Særlig projektform sikrer bæredygtige spildevandsrør på Aalborg Havn

En særlig såkaldt ’partner-aftale’, som lægger vægt på tillid og vidensdeling, gjorde det muligt at få nye og mere bæredygtige regnvandsledninger på havneudvidelse i Aalborg. Fokus på billigste produkt er dog fortsat en stopklods for den grønne omstilling i byggebranchen.

Ultra Rib 2 Blue er et spildevandsrør i PP / Polypropylen plast, der reducerer op til 70 procent af CO2-aftrykket. Foto: Uponor..

Havneområdet i Aalborg har for nyligt fået udvidet arealet med 20.000 nye kvadratmeter. Men forløbet bag udvidelsen af havnekajen har ikke fulgt en traditionel byggeproces i hverken valg af materialer, rådgivere eller entreprenører.

Gennem en såkaldt partnering-aftale og et gennemgående fokus på at finde de rette løsninger har Port of Aalborg og deres samarbejdspartnere opnået stor succes. Ved blandt andet at udfordre leverandørerne på leveringsmetoderne, afprøve nye arbejdsmetoder og afsøge markedet for bæredygtige materialer som spildevandsrøret Ultra Rib 2 Blue fra Uponor, er det lykkedes at reducere projektets samlede CO2-påvirkning med 40 procent. De 40 procent er fundet ved at beregne på det aktuelle udførte projekt sammenholdt med et referenceprojekt, hvor der ikke er søgt grønne løsninger, men blot bygget ”som man plejer”.

Per Aarsleff stod for indkøb af materialer til udvidelsen af en kaj på Aalborg Havn. På trods af at de kun søgte bæredygtige produkter, fik de stort set kun de billigste konventionelle materialer tilbudt. Foto: Uponor..

Tillid baner vejen
Udvidelsen af havnekajen er et af to testprojekter, som Port of Aalborg på baggrund af deres tilslutning til miljøledelsesstandarden ISO-14001 har udpeget til at afprøve partnering-konceptet i praksis fremfor gennem en traditionel total- eller hovedentreprise. I en partnering-aftale indgår parterne tidligt i forløbet en samarbejdsaftale, og der lægges øget vægt på tillid, vidensdeling og mulighed for løbende projektudvikling. Det har givet projektets parter bedre mulighed for at lede efter rationelle løsninger med højere kvalitet og mindst mulig CO2-udledning i stedet for at tage udgangspunkt i projektets samlede pris.

Læs også: 8 tendenser præger sanitetsområdet anno 2022

”I traditionelt organiserede byggeprojekter skal vi jo som bygherrer være ret specifikke omkring valg af løsninger og materialer, så der i udbuddet kan afgives den bedste pris, som efterfølgende også holder. Ved at involvere rådgivere og entreprenører så tidligt i projektet, er beslutninger om metode- og materialevalg sket i samarbejde. Vi opnåede relativt hurtigt stor tillid og en god ånd i samarbejdet, hvilket har muliggjort en åben ideudvikling og diskussion af løsningsmuligheder. Vi har opnået langt mere bæredygtighed i projektet, end nogen af os havde turdet håbe på”, siger Brian Dalby Rasmussen, der er chef for Engineering, Environment and Port Infrastructur hos Port of Aalborg.

COWI har haft rollen som rådgivere på kajudvidelsen, og projektleder Casper Holmgaard Jensen er ligeledes begejstret for projektformen og for resultatet.

Spildevandsrøret Ultra Rib 2 Blue fra Uponor blev valgt til en havneudvidelse i Aalborg på grund af rørets bæredygtige profil. Foto: Uponor..



”Bæredygtighed og grøn omstilling er blevet hvermandseje for danske virksomheder, men ikke alle kan ”walk the talk” og leve op til egne ambitioner. Men det har Port of Aalborg gjort på dette projekt. Havde det ikke været for partering-aftalen, havde vi sandsynligvis ikke fundet frem til de løsninger og produkter, som vi gjorde”, siger Casper Holmgaard Jensen.

Grossister troede ikke på indkøberne
Den alternative tilgang til projektet har dog også synliggjort en af de største udfordringer, som den danske byggebranche står overfor, hvis det skal lykkedes med den grønne omstilling: Branchens fortsatte fokus på billigste pris ved indkøb af materialer. Det oplevede indkøberne fra Per Aarsleff, entreprenør og sidste medlem af partnering-gruppen.

”Enkelte grossister tilbød os grønne alternativer, men langt de fleste tilbød os automatisk den billigste løsning på trods af, at vi var meget klare i spyttet om, at vi ønskede at finde bæredygtige produkter. De troede ganske enkelt ikke på, at prisen ikke var det absolut vigtigste, som det ellers plejer at være”, fortæller Ludvig V Pullich, der er entrepriseleder hos Per Aarsleff.

”Hos Uponor ønsker vi at medvirke til at reducere byggeprojekters CO2-aftryk og være med til at drive udviklingen i byggebranchen i en mere bæredygtig retning. Det kræver dog, at også entreprenører og grossister opdager og ser mulighederne i nye alternative produkter, og at de er parate til at fokusere på andet end kun på pris. Projektet i Aalborg er et fantastisk eksempel på, hvordan branchen kan tage proaktive valg og tage næste skridt i den grønne omstilling”, siger Jan Lunding, projektchef hos Uponor.

Om Uponor Ultra Rib 2 Blue

• Ultra Rib 2 Blue er et spildevandsrør i PP / Polypropylen plast, der reducerer op til 70 procent af CO2-aftrykket. Røret er produceret af genanvendelige råmaterialer baseret på massebalance-modellen og har samme kvalitet og ydeevne som det traditionelle Ultra Rib 2.
• Ultra Rib 2 Blue opfylder de dobbelte krav til Nordic Poly Mark med en forventet levetid på mere end 100 år.
• Ultra Rib 2 Blue fremstilles på den ISCC Plus-certificerede fabrik (International Sustainability and Carbon Certification) i Fristad, Sverige, som benytter grøn elektricitet i produktionsenheden.
• Kunder modtager en erklæring med angivelse af den mængde fossilfrit materiale, som leveringen indeholder.
• Ultra Rib 2 Blue leveres i længder af 3 og 6 meter, i dimensioner fra 200 til 560 mm.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Danvak

Sponseret

Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Installator.dk

InstallatørGruppen vil på børsen i København

Installator.dk

Energinet udskifter 400 kV-kabler i Øresund

Installator.dk

Første spadestik til Danmarks største højspændingsstation

Installator.dk

Green Power Denmark introducerer vidensbank om energi

Installator.dk

V2Grid: Den oplagte løsning har fortsat lange udsigter

Installator.dk

Norlys afsætter 50 mio. kr. til grønne og innovative projekter

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

21.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

Regler, faldgruber og nye løsninger Projekterer du afløbsinstallationer i større byggeri? Så ved du, at selv små fejl kan koste dyrt – i tid, penge og omdømme. Og med klimaforandringer, skærpede krav og nye materialer på markedet er kompleksiteten kun vokset.

Dato

28.05.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut