Teknikentreprenør overtager aktiemajoriteten i VVS Experten

Det er ikke længere nok med dygtige håndværkere, når kravene i branchen skærpes. Derfor vil VVS Experten fremover høre til hos teknikentreprenøren Henning Mortensen A/S.

VVS Experten har indtil nu brugt uforholdsmæssigt mange kræfter på myndighedskrav og administration. PR-foto..

Den tidligere indehaver, Dan Leonhard Pedersen, fortsætter som medejer og direktør.

”Det er ikke længere nok med et hold af dygtige håndværkere. I branchen oplever vi skærpede krav, når det kommer til blandt andet sikkerhed, arbejdsmiljø, licitationer og håndtering af persondata”, siger Dan Leonhard Pedersen fra VVS Experten om årsagen til, at han netop har overdraget aktiemajoriteten i sin virksomhed.

”Mindre installatører skal leve op til samme krav som de store aktører. Derfor har jeg brugt uforholdsmæssigt mange kræfter på myndighedskrav og administration”, fortsætter han.

VVS Experten, direktøren og medarbejderne fortsætter i et selvstændigt selskab under samme navn og fra samme lokationer som hidtil – fremadrettet bare med stærkere kræfter i ryggen, som byder ind med en bredere vifte af tekniske kompetencer, administration og et solidt økonomisk fundament.

Et naturligt skridt i udviklingen
Kunderne hos VVS Experten vil derfor også fremover blive serviceret af de specialister, som de kender. Desuden betyder aftalen, at Dan Leonhard Pedersens indsats igen primært kan fokuseres mod konkrete opgaver, kunder, håndværk og fortsat vækst.

Også Hans Mortensen, adm. direktør hos Henning Mortensen A/S, er godt tilfreds med aftalen og mener, at det at byde VVS Experten velkommen på holdet er et naturligt skridt i udviklingen.

”Installationsbranchen har brug for at konsolidere sig. For mig er der ingen tvivl om, at vi ved at gå sammen skaber et endnu stærkere fundament for høj kundeservice, attraktive arbejdspladser, vækst og ikke mindst at matche de øgede krav i branchen til både metoder, kompetencer og økonomi”, siger han.

Både Hans Mortensen og Dan Leonhard Pedersen glæder sig til at udnytte mulighederne i det nye samarbejde:

”Vi har kendt hinanden i mange år og er ret enige om, hvordan fremtiden skal ud”, siger Hans Mortensen om aftalen med Dan Leonhard Pedersen, der således vender tilbage til Henning Mortensen A/S, hvor han blev udlært midt i 1980’erne.

Læs også: To af branchens giganter styrker partnerskabet

”Med den nye aftale kan man næsten sige, at ringen er sluttet”, siger Dan Leonhard Pedersen.

- SMP

KUDSK Service

Sponseret

EnergyHub Onsite – mobil energi, en effektiv løsning

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

04.02.2026Lan-com A/S

Sponseret

LAN-COM ansætter ny kontorassistent som led i vækstrejsen

04.02.2026Installator.dk

Million-støtte til  AI-løft på elektriker- og VVS-uddannelserne

04.02.2026HIKVISION Europe B.V.

Sponseret

Are you using Hik-Partner Pro to it's fullest potential ?

04.02.2026Schneider Electric A/S

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

04.02.2026Installator.dk

Ny direktør for VVS i Lemvigh-Müller

04.02.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny vejledning om køle-smøremidler

04.02.2026Installator.dk

Installationsvirksomhed i Frederikshavn går konkurs

03.02.2026Solar Danmark

Sponseret

Din Fastbox er boostet med endnu mere fleksibilitet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

11.02.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Vejle

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

24.02.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

25.02.2026

Sted

Herning

Schneider Electric A/S
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026