Renoveringsprojekter af badeværelser har masser af mersalgspotentiale

En ny undersøgelse viser, at danskerne gerne vil have renoveret badeværelset, men frygten for et uoverskueligt byggeprojekt holder mange tilbage.

Det behøver ikke at kræve huller i vægge og gulve eller flere ugers byggerod, hvis man vil have drømmebadeværelset. Foto: Geberit Danmark. .

VVS-leverandøren Geberit har fået foretaget en undersøgelse af danskernes renoveringsplaner og toiletdrømme. Resultaterne giver installatørerne et bedre kendskab til deres kunder. Viden er nemlig magt og selv mange danskeres ”frygt” for at få en installatør hjem for at renovere badeværelset, kan bruges til installatørernes fordel.

Undersøgelsen viser blandt andet, at hver fjerde dansker forventer at renovere badeværelset inden for de næste fem år, mens mange samtidig frygter det uoverskuelige renoveringsprojekt midt i en travl hverdag. Med den viden kan VVS-leverandører møde kunderne med de rigtige tilbud og argumenter.

Læs også: Silvan vil klæde kunderne på til gør-det-selv-VVS

”Mange kunder frygter at skulle banke gulvet op eller lave hul i væggen, men en renovering behøver jo slet ikke være så omfangsrig. For relativt få penge og uden alt besværet kan kunden faktisk få et helt nyt badeværelse på bare en formiddag”, forklarer Bent Knudsen, landechef i Geberit Danmark.

Douchetoilettet er ikke så besværligt som det lyder
Ofte handler det altså blot om, at installatøren sørger for at præsenterer alle muligheder og løsninger for kunden – der vil nemlig højst sandsynligt være noget, kunden ikke kender til, men vil blive glad for:

”Vi ved fra undersøgelsen, at flere danskere blandt andet drømmer om et douchetoilet på badeværelset. Vores gulvstående douchetoilet AquaClean Sela kan, i kombination med cisternemodulet Monolith, nemt erstatte et traditionelt toilet, uden at man skal lave nye huller i hverken vægge eller gulve”, fortæller Bent Knudsen og tilføjer:

”Det er både en nem og god forretning for installatøren, mens kunden får sit drømmebadeværelse uden besvær og ekstra omkostninger”.

Læs også: Hygiejnen er i højsædet

Undersøgelsen er lavet af YouGov for Geberit. I alt 1.006 danskere har svaret på spørgsmål om renoveringsplaner og toiletvaner.

-CHM

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Gustavsberg A/S

Sponseret

En håndvask, der er værd at hænge på væggen

Installator.dk

Energinet fyrer sin administrerende direktør

Installator.dk

Markant kursfald rammer ny aktie efter halvårsregnskab

Installator.dk

Eltel styrker gadebelysningen i Jylland med EWII-opkøb

Installator.dk

Børsnotering tynger InstallatørGruppens første halvårsregnskab

Installator.dk

Daikin ansætter ny landechef

Installator.dk

Batteribranchen vil have nyt netprodukt fra Energinet

Installator.dk

Danskerne vil have bedre beskyttelse af energiforsyningen

Installator.dk

Verdo lukker tabsgivende energiselskab og fyrer 40 medarbejdere

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

02.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia