Spirii stormer frem på markedet for ladeinfrastruktur

Den danske eMobility-platform Spirii skal udrulle 15.000 ladestandere indenfor de næste to år i flere europæiske lande sammen med hollandske ladeoperatør PowerGo.

Tore Harritshøj, CEO i Spirii, forventer stor europæisk ekspansion i 2022. Foto: Spirii.

Virksomheden Spirii, som lancerede deres forretning for kun to år siden, placerer sig nu tungt i Europa med udvidelsen af deres internationale portefølje. Spirii skal nemlig udrulle 15.000 ladestandere indenfor de næste to år i samarbejde med den hollandske ladeoperatør PowerGo. Det er en af de hidtil største investeringer i offentlig ladeinfrastruktur i Europa.

Aftalen med PowerGo om at være platform for deres europæiske ladenetværk, er det største engagement af en dansk virksomhed på det internationale marked for opladning. Netværket af ladestandere skal rulles ud i Frankrig, Holland, Tyskland, Skandinavien, Spanien, Belgien og Storbrittanien, og af de 15.000 ladestandere skal der etableres intet mindre end 8.000 lynladere.

”Vi er ekstremt stolte af at rulle et så stort europæisk ladenetværk ud på vores platform sammen med PowerGo. Partnerskabet med PowerGo og den massive investering i et offentligt ladenetværk på tværs af landegrænser, vil sikre mere bekvem og attraktiv opladning til alle elbilister i Europa. At det bliver vores platform, der skal sikre de bedste brugeroplevelser, er en kæmpe milepæl på vores rejse mod at blive Europas førende eMobility-platform”, fortæller administrerende direktør i Spirii, Tore Harritshøj, og tilføjer at virksomheden forventer at lande lignende store aftaler i den nærmeste fremtid.

Kamp om pladsen som Europas største operatør

Sidste år annoncerede Ionity og deres investorer Blackrock, at de vil runde 7.000 lynladestationer i 2025, men de må nu se efter konkurrence fra duoen PowerGo og Spirii, som vil etablere 8.000 lynladestationer på blot to år. PowerGo og Spirii vil herudover etablere 7.000 ladepunkter ved indkøbscentre, parkeringshuse og virksomheder, for at sikre opladningsmuligheder de steder hvor elbilister holder parkeret i længere tid. Alene denne aftale med PowerGo giver Spirii et kæmpe forspring på et europæisk marked, hvor flere platforms-udbydere kæmper om at dominere, og placerer virksomheden helt fremme i den europæiske superliga.

LÆS OGSÅ: Monta rejser 112 millioner for at skabe en global ladeløsning til elbiler

PowerGo, et datterselskab af solenergiproducenten PowerField, vil stå for at etablere ladestationerne, som vil lade med strøm produceret på egne solcelleparker, og Spirii skal levere platformen, der sikrer håndtering af brugere, nem adgang til ladestationerne og betalingsløsninger, og på sigt også håndtere den energitransformation Europa står overfor med vehicle-to-grid løsninger. Netværket vil være åbent for alle elbilister til favorable strømpriser og blive en del af det europæiske roamingnetværk for at sikre bedre lademuligheder for elbilister uanset kundeforhold.

”PowerGos ambition er at etablere sig som en af Europas største ladeoperatører indenfor få år. Markedsledende og brugervenlig teknologi vil være nøglen til vores succes og i Spirii har vi fundet en partner og en platform, der sikrer disse kvaliteter og gør det nemt og sjovt at køre elbil, siger Jean-Louis Bertholet”, administrerende direktør i PowerField.

Danmark som rugekasse

Spiriis rejse ud i Europa har ligget i kortene fra starten. Virksomhedens strategi har - i modsætning til andre store danske ladeoperatører, altid været at tilbyde en åben ladeplatform for andre store virksomheder, så som FDM, Sustain, Aura Energi og By og Havn, hvilket har gjort dem til den hurtigst voksende spiller på det danske lademarked og nu, efter kun seks måneder med en international vækststrategi, høster Spirii allerede store internationale kunder og anerkendelse.

”Danmark er langt fremme med investeringer i ladeinfrastruktur, men kontrakten med PowerGo tegner et godt eksempel på det store markedspotentiale, der ligger udenfor Danmark, et potentiale som reelt er helt usammenligneligt med Danmark. Vi kigger ind i et kæmpe væksteventyr indenfor de næste par måneder”, fortæller Tore Harritshøj.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

PHOENIX CONTACT

Sponseret

Nye IPD 1,5 installationstik og fordelere til pladsbesparende energifordeling

Installator.dk

NRGi sælger Kuben Management til Artelia

Installator.dk

VELTEK om cybertrusler: "Vi står over for et helt nyt niveau"

Installator.dk

Ørsted øger indtjeningen markant – men får underskud

Installator.dk

N1 henter ny finansdirektør fra KK Group

Installator.dk

Energistyrelsen vil have flere til at reparere hvidevarer

Installator.dk

Eksperter: Regeringens akutplan for elnettet kan være ulovlig

Installator.dk

Caverion sikrer sig ny trecifret rammeaftale med Energinet

Installator.dk

Solar øger omsætningen – men indtjeningen er under pres

Installator.dk

Nu er Brødrene Dahl på finske hænder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Brugsvand i praksis - hvad virker, hvad fejler og hvad bør vi gøre anderledes?

Fra standardkrav og materialevalg til energioptimering og driftserfaringer

Dato

09.11.2026

Tid

12:15

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1560 København

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

11.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Danvak
Seminar
Brandsikring af ventilationsanlæg - Når DS 428 møder virkeligheden

Til dette temamøde præsenterer og beretter to af eksperterne fra normudvalget DS 428 om brandsikring af ventilationsanlæg

Dato

11.11.2026

Tid

14:30

Sted

Aalborg Universitet - BUILD, Thomas Manns Vej 23, 9000 Aalborg

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg og PV design PRO

Kurset Solcelleanlæg og PV design PRO er for dig, som ønsker at lægge et ekstra lag på de praktiske kompetencer

Dato

12.11.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

12.11.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Brøndby

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

13.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup