Synliggørelse af tyverisikring mindsker risikoen for indbrud i varebilen

I 2021 blev der anmeldt 3.549 indbrud i varebiler i Danmark, men ”flere af dem kunne potentielt være undgået, hvis man havde investeret mere i tyverisikring og synliggjort det”, siger direktør Michael Pettersson fra VanKompagniet, der er totalleverandør af højkvalitetsudstyr til varebiler og specialister i varebilssikkerhed.

For at undgå indbrud i varebilen og de store medfølgende omkostninger, er synlighed tyverisikring en god investering og et stærkt præventivt middel. Foto: Perfekta PR.

Har man haft indbrud i varebilen kan man med gode forsikringer få dækket en del af beløbet, som tyvene har stjålet for i materialer, værktøj og udstyr. Det er desværre kun en lille del af de samlede omkostninger. Udover selvrisikoen er listen over udgifter lang, da den dækker over tabt arbejdsfortjeneste, midlertidig lånebil, aflyste kundeaftaler, osv.

For at undgå indbrud i varebilen og de store medfølgende omkostninger, er synlighed tyverisikring en god investering og et stærkt præventivt middel.

LÆS OGSÅ: Danskerne vælger de sikre løsninger på badeværelset

Synliggørelse holder indbrudstyvene væk

Der findes mange måder at holde tyvene ude af varebilen på, hvor en af de bedste metoder er ved synliggørelse af tyverisikringen. Det kan være i form af ekstra udvendig sikkerhed eller et tydeligt mærkat, der viser at varebilen er tyverisikret.

”Når vi installerer låse og sikkerhedsudstyr for kunderne, sørger vi altid for, at det er synligt overfor omverdenen. Det kan være i form af udvendige låse, gitrer eller lignende, men vi sætter samtidig et mærkat på varebilen, hvor der står ’Secured by VanKompagniet’. Så har du eksempelvis installeret en integreret lås, alarm eller andet som tyven ikke kan se, så er det synliggjort med mærkatet. Det øger chancen for, at tyven går sin vej igen”, fortæller Michael Pettersson fra VanKompagniet og fortsætter:

”Hvis en indbrudstyv eksempelvis befinder sig på en parkeringsplads med 3 varebiler og 2 af dem har synlig udvendigt sikkerhed og et tyverisikringsmærkat, så tror jeg godt jeg ved, hvilken varebil han forsøger at få adgang til. Så selvom tyverisikring er en ekstra udgift på den korte bane, så kan der være store penge at spare i det lange løb.”

Yderligere forebyggelse med røgkanon og tyverisikringsapp

Det kan ske, at tyvene på trods af synlig tyverisikring vil bryde ind i varebilen for enhver pris, hvor selv den bedste udvendige sikring ikke er nok. Tyvene kan eksempelvis skære en dør op, dog behøver det ikke være ensbetydende med, at de kommer fra gerningsstedet med tyvegods.

”Man kan ikke stjæle noget, som man ikke kan se. Derfor er røgkanoner en simpel, pladsbesparende løsning, der udløser kraftig røg på blot 1 sekund. Varebilslastrummet bliver uigennemsigtig, hvilket gør, at tyven ikke kan se noget som helst. Derudover har røgen en alarmerende virkning, der skaber ubelejlig opmærksomhed for tyven”, udtaler Michael og afslutter:

LÆS OGSÅ: LIXIL’s udviklingslaboratorium får anerkendelse

”Du kan endvidere installere en tyverisikringsapp, der både skræmmer tyven væk og samtidig giver dig en notifikation på telefonen, skulle der være indbrud i din varebil. Dermed ikke sagt, at man skal købe alt eksisterende sikkerhedsudstyr. Det kommer an på, hvad du har af materiel, og hvordan din varebil ser ud samt er opbygget indvendig. Min klare anbefaling er at søge råd hos eksperter i varebilssikkerhed, så din investering i udstyr står til måls med dit potentielle tab.”

-AKJ

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Dansk Standard

Sponseret

Maskinforordningen nærmer sig: Er du klar til 2027?

Installator.dk

Green Power Denmark kræver national plan for elektrificering

Installator.dk

Her vælger markant flere kvinder tekniske erhvervsuddannelser

Installator.dk

Emaldo vil etablere 500 batterianlæg i Europa

Installator.dk

Syv ud af ti virksomheder har oplevet cyberangreb eller forsøg

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

Solar Danmark
Kursus
Overmontør/formand kursus

På dette 2 dags kursus bliver overmontører/formænd klædt på til få succes i lederrollen på pladsen.

Dato

27.10.2026

Tid

09:00

Sted

Solar Vejen

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Building Green

Building Green CPH er Nordens største og mest toneangivende event om bæredygtighed i byggeriet. Oplev et stort inspirerende rum med ny viden i verdensklasse, konstruktive dialoger, vigtige debatter og en udstilling med praktiske løsninger. Helt gratis!

Dato

28.10.2026

Sted

Lokomotivværkstedet, København

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

28.10.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus - gratis

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

28.10.2026

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

DTU
Efteruddannelse
Supply Chain Management (SCM)

Få kompetencer til at designe og lede effektive produktions- og forsyningskæder, også kaldet supply chains, som er en forudsætning for virksomhedens konkurrenceevne.

Dato

29.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup