Varmepumper vinder frem

Energiselskabet OK har haft et år med stor udvikling på det energitekniske område, hvor de har installeret en stort antal varmepumper både til erhverv og private.

”Flere og flere skifter olie- eller gasfyret ud med en varmepumpe", siger Flemming Jensen (tv.), markedsdirektør i OK Energiteknik. Foto: Ole Hartmann Schmidt..

I Energiselskabet OK er salget af varmepumper steget de seneste år. Derudover har de investeret i den energitekniske del af forretningen, hvor opkøb blandt andet har gjort, at virksomheden nu står stærkere.

”Vi er inde i en transformationsfase”, påpeger Flemming Jensen, markedsdirektør i OK Energiteknik, og fortsætter:

”Flere og flere skifter olie- eller gasfyret ud med en varmepumpe. Vi oplever også mange, som udskifter træpillefyret med en varmepumpe. Med de mange muligheder for økonomisk støtte bliver det en mulighed for flere boligejere og erhvervsdrivende. Så drømmen om en mere miljøvenlig varmekilde bliver en realitet for flere”.

Når det kommer til salget af varmepumper, oplever OK en efterspørgsel efter rådgivning og erfaring. Især i forhold til erhvervsløsninger er efterspørgslen stigende.

Fremtidssikring af miljøvenlige produkter

Der er nye kølemidler på vej til SMV’erne, som får en varmepumpe fra OK, siger Klaus Kjær, markedschef i OK.

”De nye kølemidler, som bruges i varmepumperne frem over, er fremtidssikrede på den måde, at det er de mest miljøvenlige produkter, man kan benytte. Så vi glæder os over, at der også er gode udsigter til en mere fremtidssikret løsning til vores kunder”, siger han.

Blandt andet derfor kigger OK ind i en solid vækstrate, påpeger Flemming Jensen og tilføjer:

”Vi har en specialiseret servicefunktion, som kunderne kan benytte sig af. Så nu har vi både den rådgivende funktion helt på plads og servicefunktionen, så vi kan hjælpe kunderne med installation, økonomi og drift på højeste niveau”.

-CH

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Teknisk seminar om 3 fasede UPS

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

23.04.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Casper skal til EM i elektrikerfaget: ”Jeg er mere end bare en elektriker”

22.04.2025Alcadon ApS

Sponseret

"Jeg ville rigtig gerne deltage, men jeg kan desværre ikke torsdag 24. april kl 10"

22.04.2025Installator.dk

Vejledning var nødvendig: Uigennemskuelige tariffer

21.04.2025Alcadon ApS

Sponseret

Når hverdagen ruller, har vi sørget for, at din torsdag skiller sig ud

16.04.2025Eaton Electric Danmark

Sponseret

Eaton præsenterer intelligente energiløsninger på Elfack 2025

16.04.2025Installator.dk

Elafgiftsberegning ændres: Større regninger på vej i starten af året

15.04.2025Alcadon ApS

Sponseret

Vi holder ferie - og stadig åbent 24/7

15.04.2025Installator.dk

Solceller og elbiler: Løsning på vej – men den har lange udsigter

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle