Stevns-VVSere fusionerer
To lokale VVS-firmaer på Stevns går sammen for at tilbyde kunderne endnu bedre service og fleksibilitet.
To velkendte, lokale Stevns-firmaer slår sig sammen til ét. .
De to Stevns-forankrede firmaer, Skovslund VVS og Bernths VVS, fusionerer per 1. februar til ét firma under navnet Skovslund-Bernth VVS & Gas.
De samlede kompetencer skal bruges til at tiltrække endnu flere kunder, fortsætte en bred kundekreds og generelt højne serviceniveauet:
Vi vil gerne tilbyde vores kunder en endnu højere grad af service, og samtidig mærker vi krav om øget fleksibilitet og en stigende forespørgsel på større VVS-opgaver. Den opgave kan vi løfte endnu bedre sammen, siger Palle Skovslund, ejer af Skovslund VVS.
Palle Skovslund og Henrik Bernth vil sammen stå i spidsen for drift og udvikling af firmaet. Derudover tæller medarbejderne en teknisk ansvarlig, otte VVS-teknikere, en lærling samt en administrativ medarbejder.
Læs også: Tekniq uddeler elinstallatør- og energiteknologipris
Skovslund-Bernth VVS & Gas får base på Stevnsvej i Strøby Egede ved Køge.
-CHM