Renoveringsprojekter af badeværelser har masser af mersalgspotentiale

En ny undersøgelse viser, at danskerne gerne vil have renoveret badeværelset, men frygten for et uoverskueligt byggeprojekt holder mange tilbage.

Det behøver ikke at kræve huller i vægge og gulve eller flere ugers byggerod, hvis man vil have drømmebadeværelset. Foto: Geberit Danmark. .

VVS-leverandøren Geberit har fået foretaget en undersøgelse af danskernes renoveringsplaner og toiletdrømme. Resultaterne giver installatørerne et bedre kendskab til deres kunder. Viden er nemlig magt og selv mange danskeres ”frygt” for at få en installatør hjem for at renovere badeværelset, kan bruges til installatørernes fordel.

Undersøgelsen viser blandt andet, at hver fjerde dansker forventer at renovere badeværelset inden for de næste fem år, mens mange samtidig frygter det uoverskuelige renoveringsprojekt midt i en travl hverdag. Med den viden kan VVS-leverandører møde kunderne med de rigtige tilbud og argumenter.

Læs også: Silvan vil klæde kunderne på til gør-det-selv-VVS

”Mange kunder frygter at skulle banke gulvet op eller lave hul i væggen, men en renovering behøver jo slet ikke være så omfangsrig. For relativt få penge og uden alt besværet kan kunden faktisk få et helt nyt badeværelse på bare en formiddag”, forklarer Bent Knudsen, landechef i Geberit Danmark.

Douchetoilettet er ikke så besværligt som det lyder
Ofte handler det altså blot om, at installatøren sørger for at præsenterer alle muligheder og løsninger for kunden – der vil nemlig højst sandsynligt være noget, kunden ikke kender til, men vil blive glad for:

”Vi ved fra undersøgelsen, at flere danskere blandt andet drømmer om et douchetoilet på badeværelset. Vores gulvstående douchetoilet AquaClean Sela kan, i kombination med cisternemodulet Monolith, nemt erstatte et traditionelt toilet, uden at man skal lave nye huller i hverken vægge eller gulve”, fortæller Bent Knudsen og tilføjer:

”Det er både en nem og god forretning for installatøren, mens kunden får sit drømmebadeværelse uden besvær og ekstra omkostninger”.

Læs også: Hygiejnen er i højsædet

Undersøgelsen er lavet af YouGov for Geberit. I alt 1.006 danskere har svaret på spørgsmål om renoveringsplaner og toiletvaner.

-CHM

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Roth Danmark A/S

Sponseret

Har du brug for BIM-modeller til dit næste projekt?

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Installator.dk

Mere end hver anden nye varebil var elektrisk i 3. kvartal

Installator.dk

Elprisen er den højeste i fire år – men elkunder slipper alligevel billigere

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Få styr på fremtidens varmepumpeløsninger til erhverv/industri

Deltagerpris GRATIS

Dato

22.10.2026

Tid

08:00

Sted

Herning

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i Aarhus

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i Aarhus! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

24.10.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus Congress Center

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby