Solar køber belysningsvirksomheden Højager Belysning A/S

Sourcing- og servicevirksomheden Solar har opkøbt virksomheden Højager Belysning A/S. Købet sker på baggrund af belysningsvirksomhedens status som foretrukne leverandør til den offentlige sektor.

Efter mere end 30 år i virksomheden er direktør-trioen i Højager Belysning A/S nu klar til at overlade roret. Foto: Solar .

Med virkning fra dags dato overtager Solar 100 % af aktierne i belysningsvirksomheden Højager Belysning A/S.

Med opkøbet får Solar en styrket position inden for B2G-salg, idet Højager Belysning A/S er en førende udbyder inden for salg af lyskilder og belysning til den offentlige sektor med Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) og Regionerne som kunder.

”En af de væsentligste årsager til opkøbet er Højager Belysning A/S’ status som den offentlige sektors foretrukne leverandør på lyskilder og belysning. Vi ser store vækstmuligheder i Højager Belysning A/S, men ønsker samtidig at videreføre virksomheden med den DNA, som den i sin lange levetid har oparbejdet. Derudover er der åbenlyse synergier og gode markedsmuligheder, som Solar og Højager Belysning A/S vil arbejde målrettet sammen om at udnytte”, siger Carsten Antonisen fra Solar.

LÆS OGSÅ: Smart låsesystem skaber sikre adgange hos Fri BikeShop

Klar til nye muligheder
Højager Belysning A/S ledes i dag af ejerkredsen, som består af Lars Sparre, Stig Bay-Jørgensen og Carsten P. V. Larsen. De tre overtog firmaet i 2005 og havde inden da været i Højager Belysning A/S igennem 20 år.

Men efter mere end 30 år i virksomheden er direktør-trioen nu klar til at overlade roret. Når valget faldt på Solar skyldes det først og fremmest muligheden for at bringe virksomheden videre med dens nuværende profil og medarbejdere samt de mange nye muligheder, det giver, for at udvikle virksomheden.

”Vi kan se os selv i Solar. For ligesom Højager Belysning A/S, er Solar kendt for ordentlighed og ærlighed, hvilket er to vigtige værdier for os. Samtidig er Solar en dansk-ledet virksomhed med den kultur, der følger med”, fortæller Carsten P. V. Larsen.

Alle tre ejere forlader virksomheden i forbindelse med overtagelsen. Carsten Antonisen fra Solar vil fungere som administrerende direktør indtil den fremtidige direktør tiltræder.

-AKJ

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

ABB A/S

Sponseret

ABB Ability(TM) BuildingPro samler data i én platform, hvilket gør styring og optimering af bygninger meget lettere

Installator.dk

Danske særkrav bremser solcellemarkedet

Installator.dk

TROX indgår landsdækkende serviceaftale med Nordelektro

Installator.dk

Batterier, integration og grøn omstilling i fokus hos Lemvigh-Müller

Installator.dk

Elprisen i marts den højeste siden energikrisen

Installator.dk

ISH-China: Danske Frese vokser på det kinesiske marked

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle