Sikkerhedsstyrelsen undersøger ulovligt salg af VVS-produkter

Sikkerhedsstyrelsen gør nu en ekstraordinær indsats for at få producenter, importører og distributører af VVS-produkter til at overholde gældende regler. Indsatsen sker efter, at sikkerhedsstyrelsen i løbet af 2019 har modtaget en række anmeldelser om byggevarer, der annonceres med GDV-mærket eller anden mærkning som godkendt til kontakt med drikkevand – angiveligt uden at være det.

De virksomheder eller producenter, som er på kant med reglerne, kan se frem til et påbud om, at de skal stoppe med deres fremgangsmåde..

Produkter, der kommer i kontakt med drikkevand, skal være godkendt til det. En række anmeldelser til Sikkerhedsstyrelsen tyder dog på, at der sælges byggevarer i Danmark, der ikke lever op til reglerne.

Kontorchef i Sikkerhedsstyrelsen Stine Pedersen har ansvaret for markedsovervågning af byggevarer. Hun siger:

”Vores kontroller udføres altid på baggrund af en aktuel årsag, som eksempelvis en anmeldelse. I løbet af få måneder har vi fået flere end 15 anmeldelser om armaturer og blødgøringsanlæg, der sælges som godkendte til drikkevand. Derfor har vi iværksat en kontrol, som består af 20 stikprøver fordelt på ti blødgøringsanlæg og ti vandarmaturer”. 

De producenter, importører og forhandlere, som udtages til stikprøven, vil blive bedt om at fremsende dokumentation for, at deres produkter er godkendte til drikkevandsbrug. Styrelsen vil samtidig bede om at få fremsendt brugsanvisningen til produktet.

Kontorchef i Sikkerhedsstyrelsen, Stine Pedersen, vil overveje, om stikprøvens resultater giver anledning til særlig vejledning over for producenter og importører. .

Stine Pedersen understreger, at produkterne ikke i sig selv er ulovlige at sælge på det danske marked. Problemet er, at de sælges med angivelse af, at de er godkendt til drikkevand.

”Vi er ikke ude for at vurdere eventuelle sundhedsrisici ved de pågældende produkter. Det er et spørgsmål for de myndigheder, der godkender produkterne. Vores opgave er blot at sikre, at de sælges med de korrekte angivelser”, fortæller hun.

Politianmeldelser kan blive aktuelle
Sikkerhedsstyrelsen oplyser, at personalet allerede er kommet langt med stikprøverne. De virksomheder eller producenter, som er på kant med reglerne, kan se frem til et påbud om, at de stopper med deres fremgangsmåde. Er der tale om en gentagen forseelse, eller hvis påbuddet ikke efterkommes, kan en politianmeldelse komme på tale, lyder det fra styrelsen.

Sikkerhedsstyrelsen har overtaget ansvaret

Godkendelsesordningen for byggevarer godkendt til drikkevand omfatter byggevarernes sundhedsmæssige egenskaber, det vil sige afsmitning af potentielt sundhedsskadelige stoffer til drikkevandet.

”Bekendtgørelse om markedsføring og salg af byggevarer i kontakt med drikkevand” indeholder de præcise grænseværdier og egenskaber, som byggevarerne skal leve op til.

Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen har frem til februar 2019 været den ansvarlige myndighed for markedsovervågning af produkterne. Denne opgave er nu overtaget af Sikkerhedsstyrelsen.

”Vi vil desuden overveje, om resultaterne giver anledning til særlig vejledning over for producenter og importører”, fortæller Stine Pedersen.

Der er fire forskellige godkendelser, som de danske myndigheder accepterer for blødgøringsanlæg og armaturer. En hollandsk, en svensk, en tysk samt den danske certificering ”Godkendt til drikkevand” – der giver ret til det såkaldte dråbemærke eller GDV-mærket. Godkendelsesproceduren til GDV-mærket varetages af Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen og er brugerbetalt, og siden 1. juli 2018 er gebyret for en GDV-godkendelse overgået fra at være et fast gebyr til betaling pr. påbegyndt time.

Virksomhederne betaler således en pris, der dækker de opgaver, som er forbundet med en GDV-godkendelse, herunder behandling af ansøgninger, afrapporteringsforpligtelser, information til ansøgere og offentligheden om ansøgningsprocedure og om ordningen som helhed mv.

Gebyret opkræves desuden ved opretholdelse af godkendelse, fornyelse af godkendelser og for tilbagekaldelser, der skyldes, at godkendelsesindehaveren ikke har overholdt betingelser for opretholdelsen af godkendelsen.

Stikprøvekontrollen ventes af være færdig i løbet af efteråret. Resultatet vil blive meldt ud på Sikkerhedsstyrelsens hjemmeside.

Solar Danmark

Sponseret

Lærlingedagen 2025 - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

01.04.2025DTU

Sponseret

Ny efteruddannelse på DTU i ESG-styring og -rapportering

01.04.2025Geberit A/S

Sponseret

Geberit får EcoVadis guldmedalje for arbejdet med bæredygtighed

01.04.2025Installator.dk

CBRE åbner afdeling nr. 20 i Fredericia

01.04.2025Installator.dk

Hurtigt voksende teknikentreprenør åbner ny afdeling - igen

31.03.2025Belimo A/S

Sponseret

Arbejder du i BIM, er det nemt at bruge Belimos produkter

31.03.2025Installator.dk

Bauhaus ansætter ny varehuschef i Odense

31.03.2025Installator.dk

Større bøder og stop for arbejde kan blive konsekvensen

28.03.2025Inspectly ApS

Sponseret

Nyt podcast-afsnit – Kvalitet starter med medarbejderne

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Uddannelse
Lærlingedagen 2025 Odense - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Solar Blue Install Network inviterer til en dag med faglighed og netværk, hvor du som elektrikerlærling og mester får indsigt i aktuelle emner, trends og nyheder i installationsbranchen. Mere end 500 deltog i 2024 – så tilmeld dig nu og vær sikker på at få en plads! Det er gratis og kræver ikke medlemskab at deltage.

Dato

02.04.2025

Sted

Odense

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Solcelleanlæg - VE-installatør

Vil du være VE-montør af solcelleanlæg? KEA kvalificerer dig til at blive godkendt. Har du el-autorisation, bliver du VE-installatør af solcelleanlæg.

Dato

07.04.2025

Tid

08:30

Sted

København NV

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Ledelse i praksis - FM

Bliv kvalificeret til at lede både dig selv og andre i og omkring FM-funktioner samt - opgaver.

Dato

07.04.2025

Tid

09:00

Sted

Hellerup

Solar Danmark
Uddannelse
Lærlingedagen 2025 Vejen - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Solar Blue Install Network inviterer til en dag med faglighed og netværk, hvor du som elektrikerlærling og mester får indsigt i aktuelle emner, trends og nyheder i installationsbranchen. Mere end 500 deltog i 2024 – så tilmeld dig nu og vær sikker på at få en plads! Det er gratis og kræver ikke medlemskab at deltage.

Dato

08.04.2025

Sted

Vejen

Solar Danmark
Uddannelse
Lærlingedagen 2025 Aarhus - bliv klar til fremtiden - tilmeldingen er åben!

Solar Blue Install Network inviterer til en dag med faglighed og netværk, hvor du som elektrikerlærling og mester får indsigt i aktuelle emner, trends og nyheder i installationsbranchen. Mere end 500 deltog i 2024 – så tilmeld dig nu og vær sikker på at få en plads! Det er gratis og kræver ikke medlemskab at deltage.

Dato

09.04.2025

Sted

Aarhus

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.04.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg