TEKNIQ Arbejdsgiverne: Kommissionens forslag kan give forældet uddannelsessystem tiltrængt løft

TEKNIQ Arbejdsgiverne hilser Reformkommissionens anbefalinger velkommen. De falder på et tørt sted: Med et udfordret arbejdsmarked, hastig teknologisk udvikling og behovet for hurtig grøn omstilling, er det afgørende, at vi gentænker vores tilgang til uddannelserne, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Det nuværende uddannelsessystem er fra en anden tid, hvor mange arbejdede inden for samme område og sågar i samme stilling hele livet, lyder det fra TEKNIQ Arbejdsgiverne. Foto: Arkivfoto.

Det nuværende uddannelsessystem er fra en anden tid, hvor mange arbejdede inden for samme område og sågar i samme stilling hele livet. Sådan er det jo ikke i dag, hvor digitalisering og teknologiske spring stiller store krav til livslang uddannelse. Derfor er vi nødt til at give uddannelserne en opdatering, siger administrerende direktør Troels Blicher Danielsen, TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Han peger blandt andet på efter- og videreuddannelse, hvor TEKNIQ Arbejdsgiverne er enig med Reformkommissionen i, at omkostninger ved deltagerbetaling på akademi- og diplomniveau skal nedbringes og på sigt helt fjernes. Det vil kunne skubbe på en tiltrængt forøgelse af tilstrømningen.

Også Reformkommissionens anbefaling om, at der udvikles flere opkvalificeringsforløb med egentlige jobprofiler for ufaglærte, bliver modtaget med åbne arme i arbejdsgiverorganisationen. Det vil nemlig give mulighed for at arbejde som ufaglært, men det kan også være en første trædesten til at komme i gang med en erhvervsuddannelse. Det er der rigtig gode erfaringer med blandt organisationens medlemmer.

”I øjeblikket er det alle mand på dæk, og vi er nødt til at være helt skarpe på, hvordan vi hjælper ledige i uddannelse og videre i job. Netop dette har vi gode erfaringer med, bl.a. i installationsbranchen, hvor vi har kortere opkvalificeringsforløb, som er meget succesfulde: Alle ledige kommer i arbejde eller påbegynder en erhvervsuddannelse. Det er bestemt et koncept, vi med fordel kan udbrede”, siger den administrerende direktør.

LÆS OGSÅ: Green Power Denmark: Behov for elektrificering af opvarmningen

Giver god mening med erhvervsrettede uddannelser
Universiteterne er og skal også fremover være en krumtap i samfundets uddannelses- og forskningsaktiviteter, og tankerne om en større vekselvirkning mellem de erhvervsrettede fuldtids- og deltidsuddannelser giver rigtig god mening, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne. Det vil føre til et mere dynamisk og fleksibelt uddannelsessystem, til gavn og glæde for såvel medarbejdere som virksomheder.

”Omlægningen af SU til lån på kandidatuddannelserne må ikke bruges til at trække midler væk fra uddannelse. Vi bør geninvestere dem og bruge dem til at løfte kvaliteten på uddannelserne. Samtidig kan vi med fordel hæve den erhvervsrettede støtte til voksenuddannelse, SVU, fra 60 til 100 pct. af dagpengesatsen for at give faglærte stærkere motivation til at vende tilbage til uddannelsessystemet - til glæde for den enkelte, virksomhederne og samfundet”, siger Troels Blicher Danielsen.

Endelig er der gode toner i kommissionens anbefalinger, som skal gøre det nemmere at drive virksomhed, at der skal være en mere effektiv og sammenhængende digital offentlig service samt en mere smidig procedure for ansættelse af udenlandsk arbejdskraft. Men vi er ikke i mål, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne.

”Mange små og mellemstore virksomheder bruger dagligt unødigt meget tid og mange ressourcer på administrative opgaver og på ventetid ved rekruttering af udenlandske medarbejdere. Det er i mange tilfælde bøvl og byrder, som kunne og burde være undgået ved at luge ud i love og regler. Her er vi nødt til at grave dybere og skabe bedre vilkår for virksomhederne”, siger administrerende direktør Troels Blicher Danielsen, TEKNIQ Arbejdsgiverne.

-AKJ

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

03.11.2025TEKNIQ

Sponseret

5 gode grunde

03.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Hold styr på lovpligtige eftersyn, booking af udstyr m.m. med værktøjet "Teknisk udstyr"

03.11.2025KlarPris

Sponseret

5 tips der gør installatørens hverdag nemmere

01.11.2025Carlog System

Sponseret

Teknologi der sparer tid og skaber flow

31.10.2025Installator.dk

DIN Forsyning vinder Fjernvarmeprisen 2025

30.10.2025Installator.dk

11 nye industriparker på vej: ”Det rykker Danmark fremad”

30.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Vores forskellighed er en styrke

29.10.2025Installator.dk

Grøn omstilling: Elvarebiler giver både økonomiske og grønne fordele

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

05.11.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Jernbaneteknologi, -drift og -kapacitet

Deltag i tre dages spændende kursus, hvor du får en hurtigt og bekvem introduktion til jernbaneteknologi og driftsstyring. Midt i kurset tager vi til Berlin, hvor vi besøger Tekniske Universitet Berlins signal- og driftsstyring laboratorium.

Dato

07.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

10.11.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup