Solcelleejere skal selv betale for at skifte fra fase- til summationsmåler

Fremover skal alle elmålere til solceller være af typen summationsmålere. Derfor skal næsten halvdelen af landets solcelleejere nu selv betale for at udskifte deres fasemålere, der måler forkert.

Energistyrelsen har i en ny bekendtgørelse fastslået, at alle nye, fjernaflæste elmålere skal være af typen summationsmålere..

I 2016 kom det frem, at fasemålere og summationsmålere afregner forskelligt for kunder med solceller.

Derfor har Energistyrelsen i en bekendtgørelse nu fastslået, at alle nye, fjernaflæste elmålere skal være af typen summationsmålere.

Læs også: Energistyrelsen overtager solceller og husstandsvindmøller fra Energinet

Det skriver Ingeniøren.

Bekendtgørelsen bygger på anbefalinger fra en arbejdsgruppe under Energistyrelsen, der i 2018 konkluderede, at omkring 53.000 egenproducenter - cirka halvdelen af alle solcelleejere på dette tidspunkt - har en såkaldt fasemåler, som ikke måler korrekt.

Derfor oplever de en årlig afregningsforskel på 100-400 kroner gennemsnitligt i forhold til en egenproducent med en summationsmåler.

Selvom det nu er afgjort, at fasemåleren måler forkert, så skal forbrugerne selv betale for at få skiftet elmåleren til en summationsmåler, fremgår det af bekendtgørelsen. Netselskabet er dog forpligtet til at foretage udskiftningen mod betaling, hvis forbrugeren ønsker det og til at stille en ny summationsmåler til rådighed.

Skal kun betale for nettilslutningen
Ingeniøren har spurgt Energistyrelsen, hvorfor egenproducenterne selv skal betale for udskiftningen.

Kontorchef Lars Nielsen fra Energistyrelsen skriver i sit svar, at solcelleejeren eller egenproducenten ikke skal betale for den nye summationsmåler, men kun for nettilslutningen:

”For netselskabet vil en anmodning om opsætning af en summationsmåler betyde, at netselskabet skal fremskynde deres investering i en ny summationsmåler. Det betyder også, at den eksisterende måler ikke afskrives fuldt ud”, siger han til Ingeniøren og fortsætter:

”Denne restafskrivning, samt øvrige dokumenterbare omkostninger, skal egenproducenten derfor selv afholde. Det præcise beløb vil variere, idet det bl.a. afhænger af, hvor gammel den eksisterende fasemåler er”.

Problemet med en fasemåler er, at den afregner forbrug/produktion individuelt på hver af de tre faser.

Læs også: Energistyrelsen åbner for elpristillæg til 20 MW solceller

På fase 1 findes typisk solcellernes elproduktion og noget af husets elforbrug, mens kraftforbrug til tørretumbler eller vaskemaskine aflæses på fase 2 og 3. Hermed kan solcelleejeren for eksempel blive afregnet for et 2 kW effektforbrug, samtidig med at solcellerne producerer 3 kW.

- JMA

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

24.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Det er verdens grønneste virksomhed, og de måler alt: - Det er dumt at lade være

16.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric anerkendt som nr. 1 inden for liquid cooling

09.04.2025Installator.dk

Undersøgelse: Danske boligejere bekymrer sig mindst om energieffektivitet

03.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nye Altivar™ softstartere optimerer motorstyring i digitaliserede anlæg

31.03.2025ABB A/S

Sponseret

ABB i samarbejde med ArcelorMittal for at reducere miljøpåvirkningen fra el-distributionssystemer

06.03.2025Elma Instruments A/S

Sponseret

Elma Thermo X – Ny serie termiske kameraer fra Elma

06.03.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electrics fabrik i Ringsted er nu CO2-neutral i driften

05.03.2025Solar Danmark

Sponseret

Få afgiftsrefusion på opladning af elbil, også selvom du har solceller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmepumper - VE-installatør

Vil du være VE-installatør af varmepumper? KEA får dig klar til godkendelse.

Dato

25.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen

På faget Kommunikation, samarbejde og byggejura i byggeprocessen lærer du at vurdere byggesagens juridiske problemstillinger på baggrund af en juridisk granskning og kunne formidle disse til byggesagens samarbejdspartnere.

Dato

28.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup + Online

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Ringsted)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

29.04.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Ringsted, Nørretorv 57, 4100 Ringsted

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Varmeinstallation bolig

Lær at håndtere arbejdet på mindre varmeanlæg med tilhørende automatik.

Dato

30.04.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning