Verdens første intelligente fisheye-kameraer vil fornye sikkerhedsbranchen

Nye intelligente fisheye-kameraer fra sikkerhedsfirmaet i-PRO EMEA lanceres i denne måned. Kameraerne er de første af deres slags inden for S-serien, lyder det fra firmaet, der for nylig blev etableret som selvstændig virksomhed.

Sikkerhedsfirmaet i-PRO EMEA lancerer denne måned verdens første intelligente 360 graders S-serie fisheye overvågningskameraer. Foto: i-PRO EMEA..

I denne måned bliver seks nye intelligent 360 graders fisheye-overvågningskamera lanceret under i-PRO EMEAs varemærke. Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra sikkerhedsfirmaet, der i 2019 sprang ud af Panasonic som selvstændig virksomhed.

Overvågningskameraerne, som hører til den såkaldte S-serie, er de første af deres slags. Ifølge i-PRO EMEA indeholder AI-teknologi, som gør det muligt at registrere bevægelser, optælling af besøgende eller køretøjer, registrering af kødannelse og knudepunkter i butikken samt heat mapping. Disse funktioner udgør kameraernes kunstige intelligens, der blandt andet skal bruges af virksomheder til beskyttelse og analyser i realtid.

”Med de nye kameraer udvider vi vores plan om at skabe mere og lettere adgang til brugen af kunstig intelligens. På samme tid får vores kunder muligheden for at kombinere kraftfuld hardware med deep learning-applikationer på kanten af netværket, hvilket skaber bedre analyser. Kameraerne kan afvikle tre deep learning-applikationer på samme tid, hvilket skubber til branchen og demokratiserer kunstig intelligens som aldrig før,” siger Wanda Nijholt, marketings- og kommunikationsmanager hos i-PRO EMEA.

-AKJ

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Danvak

Sponseret

Bygningsautomatik efter BR18: Fra uklare krav til praktiske løsninger

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Installator.dk

Forbrugerrådet: Aconto-opkrævninger bør afskaffes

Installator.dk

Koble udvider til Sønderjylland med ny partner i Tønder

Installator.dk

TEKNIQ: Forhøjet seniorfradrag kan ikke stå alene

Installator.dk

Energinet sparer 650 mio. kr. på reserver i 2026

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle