Tættere samarbejde er nøglen til fremtidens byggeværdikæder

Han har ansvaret for alle elprojekter i den mellemstore installatørvirksomhed Mariendal, og han oplever stort pres fra både kunde- og leverandørsiden. Byggeprojekter skal udføres hurtigere og hurtigere, mens leverandører har problemer med at levere de varer, som for øvrigt også stiger kraftigt i pris. Nøglen er tættere dialog og tidligere inddragelse af Mariendal i projekter.

”Hovedentreprenører inddrager os mere og mere, og det er glædeligt. Jeg vil tro, at cirka 60 procent af vores kundeportefølje i dag består af projekter, hvor vi bliver taget med på råd på et tidligt tidspunkt", fortæller Kim Kaldahl Jensen: Foto: Mariendal. .

Kim Kaldahl Jensen er glad for sit arbejde som funktionschef, men han lægger ikke skjul på, at der er mange udfordringer i hverdagen: ”Kunderne presser tiden, alle projekter skal færdiggøres hurtigere og hurtigere. Det er et problem, fordi den forkortede byggeperiode betyder, at byggepladsen ikke er ’bygbar’. Det går simpelthen for hurtigt, og det skaber en lang række problemer”, fortæller han og tilføjer:

”Samtidig oplever vi store problemer med at skaffe materialer til tiden – materialer som ovenikøbet stiger i pris i en takt, så det er svært for os at nå, at få prisstigningerne afspejlet i vores priser over for kunderne”.

Alt i alt resulterer det i, at Mariendal og Kim Kaldahl Jensen ind i mellem godt kan føle sig lidt som en lus mellem to negle. Men sådan er vilkårene, og Kim Kaldahl Jensen arbejder med en række tiltag, der hjælper på den klemte position.

Læs også: Han mangler medarbejdere og henter dem i Vietnam

Fire greb skal tackle udfordringerne
Han fremhæver forskellige greb, som han erfarer hjælper på den ’klemte position’:

  • ”Vi sorterer kraftigt i byggeprojekter og licitationer og afgiver kun tilbud på de projekter, der lever op til vores kriterier”, fortæller han. Kriterierne går meget på, at graden af samarbejde skal være tæt, og det uddyber han i nedenstående punkter.
  • ”Vi vil gerne tættere på hovedentreprenøren eller bygherren, så vi kan rådgive om og påvirke projekteringen af det eltekniske og valg af materialer”, fortæller han. Målet er at gøre projektet så ’bygbart’ som muligt til gavn for kvalitet, økonomi og gennemløbstid.
  • ”Vi vil gerne inddrages tidligt i projekteringsfasen, så det er muligt at trække ’de gode leverandører’ med ind i projektet”.
  • ’De gode leverandører’ er ifølge Kim Kaldahl Jensen leverandører, der ikke kun kan tilbyde gode priser. De skal også være pålidelige; matche alle de mange nye krav og standarder, som elområdet er meget præget af; være økonomisk levedygtige og have kompetencer til at rådgive om totalomkostninger, produkters levetid og bæredygtighed etcetera.

Pilen peger den rette vej
Han fortæller, at tendensen til tidlig inddragelse er i fuld gang. ”Hovedentreprenører inddrager os mere og mere, og det er glædeligt. Jeg vil tro, at cirka 60 procent af vores kundeportefølje i dag består af projekter, hvor vi bliver taget med på råd på et tidligt tidspunkt. Og jeg forventer, at det tal om tre år vil være 75-80 procent. Det er glædeligt, fordi det giver en bedre kvalitet i de færdige løsninger – ligesom det også giver en bedre økonomi for alle parter og ikke mindst bedre arbejdsvilkår og højere faglig tilfredshed”, fortæller han.

Om Kim Kaldahl Jensen

  • Aktuel position: Funktionschef, Mariendal.
  • Uddannelse: Uddannet elektriker og elinstallatør i 2006.
  • Erhvervserfaring: Mange års erfaring med elteknisk projektledelse i forskellige mellemstore og store danske installationsvirksomheder.

Kompetenceudvikling er afgørende
Mariendal oplever på linje med alle andre i branchen også udfordringer med at rekruttere medarbejdere. ”Den tætte dialog med entreprenører og leverandører stiller krav til os om, at vi er skarpe og kompetente. Vi vægter derfor kompetenceudvikling af vores medarbejdere højt, og det tror jeg også er nøglen til at tiltrække de nye talenter, som vi skal ansætte den kommende tid. Kompetenceudviklingen går både på ledelse, elteknik og den grønne omstilling”, fortæller han.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

Kvalitet i byggeriet handler ikke om mængde – men om kontrol og dokumentation

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg