Erhvervsuddannelser kan styrkes med tydelig sammenhæng mellem teori og praksis

Også af hensyn til regeringens høje grønne ambitioner er det helt nødvendigt at styrke erhvervsuddannelserne.

”Regeringen har høje grønne ambitioner, men hvis de skal føres ud i livet, kræver det mere faglært arbejdskraft. Det er meget simpelt: Vi kan ikke bygge flere vindmøller og opsætte varmepumper, hvis vi ikke har de dygtige hænder til det. Der er skabt en grøn flaskehals, og hvis vi ikke investerer mere intensivt i de faglærte uddannelser her og nu, så kan vi ikke gennemføre alle de fornuftige grønne planer”, siger Erik Bjørsted.

Han understreger, at selvom usikkerheden i øjeblikket er stor, har Danmark gode muligheder for at skabe et mere velstående, grønt og lige samfund.

”Danmark står overfor store udfordringer, men vi har gode forudsætninger for at løse udfordringerne. Der er styr på de offentlige finanser, Danmark er blevet et foregangsland på klimaområdet, og hvis vi investerer klogt og får flere ind i arbejdsfællesskabet, kan vi sikre en ny moderne og grøn version af de brølende 20’ere”, siger Erik Bjørsted.

- PiB

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

17.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

17.02.2026TEKNIQ

Sponseret

Gør ESG-arbejdet lettere med ny rabataftale

17.02.2026Installator.dk

Milliardprojekter dominerer byggeriet i 2026

16.02.2026Installator.dk

Tid til at finde de bedste unge talenter

16.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

13.02.2026Installator.dk

Flere seniorer bliver på arbejdsmarkedet trods pensionsalder

12.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

11.02.2026Installator.dk

Stark og Sixt lancerer “Den Mobile Værktøjskasse”

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

26.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup