Samarbejde skaber bornholmsk lærlinge-succes

Et samarbejde mellem Dansk El-Forbund, industrivirksomheden Jensen Denmark og lokale el-installatører på Bornholm har medvirket til, at antallet af lærlinge næsten er fordoblet på et år.

På solskinsøen Bornholm sluttede 2017 af med succes på lærlingefronten. Antallet af elektrikerlærlinge er nemlig mere eller mindre fordoblet på et år. Arkivfoto..

På Bornholm rundede Dansk El-Forbund (DEF) 2017 af med en solstrålehistorie på lærlingefronten, skriver fagbladet Elektrikeren. Klippeøen, der har haft en arbejdsløshed på nul gennem de seneste fire måneder, skriger på faglærte elektrikere. I september 2016 var der 16 elektrikerlærlinge på Bornholm. Men samme tidspunkt året efter var antallet af lærlinge næsten fordoblet.

Det stigende antal af lærlinge skyldes noget så simpelt som et samarbejde mellem industrivirksomheden Jensen Denmark, lokale el-installatører og DEF's lokalafdeling.
Da Jensen Denmark i slutningen af 2016 søgte to elektrikerlærlinge, modtog man blot tre ansøgninger til stillingerne, og ingen af dem var fra unge bornholmere. 

Læs også: DM i SKills kårer Danmarks bedste elektriker- og VVS-lærlinge 

Flere uddannede lærlinge, tak. 
Den lærlinge-ansvarlige Per Munch Jensen fra Jensen Denmark tog derfor fat i afdelingsformand i Dansk El-Forbund Jan Nielsen. Elektriker-uddannelsen måtte gøres mere attraktiv. De aftalte derfor at holde et møde, hvor alle, der kunne uddanne elektrikerlærlinge på Bornholm, skulle inviteres.

På mødet stillede cirka 80 procent af alle virksomhederne op, som sluttede af med et håndslag på at få uddannet flere lærlinge. Her blev man blandt andet enige om såkaldte ’dele-ordninger’, så man kunne ’udlåne’ lærlinge til hinanden, hvis der var installatører, der ikke mente, at de havde arbejde nok til en hel lærling.

”Jeg tror, at vi alle sammen har fået øjnene op for, at det slet ikke behøver at være så besværligt at tage lærlinge, hvis man løser tingene i fællesskab,” siger Per Munch Jensen fra Jensen Denmark, som runder i alt 12 elektrikerlærlinge i løbet af de næste par måneder.

Læs også: Lærlingeregler bør udskydes seks måneder 

I DEF's afdeling glæder Jan Nielsen sig også over den store stigning af lærlinge: 

”Jeg vil gerne rose virksomhederne for at tage lærlingeudfordringen alvorligt, og for at tilkendegivelserne på mødet om at gøre en fælles indsats blev holdt efterfølgende. Måske er det udtryk for en selverkendelse blandt virksomhederne om, at man ikke har været gode nok til at tage lærlinge, samtidig med at det er gået op for dem, at de selv må tage affære, hvis de skal have den arbejdskraft, som de har brug for både nu og i fremtiden,” siger Jan Nielsen.

-JJK

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Verdo lukker tabsgivende energiselskab og fyrer 40 medarbejdere

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup