Samarbejde skaber bornholmsk lærlinge-succes

Et samarbejde mellem Dansk El-Forbund, industrivirksomheden Jensen Denmark og lokale el-installatører på Bornholm har medvirket til, at antallet af lærlinge næsten er fordoblet på et år.

På solskinsøen Bornholm sluttede 2017 af med succes på lærlingefronten. Antallet af elektrikerlærlinge er nemlig mere eller mindre fordoblet på et år. Arkivfoto..

På Bornholm rundede Dansk El-Forbund (DEF) 2017 af med en solstrålehistorie på lærlingefronten, skriver fagbladet Elektrikeren. Klippeøen, der har haft en arbejdsløshed på nul gennem de seneste fire måneder, skriger på faglærte elektrikere. I september 2016 var der 16 elektrikerlærlinge på Bornholm. Men samme tidspunkt året efter var antallet af lærlinge næsten fordoblet.

Det stigende antal af lærlinge skyldes noget så simpelt som et samarbejde mellem industrivirksomheden Jensen Denmark, lokale el-installatører og DEF's lokalafdeling.
Da Jensen Denmark i slutningen af 2016 søgte to elektrikerlærlinge, modtog man blot tre ansøgninger til stillingerne, og ingen af dem var fra unge bornholmere. 

Læs også: DM i SKills kårer Danmarks bedste elektriker- og VVS-lærlinge 

Flere uddannede lærlinge, tak. 
Den lærlinge-ansvarlige Per Munch Jensen fra Jensen Denmark tog derfor fat i afdelingsformand i Dansk El-Forbund Jan Nielsen. Elektriker-uddannelsen måtte gøres mere attraktiv. De aftalte derfor at holde et møde, hvor alle, der kunne uddanne elektrikerlærlinge på Bornholm, skulle inviteres.

På mødet stillede cirka 80 procent af alle virksomhederne op, som sluttede af med et håndslag på at få uddannet flere lærlinge. Her blev man blandt andet enige om såkaldte ’dele-ordninger’, så man kunne ’udlåne’ lærlinge til hinanden, hvis der var installatører, der ikke mente, at de havde arbejde nok til en hel lærling.

”Jeg tror, at vi alle sammen har fået øjnene op for, at det slet ikke behøver at være så besværligt at tage lærlinge, hvis man løser tingene i fællesskab,” siger Per Munch Jensen fra Jensen Denmark, som runder i alt 12 elektrikerlærlinge i løbet af de næste par måneder.

Læs også: Lærlingeregler bør udskydes seks måneder 

I DEF's afdeling glæder Jan Nielsen sig også over den store stigning af lærlinge: 

”Jeg vil gerne rose virksomhederne for at tage lærlingeudfordringen alvorligt, og for at tilkendegivelserne på mødet om at gøre en fælles indsats blev holdt efterfølgende. Måske er det udtryk for en selverkendelse blandt virksomhederne om, at man ikke har været gode nok til at tage lærlinge, samtidig med at det er gået op for dem, at de selv må tage affære, hvis de skal have den arbejdskraft, som de har brug for både nu og i fremtiden,” siger Jan Nielsen.

-JJK

Elsikkerhed.dk

Sponseret

Installatørmøder 2026

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

21.01.2026Installator.dk

InstallatørGruppen sætter nye aggressive mål for 2026

21.01.2026Installator.dk

Stor vindevent vender tilbage til Danmark

20.01.2026Installator.dk

TEKNIQ: Toldtrusler skaber usikkerhed

19.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG skal kunne mærkes på bundlinjen og i driften

19.01.2026Installator.dk

Norlys udruller nyt butikskoncept – starter i Aalborg

19.01.2026Installator.dk

Trends 2026: Mere intelligens, mindre vand og nye krav til installatørerne

19.01.2026Installator.dk

Dansk strøm når rekordlav CO2-udledning

16.01.2026Installator.dk

TEKNIQ sætter standarder fri

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hadsten

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

28.01.2026

Sted

Hadsten

DTU
Efteruddannelse
Ledelse af medarbejdere og faglig udvikling

Få indsigt i læring på flere niveauer og få færdigheder til bedre at kunne fremme kompetenceudvikling og opgaveløsning i virksomheden.

Dato

28.01.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup