Syddansk Erhvervsskole sparer én million om året med energistyring

Syddansk Erhvervsskole har sat sig for at spare 14 procent af energiforbruget frem mod 2020. En svær, men ikke umulig, opgave, der er godt på vej til at blive løst med energistyringssoftware fra Schneider Electric.

Energistyring og –overvågning fra Schneider Electric har vist, at Syddansk Erhvervsskole kan spare en sjettedel af energiforbruget. Arkivfoto. .

”Tidligere havde vi svært ved at få overblik over forbruget, og energimålerne snurrede bare mod skyerne”. Sådan beskriver el-supervisor på Syddansk Erhvervsskole, Jesper Hald Christiansen, den situation, Danmarks største erhvervsskole var i, da arbejdet med at spare 14 procent af energiforbruget inden 2020 begyndte i for ni år siden.

Og det krævede da også sit at finde frem til energisparrepotentialer på de 150.000 kvadratmeter fordelt på 11 adresser i tre byer. Derfor valgte Syddansk Erhvervsskole i foråret 2017 at investere i styringssoftwaren EcoStruxure Power Monitoring Expert fra Schneider Electric. Med softwaren kunne skolen monitorere forbruget af el, varme og vand og få resultaterne i både tal og grafer.

”Vi havde derfor brug for at monitorere forbruget helt ned på afdelingsniveau – og finde frem til, hvor besparelser skulle ske”, fortæller Jesper Hald Christiansen. Han fortsætter:

”Vi havde også behov for at lokalisere energispildet fra eksempelvis utætte køleskabe og defekte ventilationsanlæg. Hvis vi kigger på ventilationsdelen, så har vi 60-70 store anlæg i gang i døgndrift, og det koster mange penge i en kæmpe institution som vores”.

Med energiovervågningen fra Schneider Electric fandt erhvervsskolen ud af, at energispildet nåede op over en million kroner om året ud af skolens samlede energiudgifter, som i 2016 var på cirka seks millioner.

Læs også: Dansk ventilationsfirma skal forbedre indeklimaet i London Tower Bridge

Ud over styringssoftwaren har Syddansk Erhvervsskole også investeret i Schneider Electrics PowerTags, der måler energiforbruget helt ned på gruppeafbryderniveau og overfører dataen trådløst via Smartlink.

”Hvis jeg har mistanke om, at et køleskab eller ventilationsanlæg bruger for meget el eller vand, så sætter jeg en PowerTag op og måler forbruget. Ja – måske sparer vi ikke så meget på et enkelt køleskab, men alt i alt, så kan vi faktisk spare mere end en million kroner hvert år”, siger Jesper Hald Christiansen.

Læs også: Avanceret lys, varme og ventilation i 1.014 rum

Skolens mål med at sparre 14 procent af energiforbruget fra 2008 til 2020 er godt på vej til at blive nået. Indtil videre har Syddansk Erhvervsskole reduceret forbruget med ni procent, og det går stadig i den rigtige retning.

-CHM

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

ABB A/S

Sponseret

ABB og Thylander Data Centers elektrificerer Danmarks første dansk-ejede colocation datacenter

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Installator.dk

Professor om akutplan for elnettet: Det er kun en halv plan

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Danvak
Seminar
Design og projektering af trykluftinstallationer

Formålet med denne fagtekniske eftermiddag, er at give dig en praksisnær indføring i trykluftteknik.

Dato

07.10.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

08.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup