Samarbejde udvikler solceller til erhvervsbiler

Gennem et samarbejde mellem Green Energy Scandinavia og Solar, vil installatører få mulighed for at producere elektricitet via montage af solceller på varevognene.

Foruden udviklingen af solcelleløsningen til installatørernes varevogne, har Solar selv monteret teknologien på sin beklædningsbus. Foto: Solar..

Green Energy Scandinavia og Solar går sammen om at gøre installatører og andre håndværkere i stand til at producere grøn strøm ved hjælp af såkaldte MIPV-solcelleløsninger, der kan monteres på taget af deres erhvervsbiler.

”I flere årtier har vi vidst, at solceller fungerer fint, hvis vi monterer dem på et hustag eller i stativer på en mark. Men solceller på køretøjer har haft et meget lille fokus. Nu er MIPV-teknologien parat. Hvis chaufføren udnytter strømmen fra solcellerne, reducerer han sit brændstofforbrug. Ifølge Danmarks Statistik er der 389.000 indregistrerede varevogne i Danmark. Hvis de hver især sparer bare én liter brændstof hvert år, svarer det faktisk til en CO2-reduktion på over 1 million kilo om året”, siger CEO Karl Andreassen fra Green Energy Scandinavia.

Læs også: El-installatør sætter flere eldrevne arbejdsbiler på gaden

Bestil dit arbejdstøj gennem en grøn busbutik
Ved at gøre strømmen mobil, vil installatøren have 230 volt med sig og dermed adgang til tilslutning af værktøj og maskiner, der kræver strøm ude hos slutkunden. En løsning der, ifølge group senior category manager, Rasmus Vemmelund, kan give konkurrencemæssige fordele.

”Der er i dag slutkunder, der specifikt efterspørger den grønne håndværker. Så de håndværkere, der vælger at få monteret solceller på taget af deres varevogn, bliver på den måde mere attraktive. Det at være grøn er med andre ord blevet et konkurrenceparameter - også i installatørleddet”, siger Rasmus Vemmelund, group senior category manager, fra Solar.

Foruden solcelleløsningerne på installatørernes servicevogne, har Solar selv taget initiativ til at få monteret MIPV-teknologien på sin bekædningsbus.

”Beklædningsbussen gør det nemmere for virksomheder at bestille arbejdstøj. Med det mobile showroom kører Solar ud og præsenterer tøj, sko og værnemidler, og vi synes, det giver god mening at producere grøn strøm samtidig”, siger Rasmus Vemmelund.

Startskuddet for lanceringen af MIPV-løsningen begynder i førtste omgang i Danmark, hvor Solar på længere sigt forventer at udvide til øvrige markeder.

- HCL

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Solid økonomi giver det tekniske erhvervsliv plads til investeringer

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup