Solar indgår aftale med arbejdstøjproducent

Et samarbejde mellem Solar og Mascot skal gøre det muligt for kunderne at onlinebestille arbejdstøj og sikre gennemsigtighed og kontrol over forbruget.

Med aftalen ønsker Solar at tilbyde en digital løsning, der forenkler indkøbsprocessen for kunderne. .

Sourcing- og servicevirksomheden Solar er gået sammen med Mascot, der producerer arbejds- og sikkerhedstøj, om en fælles løsning om levering af arbejdstøj med firmalogo til Solars kunder.  

Bestillingen af det individuelle firmatøj gennemføres via en online SmartStore, hvor der gives adgang til et udvalgt sortiment.

”Vi har ønsket at finde en innovativ, digital løsning, der forenkler indkøbsprocessen omkring arbejdstøj med logo og giver kunderne gennemsigtighed i deres indkøb”, siger Ole Sørensen, senior vice president i Solar Industri.

Læs også: Stark åbner Nordeuropas største forretning for arbejdstøj

Med løsningen køber de respektive virksomheder alt arbejdstøj i én kontrakt med Solar, hvilket, ifølge grossisten, skal give kunderne mulighed for at benchmarke alle dele af indkøbet og dermed sænke tidsforbruget og omkostningerne.

”Det harmonerer godt med vores totaløkonomiske tilgang til vores kunders indkøb. Løsningen er en oplagt mulighed for at digitalisere en del af indkøbet, uden at indkøbschefen løber den store risiko,” siger Ole Sørensen.

Partnerskabet bliver udrullet i Danmark, Norge og Sverige.

- HCL

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Caverion Danmark får grønt lys til opkøb af serviceforretning

Installator.dk

Organisationer advarer om konsekvenserne af formueskat

Installator.dk

Dansk Fjernvarme efterlyser klar slutdato for naturgas

Installator.dk

Eltel skal udskifte 67.000 varmemålere

Installator.dk

Ansøgninger om tilskud til varmepumper vælter ind

Installator.dk

Brancheforening: Elektrificeringsplan skal ind i regeringsgrundlag

Installator.dk

Grossist lancerer batteriløsning med indbygget indtjening

Installator.dk

Design-hæder til Grundfos på stor messe i Frankfurt

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle