Renovering af almene boliger vil skabe mindst 1.500 nye praktikpladser

Hvis regeringen giver Landsbyggefonden lov til at bruge de 18,4 milliarder kr., der er sat af til renoveringer af de almene boliger, vil det betyde job til mindst 1.500 lærlinge. Det viser en beregning fra Dansk Byggeri.

Hvis krisen bliver langvarig, og den økonomiske vækst ikke retter sig i år, risikerer man, at antallet af uddannelsesaftaler falder med op mod 7.700 i alt, viser Dansk Byggeris tal..

Aflyste ordrer og hjemsendelse af medarbejdere har været dagligdagen for en stor del af byggevirksomhederne de seneste uger, og det er gået ud over lærlingene i landets virksomheder. Hvis krisen bliver langvarig, og den økonomiske vækst ikke retter sig i år, risikerer man, at antallet af uddannelsesaftaler falder med op mod 7.700 i alt, viser Dansk Byggeris tal.

”Godt 2.000 lærlinge i bygge- og anlægsbranchen på korte aftaler og i prøveperiode går en usikker fremtid i møde. Hertil kommer, at flere tusinde elever til sommer er færdige med deres grundforløb. De skal også ud at finde en praktikplads. Hvis ikke vi finder en løsning, risikerer vi, at hele bunden går ud af praktikpladsmarkedet”, siger Louise Pihl, der er underdirektør i Dansk Byggeri.

Dansk Byggeri og BL – Danmarks Almene Boliger foreslår sammen med en lang række andre organisationer og politiske partier, at regeringen giver Landsbyggefonden mulighed for at sætte gang i renoveringen af de 72.000 almene boliger, der lige nu står i kø i Landsbyggefonden for at blive udbedret. De 18,4 milliarder kr. til renoveringerne ligger klar, og arbejderne kan sættes i gang forholdsvist hurtigt.

Det vil ifølge Dansk Byggeris beregninger ikke bare skabe over 15.000 job i de trængte håndværksvirksomheder og 4.800 job i andre brancher, men også bedre og mere klimavenlige almene boliger for tusindvis af beboere og altså 1.500 nye job til trængte lærlinge.

Flere vil få afsluttet deres uddannelse
I BL er man ikke i tvivl. Bliver der sat skub i renoveringerne, kan de almene boligorganisationer bidrage til, at flere erhvervsskoleelever får afsluttet deres uddannelse.

”Faldet i praktikaftaler er bekymrende og endnu et godt argument for, hvor vigtigt og helt oplagt det er at få sat gang i de mange tusinde almene renoveringer, som lige nu venter på støtte. Giver regeringen tilladelse til at afvikle renoveringskøen på 18,4 milliarder, vil det sikre arbejdspladser og lærlingepladser i langt de fleste kommuner i Danmark”, siger Rikke Lønne, funktionschef i BL – Danmarks Almene Boliger.

BL’s seneste optælling af praktikpladser viste, at der forrige år var over 13 procent lærlinge på de almene boligorganisationers byggepladser. Og det vil ikke koste statskassen en krone at sætte gang i renoveringerne, da det er penge, som lejerne i de almene boliger selv har sparet op.

- JKK

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

19.11.2025Installator.dk

Skattestyrelsen advarer: Kædesvig kan ramme virksomheder hårdt

19.11.2025Installator.dk

Deadline nærmer sig hastigt for tusindvis af personligt ejede virksomheder

18.11.2025Geovent

Sponseret

Geovent-lærling i top-10 ved europæisk konkurrence i Lissabon!

18.11.2025Installator.dk

Forslag: Kommuner skal have større andel fra solceller og vindmøller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

30.09.2025

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.11.2025

Sted

Online + classroom

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart