Unikt ventilationssystem til eksklusivt bilhus

Hos My Garage i Vejle sælger, opbevarer og servicerer de luksusbiler. Og der er et ordenligt ventilationssystem afgørende for at sikrer den rigtige luftfugtighed i forhold til at bevare materialerne i de eksklusive biler.

Lindab har produceret kanaler, VAV-spjæld, spiro-rør og armaturer til ventilationssystemet. Foto: Lindab..

En stor del af hverdagen hos My Garage i Vejle er sikret af et godt ventilationssystem. På den måde kan de i ren luft vise deres eksklusive biler frem til kunderne.

”Ved fremvisninger, test eller lignende er der til tider behov for, at biler kan stå i tomgang i en rum tid, mens der også køres biler rundt i bygningen – og derfor var et af kravene, at gæster stadigvæk skulle kunne trække vejret, uden at blive generet af benzindampe under deres besøg”, fortæller René Zitz, direktør for HJ Ventilation, som i samarbejde med Lindab har fundet den mest optimale ventilationsløsning for bilhuset.

Lindab har produceret kanaler, VAV-spjæld, spiro-rør og armaturer til ventilationssystemet, som der var krav til, når motorerne er slukkede, og bilerne opbevares i hver deres glasmontre. Her er der konstant ventilation med filtrering af luften, så svampesporer, skadelige partikler og odører fjernes helt, mens også temperatur og luftfugtighed er under kontrol. 

Hele ventilationsløsningen sikrer både sundt indeklima for mennesker og optimale forhold til opbevaring af bilerne og forlænge levetiden for lak, læder og interiør. 

-CH

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Geovent leverer fleksibel udsugningsløsning til Tyskland

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup