Usikkerhed om fjernvarme baseret på termonet

Stort set alle danske byområder, også landsbyerne, kan få fjernvarme. Det gælder, selv om traditionel fjernvarme ikke er mulig. Varmeselskaber kan i stedet levere jordvarme i stor skala via såkaldte termonet, der benytter uisolerede plastikrør. Men det kommer kun til at ske, hvis fjernvarme baseret på termonet understøttes af varmeforsyningsloven og ligestilles med traditionel fjernvarme. Sådan lyder budskabet til folketingspolitikerne i Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg.

Stort set alle danske byområder, også landsbyerne, kan få fjernvarme. Det gælder, selv om traditionel fjernvarme ikke er mulig. Varmeselskaber kan i stedet levere jordvarme i stor skala via såkaldte termonet, der benytter uisolerede plastikrør. Men det kommer kun til at ske, hvis fjernvarme baseret på termonet understøttes af varmeforsyningsloven og ligestilles med traditionel fjernvarme. Sådan lyder budskabet til folketingspolitikerne i Klima-, Energi- og Forsyningsudvalg. Foto: Termonet Danmark..

Ved et foretræde for udvalget den 4. maj beskrev Rikke Lock fra Klimastaben ved Middelfart Kommune den klemme, kommunen står i.

”Vi har termonet-projekter undervejs i to landsbyer, og vi er parate til at se på 13 andre byer, hvor der er potentiale for det. Vi har også engagerede borgere, men der har i lang tid være uklarhed om de juridiske og finansielle rammer. Vi har brug for et klart signal om, at fjernvarme baseret på termonet i varmeforsyningsloven ligestilles med traditionel fjernvarme. Ellers bliver det for svært, og så taber borgerne gejsten”.

I Vridsløsemagle vest for København har det forbrugerejede Høje Taastrup Fjernvarme igangsat etableringen af Danmarks hidtil største termonet, og dermed også det første, som er omfattet af varmeforsyningsloven. Det har 110 potentielle kunder, hvoraf halvdelen i øjeblikket har oliefyr.
Direktør Astrid Birnbaum, siger:

”Set fra kundens synspunkt ligner det almindelig fjernvarme. For os som fjernvarmeselskab er det blot en ny teknologi, som er bedste valg i yderområderne”.

Til politikerne i Klima-, Energi- og Forsyningsudvalget sagde Astrid Birnbaum, at fjernvarmeselskaberne fremover kun kommer til at benytte termonet, hvis det kan ske under varmeforsyningslovens velkendte rammevilkår på samme måde som i Vridsløsemagle, ellers bliver det for svært og dyrt.

Ifølge geolog ph.d. Søren Erbs Poulsen, der er forskningsleder ved VIA University College, er termonet en central brik, der bidrager til hurtig grøn omstilling:

”Termonet indgår i en ny generation af fjernvarme, hvor fremløbstemperaturen sænkes. Derfor betyder afstande og varmetab mindre, og energieffektiviteten er højere. Samtidig er det fuldt elektrificeret fra dag ét med decentrale varmepumper. Med termonet og andre jordvarmesystemer, kan vi også gemme store mængder overskudsvarme i jorden i månedsvis, så vi etablerer en form for varmebatteri. Hvis det kommer op i skala, kan det blive et vigtigt bidrag til at balancere udsvingene i produktionen af sol- og vindenergi”.

Foretrædet for Klima-, Energi- og Forsyningsudvalget fandt sted via den almennyttige forening Termonet Danmark, der omfatter både forsyningsselskaber, rådgivere, kommuner, forskere, tekniske leverandører og aktive forbrugere. Anledningen var, at projektering og udrulning af termonet i landdistrikterne på det nærmeste er gået i stå, selv om metoden ifølge foreningen vil kunne bruges i potentielt 2000 landsbyer og mindre byer, der ikke kan få traditionel fjernvarme.

Læs også: 24 millioner kroner til varmepumper og solcelleanlæg til fjernvarmeproduktion

Efter skiftende udmeldinger fra Energistyrelsen afventer næsten alle aktører en politisk afklaring. Energiminister Lars Aagaard (M) har lovet, at Energistyrelsen i første halvdel af 2023 vil fremlægge deres undersøgelse af konsekvenserne, alt efter om fjernvarme baseret på termonet fremover kommer til at ligge inden for eller uden for varmeforsyningsloven. Ministeren har også signaleret, at beslutningen vil blive truffet af det brede folketingsflertal, der står bag Klimaaftale om grøn strøm og varme fra 2022.

Søren Skjold Andersen, der bestyrelsesformand for Termonet Danmark og direktør i virksomheden GeoDrilling, siger:

”Termonet er et naturligt næste skridt i udrulningen af fjernvarme i Danmark. Termonet er ikke i konflikt med traditionel fjernvarme. Det kan bruges i yderområder, hvor traditionel fjernvarme bliver dyr og ineffektiv, og her vil det for langt de fleste forbrugere være en bedre løsning end individuelle luft-til-vand pumper, både i forhold til støj, energiforbrug og pris”.

Søren Skjold Andersen siger videre:
”Etablering af termonet i stor skala er en lavthængende frugt i forhold til den grønne omstilling, men vi får kun plukket den, hvis det kan etableres under varmeforsyningslovens kendte og veletablerede rammevilkår. Det er i øvrigt en lov, som mange i udlandet misunder os. Derfor opfordrer Termonet Danmark til, at det én gang for alle bliver tydeliggjort, at fjernvarme baseret på termonet hører under varmeforsyningsloven. Termonet er blot et nyt værktøj i værktøjskassen, når vi skal have fjernvarmen rullet ud til så mange som muligt”.

- PiB

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Fremtidssikret test: Sådan ruster du servicebilen til ladeinfrastruktur

Installator.dk

Tidligere Odsherred-direktør tiltalt for mandatsvig

Installator.dk

Batteribranchen roser Ahlers – men efterlyser fart på nye netprodukter

Installator.dk

Energinet vil give storforbrugere hurtigere adgang til elnettet

Installator.dk

Andel sælger Ørsted-aktier for 3 mia. kr. og sender pengene i elnettet

Installator.dk

Rekordhøje priser på elmaterialer presser byggeprojekter

Installator.dk

Verdo bygger 10 MW batterianlæg på Randers Havn

Installator.dk

TEC indvier Energihuset i Gladsaxe

Installator.dk

Kemp & Lauritzen udpeger ny direktør for Teknikhuse

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Solar Danmark
Konference
Solar Blue Install Network for installatører

Gå ikke glip af Blue Install Network & Lærlingedag 2026 – tilmeldingen er åben nu!

Dato

15.09.2026

Tid

08:00

Sted

Gubsø Garage, Silkeborg