Renoveringsprojekter af badeværelser har masser af mersalgspotentiale

En ny undersøgelse viser, at danskerne gerne vil have renoveret badeværelset, men frygten for et uoverskueligt byggeprojekt holder mange tilbage.

Det behøver ikke at kræve huller i vægge og gulve eller flere ugers byggerod, hvis man vil have drømmebadeværelset. Foto: Geberit Danmark. .

VVS-leverandøren Geberit har fået foretaget en undersøgelse af danskernes renoveringsplaner og toiletdrømme. Resultaterne giver installatørerne et bedre kendskab til deres kunder. Viden er nemlig magt og selv mange danskeres ”frygt” for at få en installatør hjem for at renovere badeværelset, kan bruges til installatørernes fordel.

Undersøgelsen viser blandt andet, at hver fjerde dansker forventer at renovere badeværelset inden for de næste fem år, mens mange samtidig frygter det uoverskuelige renoveringsprojekt midt i en travl hverdag. Med den viden kan VVS-leverandører møde kunderne med de rigtige tilbud og argumenter.

Læs også: Silvan vil klæde kunderne på til gør-det-selv-VVS

”Mange kunder frygter at skulle banke gulvet op eller lave hul i væggen, men en renovering behøver jo slet ikke være så omfangsrig. For relativt få penge og uden alt besværet kan kunden faktisk få et helt nyt badeværelse på bare en formiddag”, forklarer Bent Knudsen, landechef i Geberit Danmark.

Douchetoilettet er ikke så besværligt som det lyder
Ofte handler det altså blot om, at installatøren sørger for at præsenterer alle muligheder og løsninger for kunden – der vil nemlig højst sandsynligt være noget, kunden ikke kender til, men vil blive glad for:

”Vi ved fra undersøgelsen, at flere danskere blandt andet drømmer om et douchetoilet på badeværelset. Vores gulvstående douchetoilet AquaClean Sela kan, i kombination med cisternemodulet Monolith, nemt erstatte et traditionelt toilet, uden at man skal lave nye huller i hverken vægge eller gulve”, fortæller Bent Knudsen og tilføjer:

”Det er både en nem og god forretning for installatøren, mens kunden får sit drømmebadeværelse uden besvær og ekstra omkostninger”.

Læs også: Hygiejnen er i højsædet

Undersøgelsen er lavet af YouGov for Geberit. I alt 1.006 danskere har svaret på spørgsmål om renoveringsplaner og toiletvaner.

-CHM

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Danfoss Redan A/S

Sponseret

Ses vi til Landsmøde 2026

Installator.dk

NRGi sælger Kuben Management til Artelia

Installator.dk

VELTEK om cybertrusler: "Vi står over for et helt nyt niveau"

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Brugsvand i praksis - hvad virker, hvad fejler og hvad bør vi gøre anderledes?

Fra standardkrav og materialevalg til energioptimering og driftserfaringer

Dato

09.11.2026

Tid

12:15

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1560 København

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

11.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Brandsikring af ventilationsanlæg - Når DS 428 møder virkeligheden

Til dette temamøde præsenterer og beretter to af eksperterne fra normudvalget DS 428 om brandsikring af ventilationsanlæg

Dato

11.11.2026

Tid

14:30

Sted

Aalborg Universitet - BUILD, Thomas Manns Vej 23, 9000 Aalborg

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg og PV design PRO

Kurset Solcelleanlæg og PV design PRO er for dig, som ønsker at lægge et ekstra lag på de praktiske kompetencer

Dato

12.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

12.11.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

13.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup