26.06.2015  |  VVS  |  Energi

Solar sikrer vand og bæredygtig energi til afrikanske børn

Solar har indledt et samarbejde med SOS Børnebyerne på Zanzibar i Tanzania for at sikre vand og bæredygtig energi til børnelandsbyens 92 børn.

De 92 børn, der er tilknyttet SOS Børnebyerne på Zanzibar i Tanzania, kan se frem til vand og bæredygtig energi.

Læs også: Solars Fastbox går online

Solar-koncernen har nemlig indledt et samarbejde med SOS Børnebyerne på Zanzibar, hvor Solar skal forny landsbyens vand- og elforsyningsanlæg. De vigtige forsyningssystemer af el og vand er nemlig skadede på grund af blandt andet kraftige regnskyl.

Viden og produkter
Som en del af renoveringen vil Solar både stille produkter som solcelleanlæg og VVS-løsninger til rådighed samt hjælpe landsbyen med den nødvendige viden på området.

”Vi glæder os over, at vores viden om energieffektive løsninger kommer til at gøre en klar forskel for udsatte børn i børnebyen på Zanzibar”, siger Tore Håkonsson, der er HR-direktør i Solar.

Læs også: Solar: Byggebranchen er ikke ramt af vækst

Som en del af projektet vil tekniske specialister fra Solar i løbet af efteråret rejse til Zanzibar for at få kendskab til landsbyen. Projektet forventes at være færdigt inden udgangen af 2016. 

-SSM

Mere fra Sarah

Sarah Meier

  • Horisont Gruppen a/s
Se profil  

  installator.dk anvender cookies, som vi bruger til at huske dine indstillinger og statistik m.m. Når du fortsætter med at bruge websitet accepterer vores nye cookie- og persondatapolitik. Læs mere