SIF Gruppen klar til nye udfordringer: Ny bestyrelse og ny direktion

SIF Gruppen runder i 2018 sit første århundrede og gør sig i den forbindelse klar til nye udfordringer. Det indebærer blandt andet ansættelsen af en ny bestyrelsesformand og fastansættelse af den konstituerede adm. direktør.

SIF Gruppen har i 2018 100-års jubilæum og har i den forbindelse udvidet direktionen og skiftet ud i bestyrelsen. Adm. direktør Lars Mejlby (tv.), bestyrelsesformand Peter Spøer (midtfor) og økonomidirektør Thomas Hornslet er klar til nye udfordringer sammen med virksomhedens over 300 ansatte. Foto: SIF Gruppen. .

Elinstallatørvirksomheden SIF Gruppen fylder rundt næste år. Det er 100-års-milepælen, der snart er nået, og i den forbindelse har virksomheden kigget på fundamentet i forretningen for at se, hvordan det kunne blive endnu stærkere og klar til nye udfordringer. Det har medført en række ændringer i virksomhedens struktur, blandt andet ansættelsen af en ny bestyrelsesformand og ansættelse af en adm. direktør.  

Omorganiseringen og nye tider betyder dog ikke, at kerneværdierne har ændret sig:

”Selvom virksomheden i dag har rundet over 300 medarbejdere, er det vigtigt for os at bevare de værdier, vi ved gør en forskel hos vores kunder. Vi vil derfor fortsat have stor fokus på de gode relationer og yde en service i særklasse. Vi vil naturligvis følge tendenserne i markedet og sikre os at vi fortsat er på forkant med den teknologiske udvikling”, lyder det i en pressemeddelelse fra SIF Gruppen.

Ny bestyrelsesformand skal sætte retningen
En af de store beslutninger har været at bestyrelsesformand Peter W. Nielsen har trukket sig fra posten. Peter W. Nielsen har været i spidsen for bestyrelsen i 12 år og gav i august stafetten videre til 60-årige Peter Spøer, der er uddannet cand.polyt fra DTU og har erfaring som både adm. direktør og bestyrelsesformand fra produktions- og ingeniørvirksomheder som Jeudan, Semco Danmark og Dansk Industri.

Peter Spøer vil i løbet af sit første år sætte holdet for den nye bestyrelse og dermed virksomhedens videre retning. En beslutning, han allerede har været inde over, er fastansættelsen af den konstituerede adm. direktør, Lars Mejlby. Lars Mejlby, der siden april har fungeret som konstitueret adm. direktør, tiltrådte den 1. november som adm. direktør og er dermed blevet en del af virksomhedens direktion.

Læs også: Caverion Danmark bliver en selvstændig division i 2018

Derudover har SIF Gruppen også udvidet direktionen med Thomas Hornslet, der den 1. november blev ansat som økonomidirektør i virksomheden.

Endnu mere fokus på uddannelse
SIF Gruppen har pt. 65 lærlinge under oplæring i virksomheden og har i løbet af 99 år udlært 245 elinstallatører. Uddannelse fylder altså allerede en del, men vil kun fylde endnu mere i fremtiden:

”Det er vores hensigt at forsætte denne udvikling og holde et skarpt fokus på uddannelsen af unge, engagerede og kompetente medarbejdere til at sikre virksomhedens og Danmarks fremtid”, lyder det i pressemeddelelsen.

Ud over elektrikerlærlingene har installatørvirksomheden pt. tre kontorelever.

Læs også: Samarbejde mellem TEC og TDC sikrer nyt speciale og flere praktikpladser

SIF Gruppen tæller i dag 314 ansatte, ud over de 65 lærlinge og tre kontorelever. Virksomheden har hovedkvarter i Søborg og holder derudover også til i Roskilde og i Næstved på Sjælland.

-CHM 

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

TEKNIQ

Sponseret

Skybrud er ikke længere sjældne – derfor skal du have en beredskabsplan parat

Installator.dk

Andel sælger Ørsted-aktier for 3 mia. kr. og sender pengene i elnettet

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Installator.dk

Verdo bygger 10 MW batterianlæg på Randers Havn

Installator.dk

TEC indvier Energihuset i Gladsaxe

Installator.dk

Kemp & Lauritzen udpeger ny direktør for Teknikhuse

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

14.09.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding