Renovering af almene boliger vil skabe mindst 1.500 nye praktikpladser

Hvis regeringen giver Landsbyggefonden lov til at bruge de 18,4 milliarder kr., der er sat af til renoveringer af de almene boliger, vil det betyde job til mindst 1.500 lærlinge. Det viser en beregning fra Dansk Byggeri.

Hvis krisen bliver langvarig, og den økonomiske vækst ikke retter sig i år, risikerer man, at antallet af uddannelsesaftaler falder med op mod 7.700 i alt, viser Dansk Byggeris tal..

Aflyste ordrer og hjemsendelse af medarbejdere har været dagligdagen for en stor del af byggevirksomhederne de seneste uger, og det er gået ud over lærlingene i landets virksomheder. Hvis krisen bliver langvarig, og den økonomiske vækst ikke retter sig i år, risikerer man, at antallet af uddannelsesaftaler falder med op mod 7.700 i alt, viser Dansk Byggeris tal.

”Godt 2.000 lærlinge i bygge- og anlægsbranchen på korte aftaler og i prøveperiode går en usikker fremtid i møde. Hertil kommer, at flere tusinde elever til sommer er færdige med deres grundforløb. De skal også ud at finde en praktikplads. Hvis ikke vi finder en løsning, risikerer vi, at hele bunden går ud af praktikpladsmarkedet”, siger Louise Pihl, der er underdirektør i Dansk Byggeri.

Dansk Byggeri og BL – Danmarks Almene Boliger foreslår sammen med en lang række andre organisationer og politiske partier, at regeringen giver Landsbyggefonden mulighed for at sætte gang i renoveringen af de 72.000 almene boliger, der lige nu står i kø i Landsbyggefonden for at blive udbedret. De 18,4 milliarder kr. til renoveringerne ligger klar, og arbejderne kan sættes i gang forholdsvist hurtigt.

Det vil ifølge Dansk Byggeris beregninger ikke bare skabe over 15.000 job i de trængte håndværksvirksomheder og 4.800 job i andre brancher, men også bedre og mere klimavenlige almene boliger for tusindvis af beboere og altså 1.500 nye job til trængte lærlinge.

Flere vil få afsluttet deres uddannelse
I BL er man ikke i tvivl. Bliver der sat skub i renoveringerne, kan de almene boligorganisationer bidrage til, at flere erhvervsskoleelever får afsluttet deres uddannelse.

”Faldet i praktikaftaler er bekymrende og endnu et godt argument for, hvor vigtigt og helt oplagt det er at få sat gang i de mange tusinde almene renoveringer, som lige nu venter på støtte. Giver regeringen tilladelse til at afvikle renoveringskøen på 18,4 milliarder, vil det sikre arbejdspladser og lærlingepladser i langt de fleste kommuner i Danmark”, siger Rikke Lønne, funktionschef i BL – Danmarks Almene Boliger.

BL’s seneste optælling af praktikpladser viste, at der forrige år var over 13 procent lærlinge på de almene boligorganisationers byggepladser. Og det vil ikke koste statskassen en krone at sætte gang i renoveringerne, da det er penge, som lejerne i de almene boliger selv har sparet op.

- JKK

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

23.04.2025Installator.dk

Tidligere ledelse i skandaleramt forsyningsselskab stævnes

23.04.2025Geberit A/S

Sponseret

VVS’25 byder på nyt fokus og en opgradering af en gammel klassiker

23.04.2025Wexøe A/S

Sponseret

Udnævnelse Mikkel Mikaelsen - fokus på øget værdiskabelse og nye stærke koncepter.

22.04.2025Lemvigh-Müller A/S

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

22.04.2025Installator.dk

Wavin lancerer Take-Back service af plastrør

22.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

16.04.2025Installator.dk

Flere vælger elvarebiler – men TEKNIQ advarer mod stopklodser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle