Tarifmodel giver elnet til lavpris om natten

Nu kan de danske elnetselskaber i regi af Green Power Denmark bedre understøtte en mere elektrificeret fremtid med elbiler og varmepumper med Tarifmodel 3.0. Fremover bliver tidsdifferentierede tariffer standard med højere tariffer mellem kl. 17 og 21 hele året og lave tariffer om natten.

Tilsynets godkendelse af Tarifmodel 3.0 gælder i øvrigt frem til og med 2027. Foto: Arkivfoto.

De danske elnetselskaber har fået en ny Tarifmodel som grundlag for deres arbejde. Den såkaldte Tarifmodel 3.0 er netop godkendt af Forsyningstilsynet på baggrund af en anmeldelse fra hedengangne Dansk Energi, der nu er en del af Green Power Denmark.

Tarifmodel 3.0 gør tidsdifferentiering af kWh-forbrugstariffen, der hidtil især er brugt til at begrænse elforbrug kogespidsen i vinterhalvåret, til standard og mere udtalt. Hovedelementerne er:

  • Fremover bliver det for privatkunder dyrest at bruge nettet kl. 17-21 (i dag er det dyrest mellem kl. 17-20 og kun om vinteren)
  • Til gengæld bliver det billigere for privatkunder fx at lade elbilen om natten mellem midnat og kl. 6.00.
  • For industrikunder indføres en kapacitetsbetaling, så disse kunder i højere grad betaler i forhold til den højeste effekt – til gengæld bliver betalingen pr. kWh lavere.

Model spiller større rolle i elektrificeringen af samfundet

Tarifmodel 3.0 spiller ind i en situation, hvor distributionsnettet bliver tillagt en stigende rolle for elektrificeringen af et samfund i rivende udvikling. Der skal indpasses flere millioner elbiler, ligesom mange af de 400.000 gaskunder skal have eldrevne varmepumper eller over på fjernvarme, der også i højere grad får varmepumper. Green Power Denmark glæder sig derfor over at få ’tommelfinger op’ fra Forsyningstilsynet:

LÆS OGSÅ: Solar og IBA Kolding vil sætte nye standarder på efteruddannelsesområdet

”Det er supergodt, at vi får en godkendelse på Tarifmodel 3.0. Det betyder, at vi nu kan få indført en tarifering, som tager det næste gear i at kunne understøtte en elektrificeret fremtid med fleksibelt forbrug fra elbiler, varmepumper og andre elektriske forbrugsenheder – et gear, som skal bidrage til minimering af investeringerne i elnettet”, siger viceadministrerende direktør Anders Stouge fra Green Power Denmark.

Tarifmodel 3.0, der blev anmeldt af Dansk Energi til Forsyningstilsynet i oktober 2020, er udviklet for at give en endnu mere omkostningsægte tarifering i distributionsnettet fra 0,4-60 kV. Hvis det lykkes at flytte noget af elforbruget i de for elnettet hårdt belastede perioder, kan der formentlig udskydes en del investeringer i nye kabler, transformere og andet udstyr på distributionsnettet. 

Midlertidig løsning for egenproducenter

Egenproducenter af elektricitet fra blandt andet solceller vil udover almindelig forbrugstarif fortsat betale en rådighedstarif eller rådighedsbetaling for deres egetforbrug.

”Tilsynet har imidlertid kun godkendt tariferingen af egenproducenter til og med 2023, da tilsynet har udtrykt bekymring om, hvorvidt tariferingen af egenproducenter er omkostningsægte nok. Vurderingen er, at nogle af disse kunder med både forbrug og produktion risikerer at betale for lidt til det kollektive net. Her er et punkt, som netselskaberne med den næste version af tarifmodellen kommer til at følge op på”, påpeger Anders Stouge.

LÆS OGSÅ: Frafaldet et højest på erhvervsuddannelserne

Tilsynets godkendelse af Tarifmodel 3.0 gælder i øvrigt frem til og med 2027. Tarifstrukturen for elforbrug i den kommende periode er altså nu ved at være kendt, så vurderingen i Green Power Denmark er, at netselskaberne vil kunne vælge at implementere modellen i 2023.

Erfaringer skal på internationalt arbejde

Tarifmodel 3.0. er på forkant med den internationale udvikling og er tro mod de kriterier og overvejelser om brug af tidsdifferentierede tariffer, som EU har vedtaget i sin Elforordning:

”Med godkendelsen af en Tarifmodel 3.0 lægger vi os i front i Europa med en tidssvarende og effektiv tarifering. Erfaringerne vil naturligvis også blive bragt ind i vores internationale arbejde – herunder i regi af den nye europæiske DSO Enhed, der har 900 medlemmer og som skal bidrage til at skabe gode rammer for en elektrificering af EU’s 27 medlemslande”, siger Anders Stouge.

-AKJ

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

26.01.2026KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

20.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skal du bruge en motor-diagnose på max 5 minutter?

15.01.2026BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny opgraderede serie af klasse A pyranometer

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

12.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

29.12.2025Installator.dk

Synergi ansætter ny direktør

22.12.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

03.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Ballerup

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

04.02.2026

Sted

Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

05.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle