Samarbejde skaber bornholmsk lærlinge-succes

Et samarbejde mellem Dansk El-Forbund, industrivirksomheden Jensen Denmark og lokale el-installatører på Bornholm har medvirket til, at antallet af lærlinge næsten er fordoblet på et år.

På solskinsøen Bornholm sluttede 2017 af med succes på lærlingefronten. Antallet af elektrikerlærlinge er nemlig mere eller mindre fordoblet på et år. Arkivfoto..

På Bornholm rundede Dansk El-Forbund (DEF) 2017 af med en solstrålehistorie på lærlingefronten, skriver fagbladet Elektrikeren. Klippeøen, der har haft en arbejdsløshed på nul gennem de seneste fire måneder, skriger på faglærte elektrikere. I september 2016 var der 16 elektrikerlærlinge på Bornholm. Men samme tidspunkt året efter var antallet af lærlinge næsten fordoblet.

Det stigende antal af lærlinge skyldes noget så simpelt som et samarbejde mellem industrivirksomheden Jensen Denmark, lokale el-installatører og DEF's lokalafdeling.
Da Jensen Denmark i slutningen af 2016 søgte to elektrikerlærlinge, modtog man blot tre ansøgninger til stillingerne, og ingen af dem var fra unge bornholmere. 

Læs også: DM i SKills kårer Danmarks bedste elektriker- og VVS-lærlinge 

Flere uddannede lærlinge, tak. 
Den lærlinge-ansvarlige Per Munch Jensen fra Jensen Denmark tog derfor fat i afdelingsformand i Dansk El-Forbund Jan Nielsen. Elektriker-uddannelsen måtte gøres mere attraktiv. De aftalte derfor at holde et møde, hvor alle, der kunne uddanne elektrikerlærlinge på Bornholm, skulle inviteres.

På mødet stillede cirka 80 procent af alle virksomhederne op, som sluttede af med et håndslag på at få uddannet flere lærlinge. Her blev man blandt andet enige om såkaldte ’dele-ordninger’, så man kunne ’udlåne’ lærlinge til hinanden, hvis der var installatører, der ikke mente, at de havde arbejde nok til en hel lærling.

”Jeg tror, at vi alle sammen har fået øjnene op for, at det slet ikke behøver at være så besværligt at tage lærlinge, hvis man løser tingene i fællesskab,” siger Per Munch Jensen fra Jensen Denmark, som runder i alt 12 elektrikerlærlinge i løbet af de næste par måneder.

Læs også: Lærlingeregler bør udskydes seks måneder 

I DEF's afdeling glæder Jan Nielsen sig også over den store stigning af lærlinge: 

”Jeg vil gerne rose virksomhederne for at tage lærlingeudfordringen alvorligt, og for at tilkendegivelserne på mødet om at gøre en fælles indsats blev holdt efterfølgende. Måske er det udtryk for en selverkendelse blandt virksomhederne om, at man ikke har været gode nok til at tage lærlinge, samtidig med at det er gået op for dem, at de selv må tage affære, hvis de skal have den arbejdskraft, som de har brug for både nu og i fremtiden,” siger Jan Nielsen.

-JJK

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - dag

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup